בסעודיה הופכים דף אבל כאב הראש הוא גדול

מותו של המונרך הזקן, עבדאללה בן עבדול עזיז אהוב ליבם של סנטורים ונשיאים רבים בארה"ב, כמו גם של אנשי מחלקת המדינה לדורותיה מהווה צומת חשובה לעצור ולעשות חושבים בכל הקשור לחצי האי הערב ולמזרח התיכון בכללותו.


תקופת שלטונו הייתה קצרה יחסית, החל מאוגוסט 2005 אבל רבת תהפוכות. אם כי בשנה האחרונה הוא כמעט ולא תיפקד בשל מחלתו ואת מקומו תפס אחיו למחצה סלמאן אבן עבדול עזיז שניהל בשנה האחרונה את הממלכה למרות שהוא עצמו-סלמאן סבל משבץ מוחי שכתוצאה ממנו נשאר נכה בידו. אגב סלמאן כמו אחיו למחצה עבדאללה הם שנים מ-37 אחים שנולדו לאבן סעוד משומנת נשותיו.

ובכן כאשר אנו בוחנים את רשימת המספידים ושולחי אגרות התנחומים, בעקבות מותו, אנו מוצאים את חוסיין אובאמה ואנשי חצרו שיצאו מיד בהצהרות אבל תוך שהם "שוכחים" להזכיר את המאבק העיקש שניהלה סעודיה נגד ארה"ב בנושא מחירי הנפט כשהיא גוררת אחריה את אופ"ק לאחד המשברים הגדולים ביותר במחירי הנפט מאז מלחמות ישראל ומדינות ערב-כשהנפט שימש כנשק לחץ על מדינות העולם כדי שתטפלנה במדינה ה"מצורעת" הקרויה ישראל.

אבל צביעות בינלאומית אינה נגמרת בזאת, גם איראן החליטה לשלוח את אחד מבכירי ממשלתה להלווייתו של עבדאללה "אל מרחום". כן זו איראן המנהלת מאבק חתרני בחצי האי ערב כשנציגיה בתימן הח'ותח'ים הצליחו להביא להתפטרותו של נשיא תימן רק ביום חמישי האחרון. וזו איראן שעבדאללה ואנשי חצרו דאגו שכלכלתה תיפגע כתוצאה מירידת מחירי הנפט. גם צרכנית הנפט הסעודי, האירופאית צרפת יצאה מגדרה להלל ולשבח את המלך המת וארצו תוך שהיא שוכחת את התרומות הכספיות הגדולות שזרמו מסעודיה להקמת מסגדים ברחבי צרפת... וכמו צרפת גם הממלכה המאוחדת שראש ממשלתה דיוויד קמרון הדגיש בדבריו את העובדה שמלך עבדאללה "חיזק את הדיאלוג הבין-דתי ברחבי העולם" ואללה אל עזים יא קמרון, אינך רואה מה מתרחש ברחובות לונדון? איזה דיאלוג של רצח ושל דם מתנהל בה?

כשם שמדינות העולם לא קראו את המפה הסורית ותמכו במורדים נגד אסאד, מבלי לראות שמאחורי כנפי המרד הזה מסתתרת מפלצת בדמות דאע"ש כך גם במצרים ובכל מקום בו דרכה רגלו של ה"אביב הערבי" או ליתר דיוק "החורף רווי הסערות של העולם הערבי", גם סעודיה תמכה בתחילה במורדים.

המלך החדש, סלמאן, מי שהיה שר הביטחון בתקופת עבדאללה, יצטרך לעמוד על נפשו בכל הקשור לשמירת המקומות הקדושים לאסלאם כמו גם להמשיך ולנהל מאבקים כלכליים חובקי עולם כדי לשמר את מעמדה של ערב הסעודית. יחד עם זאת נראה כיצד יתמודד במאבק שניהל עבדאללה עם הממסד הדתי הקיצוני הווהאבי שמנהל את חיי הדת בסעודיה עוד מימי טרם כינונה של הממלכה. אגב כך עלי להדגיש שמראשוני חמולת איבן סעוד שבאמצע המאה ה-18 קשר קשרים הדוקים על מוחמד עבד אל ואהב שניסה להוביל רפורמות באסלאם שמהר מאוד הפכו ל"חזרה על המקורות" ולפונדמנטליסטיות יותר.

אז מה יש לנו כאן? שלטון המתוחזק על ידי מעצמות המערב מחד והעוקץ את אותן מעצמות מאידך; שלטון החושש לנעשה בגבולו הדרומי עם תימן בה כוחות אל קאעידה מאיימים לפרוץ לשטחו תוך שהוא בונה חומה וגדרות לאורך 1800ק"מ (מוכר???); שלטון שתמך בעבר באיסלמיסטיים ברחבי העולם וכרגע "עושה חושבים" נוכח מה שצמח שם(אל תשכחו ש-15 מתוך 19 מבצעי הפיגועים ב-11 לספטמבר היו סעודיים כמו גם מנהיגם אוסאמה בין לאדן).
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל