תימן מדינה בעייתית המחייבת פקיחת עיניים

קראנו בתקשורת העולמית והישראלית שהנה באה הישועה והמורדים הח'ות'יים הגיעו להסכם עם נשיא תימן לפיו ישולבו בשלטון ובכוחות הבטחון. ובכן הבה ונבחן מה קורה שם במדינה הצופה על מיצרי באב אל מנדב ובכך יכולה לשלוט במעבר הבינלאומי בין האוקינוס ההודי (אזור הנקראה הים הערבי) לבין ים סוף על שתי שלוחותיו.

תחילתה של סקירתנו עוסקת באחד עלי עבדאללה צאלח מי שהיה נשיאה הבלתי נבחר ששלט בתימן לאחר שהיה אחד מהצוות המהפכני בהפיכת 1962 וב1978 הפך לנשיאה בעקבות רצח חברו לצוות המרידה הנשיא אחמד אלגשמי. המעניין באותו עבדאללה צלאח שהמדינה שסייעה לו רבות בהחזקת השלטון ושטענה שלאחר שתי מערכות בחירות הוא נבחרה של האומה התימנית היתה לא אחרת מאשר ארצות הברית של אמריקה. היה זה ממשלו של מובארק חוסיין אובאמה שמצד אחד לחץ על מועצת הביטחון של האו"ם באוקטובר 2011 לקבל החלטה הקוראת לצאלח שיפסיק עם פעילויות הדיכוי שנקט נגד מפגיני "האביב הערבי" ומאידך נתן לו מחסה בוושינגטון לשם הגיע לאחר שנפצע קשות בפיגוע שכוון נגדו. (הפרטנר האחר שטיפל בו במסירות אין קץ – כולל טיפולים רפואיים ארוכים-הייתה ערב הסעודית...) וב25 לפברואר 2012 הוא העביר את השלטון לסגנו – השליט הנוכחי- עבד אל ראב מנצור אל האדי.
ובכן במשך כל אותן 33 שנים בהן פעלה משפחת צלאח בממשל התימני היא הביאה מחד לאיחודה מחדש של המדינה, היא הצליחה להשתלט אל תפקידים מרכזיים במערכות הממשל והביטחון של המדינה, ומה שיותר חשוב שחלקים ממשפחה זו ממשיכים לחתור תחת הפעילות הממסדית בתימן...
נקודה אחת חשובה ביותר העומדת לזכותו של עלי עבדאללה צלאח היא הפעילות הנמרצת שלו להצלתם של היהודים הספורים המצויים בתימן!
בשל כל הדברים שמניתי למעלה התפתחו בתימן במשך השנים מספר זרועות של תמנון-מורדים. הזרועות הללו מורכבות בראש ובראשנה משלוחת אל קעידה הסונית ומקבוצות שיעיות הנמנות על הפלג הזיידי (על שמו של זייד בן עלי-חתנו של מוחמד שנרצח בידי הסונים). הבה ונבחן את שתי הזרועות הללו:
הזרוע של אל קאיעדה הייתה בתחילתה מורכבת משני ראשים האחד בסעודיה שם שם לו למטרה להפיל את השלטון של בני משפחת איבן סעוד, פעולה שנכשלה בעקבות הפעלת יד קשה מצד השלטונות הסעודיים והזרוע השניה בתימן כאשר מטרתם של שתי הזרועות היא אחת=הקמת חליפות איסלאמית בחצי האי ערב. יצויין ששתי הזרועות התאחדו לאחר שזו הסעודית הוכתה קשות ולמעשה – כפי שידוע כרגע לגורמי מודיעין מערביים – פעילה רק הזרוע התימנית שהיתה זו שפגעה במשחתת האמריקאנית "קול" בשנת 2000. מלבד זאת פעלה קבוצה זו בפיגוע שכוון כנגד שגרירות ארה"ב בצנעא בשנת 2008 ועוד פעילויות בטרור העולמי כולל ניסיון להפלת מטוס נוסעים בטיסה מאמסטרדם לבוסטון רצח חיילים אמריקניים בארצות הברית ב-2 מקרים שונים ועוד. אגב עיקר המקומות בהן מסתובבים אנשי הארגון הזה בתימן הם בסמיכות לגבול הסעודי והם מאורגנים שם במערכות סמי צבאיות, שאחת מהן בראשותו של סעיד אל שאהרי התכוונה לארגן מגה פיגוע באילת ואותו סעיד חוסל ב-2013 על ידי מזל"ט אמריקאני.
את הזרוע הזיידית פגשנו בשבוע האחרון כאשר הצליחה להשטלת על ארמון הנשיאות בצנעא ולשבות את הנשיא ולהביאו לידי חתימת הסכם בו יינתן לה נתח מהשלטון בתימן.
ולבסוף הבעייתיות במיקומה של תימן נוגעת מצד אחד למדינת ישראל בשל היות תימן המדינה החולשת על נתיבי השייט הבינלאומיים בבאב על מנדב ומן הצד השני בגבולה הארוך של תימן עם שכנתה מצפון, ערב הסעודית, ובעיקר בשל שתי הסיבות הללו תוקעת איראן האיאטולאית את רגליה במדינה זו.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל