תאגידי המים: עוד הזדמנות ל"עשות סיבוב" על האזרחים

תאגידי המים בעיריות וברשויות המקומיות הפכו למקור רווח נאה על חשבוננו, דווקא כשמדובר במשאב לאומי ששייך לכולנו

לא מחמיצים שום הזדמנות להכניס יד עמוקה לכיסנו

השבוע התפרסמה בעיתונות ידיעה שחבל שהוצנעה בעמודים האחוריים קטנה ולא בולטת. בדיון האין סופי על יוקר המחייה כאן, מן הראוי שהיתה זוכה להבלטה גדולה בהרבה.
אחד מחברי הכנסת ביקש מגורם מקצועי (רואה חשבון) לערוך דו"ח על פעילות תאגידי המים בארץ. הבקשה הזו לא באה סתם. התחושה של רבים עוד לפני פרסום הדו"ח היא שאנחנו משלמים מחיר יקר מידי עבור המים שאנו צורכים.
מישהו זוכר את תשדירי השירות שכיכבו כאן עד לפני שנים ספורות תחת הכותרת "ישראל מתייבשת" ? אלה כבר נחלת ההסטוריה. אני תמיד בעד חסכון , ככה חונכחתי ואיני נוהג לבזבז
מים גם שכבר לא קיימת בעיה של מחסור. לפחות לצריכה בסיסית , מתקני ההתפלה כבר עובדים במלוא התפוקה. אבל אני זוכר שבד בבד עם הפתרון, נשמעו קולות רבים שדרשו להוזיל את מחיר המים שלדעת רבים גבוה מידי. אבל מסתבר שאין רצון של ממש מטעם הרשויות לפעול בכיוון. בעשר השנים האחרונות כל עירייה או רשות מקומית / אזורית, הוציאה מתחומה את הטיפול במשאב חשוב זה והעבירה אותו לידי תאגידי מים, שהן חברות שקמו במיוחד לצורך כך. הכוונה כמובן טובה: לעסוק ולהתמקד בנושא המים, השירות לאזרח הכרוך בכך, אחזקה ופיתוח של הצנרת וכו'. מתברר שכמו תמיד אצלנו, הכוונה טובה אבל על הדרך אם אפשר לעשות "סיבוב" על האזרחים, להרוויח מהם עוד כסף לטובת קופת השלטון המקומי אז למה לא?
מהדו"ח עולה כי בשנת 2012 חילקו תאגידי המים לבעלים שלהם קרי הרשויות דיבידנד של כ 79 מליון שקל ובשנת 2013 גובה הדיבידנד שחולק להם עמד כבר על כ 130 מליון שקל !!!
אני קורא ולא מאמין (בעצם, אני כבר יכול להאמין הכל במחוזותינו). הסכומים האלה בלתי נתפסים. הלא מים הוא משאב לאומי. אז בסדר, יש הוצאות תפעול ותחזוקה של הרשת, וצריך גם להשקיע בפיתוח צנרת חדשה, מתקני טיהור וכדומה. ברור שצריך גם לשלם את שכרם של עובדי התאגידים - הם לא אמורים לעבוד בהתנדבות. אבל מכאן ועד רווחים המאפשרים תשלום
של מליוני שקלים רבים כדיבידנד ? נראה לי שמישהו כאן התבלבל. מים כפי שכתבתי הם משאב לאומי. מסתבר שמעבר להוצאות ההכרחיות מישהו כאן עושה קופה נאה מאד על גבינו. על פי הדו"ח הזה ניתן היה להוזיל את מחיר המים ב כ 28% אחוז ! וזה לא מעט. אבל אף אחד , גם לא ברשות המים שכנראה לא ששה להתעמת עם התאגידים האלה ממהר לעשות את זה.
כשהנושאים החברתיים עומדים כיום באותה רמת חשיבות כמו נושאים בטחוניים ולאומיים, אני סבור שנדרש כאן סדר גם בענין זה. לא שמעתי אף אחד מכל המתמודדים עכשיו על קולות הבוחרים אומר בענין הזה דבר וחצי דבר. אז כשבאים בטענות לכל מיני טייקונים ומונופולים בנושא יוקר המחייה, מן הראוי לזכור את הפתגם "טול קורה מבין עיניך" ולטפל גם בנושאים
שבשליטה ציבורית שלטונית במיוחד כשזה נוגע לכולנו.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל