מדוע חושש הנשיא האמריקני מדבריו של נתניהו בפני שני בתי הנבחרים של ארה"ב

אנו עדים למסע מתוזמן של ממשל ארה"ב שמטרתו למנוע מנתניהו לדבר בגבעת הקפיטול. השאלה היא מדוע נוקט הממשל האמריקאי בצעדים כה דרסטיים כנגד הופעתו זו של נתניהו, מעבר לרחש-בחש המתקיים בארצנו בשל תקופת הבחירות והרצון למנוע מנתניהו הישגים כל שהם בדעת הבוחר הישראלי?

ובכן הבה ונבחן מעט מהנתונים הקיימים בידינו על מעמדה האטומי של איראן. בידוע הוא שלאירן יש מערכת של כורים גרעיניים בהם היא מפיקה באמצעות צנטריפוגות אורניום מאושר בדרגה של 20 אחוז המאפשר יצירת תהליכי הקמה של מתקן גרעיני העלול לשמש אותה כנשק יום הדין. הכור המרכזי בו נעשית העבודה האיראנית הוא הכור באראק שאינו מפוקח על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית = סאבא.
הלחץ הבינלאומי והסנקציות שמדינות אירופה וארה"ב הכריזו על איראן בימיו של הנשיא הקודם אחמדינגאד עשו, כביכול, את שלהם וחאסן רוחאני נשיאה העכשווי הופיע בפני העצרת הכללית של האום ובנאום פייסני משהו יצר תמונת מצב בקרב מנהיגי המערב שמדינתו מוכנה להיכנס לתהליך משא ומתן בקשר לתוכנית ההתגרענות שלה. אכן היא נכנסה למשא ומתן שמתנהל בצורה של צעד קימה ושני צעדים אחורה תוך שנציגי איראן עושים כל שביכולתם כדי "למשוך זמן" ולמעשה להמשיך בתהליכי הייצור של חומרי הביקוע. כמו כן להמשיך במאמציה להגיע לפלוטוניום ממנו הדרך לפצצה קצרה ביותר. למעשה בכך משיגה איראן יכולת להשפיע על הסדר העולמי הקיים ונקיטת צעדים שיביאו לדומיננטיות אסלאמית (שיעית) בעולם כולו. בכך היא הופכת למובילת האסלאם ומורידה מגדולתה את הממלכה הסעודית שעדיין מושלת בכיפה.
אולם לא רק בזאת העניין לאיראן יש אינטרס מובהק למכור מה שיותר נפט מבארותיה ובכך לשפר את הכלכלה האיראנית. בחזית זו יש לאיראן בנות ברית באירופה ובמזרח הרחוק שהיו מוכנות לרכוש את הנפט האיראני בגלל זמינותו. אולם האינטרס האיראני הוא "לטפל" במדינות הגובלות במימי השאט אל ערב כך שיוכלו לשים יד על מאגרי הנפט והגז המצויים בחצי האי ערב. מכאן גם נגזרת מדיניותה האגרסיבית של ערב הסעודית בשווקי הנפט כדי להביא לירידה מחירו ולצמצם ככל הניתן את יכולתה הכלכלית של איראן.
למעשה מה שמגדירים משקיפים יודעי עניין המכירים את הבזר האירני התהליך שנוקטת ממשלת האיטולות הוא תהליך של קניית זמן. הם הצליחו בכך בעבר בעת שמפקחי סאבא גורשו מאיראן כשגילו לאן היא חותרת וממשיכים זאת כעת כשאובאמה יודע שעסקה עם האיראנים אינה בהישג יד וגם הוא מנסה לקנות זמן שיעביר אותו עד למעוד קרוב לסיום תפקידו בבית הלבן. חוסר יכולתו של אובאמה לטפל בנחש האיראני היא זו שהובילה את מנהיג הרוב בבית הנבחרים האמריקני להזמין את דברה של ישראל-ראש ממשלתה כדי להציג בפני בתי הנבחרים זווית ראייה אחרת, זווית של מי שנמצאת בקו הראשון מול איראן.
אבל כאמור, כאשר מול נתניהו אין רק את הנשיא האמריקני כי אם מערכת מתוזמנת ורושפת של תקשורת ופוליטיקה פנים ישראלית, אין זה פלא שאובאמה וחבר מרעיו רושפים אש לעברו.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל