פרופ' טרכטנברג: "אני מוכן להיות שר האוצר בממשלת נתניהו"

בפורום מאג'די שנערך אתמול (יום שישי, 23.01.2015) התארח פרופ' מנואל טרכטנברג, הנמצא ברשימת מפלגת "התנועה הציונית" לכנסת ה-20. פרופ' טרכטנברג פרש את משנתו ולא פסל אפשרות להיות שר האוצר בממשלת נתניהו.

פרופ' טרכטנברג אולי מומחה בינלאומי בכלכלה אך טירון במגרש הפוליטי. לדבריו הוא עושה הרבה טעויות אך מפיק לקחים ומשפר את המיומנויות הדרושות לאיש פוליטי. "אני בתהליך למידה פוליטי מואץ. אני מרגיש שאני כבר בכיתה ט'. חשבתי שאני מכיר את הפוליטיקה כי כל השנים הייתי 'ליד'. אני לומד. ואני מאד ביקורתי כלפי עצמי. צריך ללמוד צריך להכיר את העובדה שנכנסת למגרש חדש". הוא מאד פגוע מיחסה של הממשלה ששימש לה יועץ במשך שנים עד ליום 17 בדצמבר 2014 בו הודיע על פרישתו וכניסה לחיים הפוליטיים. "שעתיים לאחר הודעתי על פרישתי, באו אלי הביתה, ולקחו ממני את הטלפון, את האוטו, את האי פד ואת המחשב. ניתקו אותי מהאי מייל ואסרו עלי ליצור קשר עם הלשכה שלי. חסמו אותי מכל הכיוונים. הרגשתי שהפשיטו אותי עירום באמצע הרחוב כי אני פושע מועד. ככה התחילה החוויה הפוליטית שלי. זו הייתה טראומה לאחר שירות של 9 שנים בשירות הציבורי".

פרופ' טרכטנברג נרשם בתודעת הציבור בעת המחאה החברתית הגדולה בשנת 2011. הוא מונה על ידי הממשלה לעמוד בראש 'הוועדה לשינוי חברתי כלכלי' שנודעה על שמו כ"וועדת טרכטנברג", על מנת לנהל משא ומתן עם המוחים ולהמליץ לממשלה על צעדים כלכליים לפתרון המשבר. רבות ממסקנות הוועדה לא יושמו עד היום. "בזמן המחאה החברתית קיבלנו המון מחמאות מהבנק העולמי. אמרו לנו: 'אתם פנטסטיים בעניין הצמיחה האבטלה האינפלציה ומאזן התשלומים. אתם נהדרים במקרו'. ואז יוצאים הצעירים למחאה".
נושא המחאה העיקרי של הצעירים היה בעיית הדיור. אומר פרופ' טרכנטנברג: "מה אכפת לי המאקרו באם אני לא יכול להגיע לסוף החודש, באם אני לא יכול לרכוש דירה, לא יכול לשלוח את הילדים שלי לגנון. מה זה נותן לי כשהמציאות היום יומית שלנו היא בניגוד לכל התשבחות של צמיחת המקרו. יש כאן סתירה. קידשנו את המקרו ושכחנו מהאדם".

המצע

במידה ומפלגת "התנועה הציונית" תרכיב את המשלה ופרופי טרכטנברג יעמוד בראש משרד האוצר ישתנה סדר העדיפויות של הממשלה. פרופ' טרכטנברג: "אנחנו נטפל בבעיות האקוטיות של כל אזרח. דיור, שירותים שהממשלה צריכה לספק והפכו לנטל על האזרח ובפרט בבריאות ובחינוך. טיפול בעוני העמוק ובפרט בקשישים".

שר האוצר

בסיום דבריו נשאל פרופ' טרכטנברג באם ישאר בפוליטיקה גם באם לא יתמנה לשר אוצר, והאם יהיה מוכן לשרת בממשלתו של נתניהו כשר אוצר?
פרופ' טרכטנברג: " אשאר בפוליטיקה גם באם לא אתמנה לשר אוצר. נכנסתי לעסק הזה לא להיות שר אוצר. שר אוצר זה כלי, אמצעי. אנחנו בנקודת מפנה, ובצומת חשוב ביותר ואנחנו צריכים לעשות כל מאמץ כדי לחולל שינוי. אני מאד אשמח באם אהיה שר האוצר. כי שם האימפקט יכול להיות מאד גדול, אך כל תרומה שאני יכול להרים כדי שיהיה שינוי אני אהיה שם. לא באתי כפרימדונה. לא באתי כי אני צריך כסא. מדינת ישראל צריכה שינוי".
בעניין מינויו כשר אוצר בממשלת נתניהו השיב פרופ' טרכטנברג: "אם ראש הממשלה הנוכחי נתניהו, שאני מכבד אותו מאד יציע לי, וזה יבוא מפיו, וישמיע את המשנה שאני השמעתי כאן, אז למה לא?! אבל אני מסופק מאד באם הוא יכול לעשות זאת".


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל