הניצחון הכורדי בקובאנה והשפעתו

אחת הבשורות הטובות משדה הקרב המדמם בצפונה של סוריה שפורסמה בימים האחרונים אך לא הודגשה מספיק בתקשורת המערבית היא הצלחתם של הלוחמים הכורדים למנוע את נפילתה של קובאנה בידי דאע"ש ונסיגת לוחמיו לאחר שהשאירו בשטח גופות רבים של לוחמיהם-חלקם נהרגו בידי הלוחמות הכורדיות על כל המשמעות הדתית שיש לזה.

ייתכן גם שהעובדה שפתאום אנשי דאע"ש מתחילים לנהל משאים ומתנים ביחס לטייס הירדני שמטוסו התרסק והוא נפל בשבי וגם ביחס לעיתונאי היפאני מצביעה אולי על החלשות תהליך ההפחדה של דאע"ש יחד עם החלשות הכוחות הלוחמים שלה.

מצדם של הכורדים היה זה קרב הרואי שנוהל על ידם כשגבם אל התהום, עד שדגלם הצהוב התנופף מעל כל גבעות קובאנה. טורקיה וסוריה הצהובות זו לזו נלחמות בהם והראשונה מנעה באופן שיטתי זליגת סיוע לטובתם, בעוד השנייה רואה בהם אוייב מר המנסה להקים מדינה משלו על אזורים שסוריה חושבת שהם שלה מאז ומתמיד (הסכמי סייקס פיקו).

מן הצד השני-זה של דאע"ש הקריאות ששודרו על ידי תועמלניו ללוחמי האסלאם לבוא "לגירוש הצלבנים מאדמות ערביות כבושות בכל אמצעי שהוא מהאגרוף דרך הסכין והכדור ועבור למכונית התופת, מצביעות על מצוקה.

נראה לי, למרות כל זאת, שהתבוסה הזו של דאע"ש היא עדיין מינמאלית בהתחשב בכל שמדובר באחוזים בודדים מהשטח עליו השתלטה "החליפות האסלאמית", עדיין כאן המקום להזכיר את נאומו חוצב הלהבות של וינסטון צ'רצ'יל לאחר הניצחון הבריטי בקרב אל עלמיין "זה אינו הסוף (של המלחמה), אין זה אפילו תחילת הסוף, אבל אולי זהו סוף ההתחלה". ובכן העובדה שכוחות המדינה האסלאמית, מצאו את עצמם במצב של תבוסה בקרב עליו הצהירו שהוא קרב מפתח בדרך להשתלטותה של החליפות האיסלאמית על כל מרחב א-שם (סוריה), מהווה נקודת מפתח לתהליך שעלול להיות ארוך והוא מחיצתה של החליפות האסלאמית.

יש להזכיר כאן את הפעילויות של גורמים אסלאמיים קיצוניים בעבר הלא רחוק. גורמים שגירשו את הסובייטים מאפגניסטאן (אמנם בסיוע של ארה"ב...)לדוגמה. לכן, אם במלחמות הפונדמנטליזים האסלאמי כמעט ולא ראינו כוחות זרים משתתפי בלחימה, הפעם המצב הפוך וזרם המתנדבים לכיוון דאע"ש עדיין קיים.
מנגד, דווקא, המשא ומתן המתנהל בין ירדן לבין רוצחי דאע"ש עלול ליצור פתח של תחילתה של לגיטימיות כלפי דאע"ש מצד מדינות בעולם שיראו בכך אות להתמתנות התמנון האסלאמי. זו עלולה להתגלות כתהליך של סחף לטובתו של ה"אנדרדוג", גם במדינות בהן האסלאם הוא חלק מחיי היומיום ויותר גרוע במדינות שמנהיגיהם רואים בבדלנות חלק מהחשיבה האסטרטגית שלהם, כולל אותו אחד היושב בבית הלבן ושהפעלת חיל האוויר שלו בהתקפות היום-יומיות על לוחמי דאע"ש נכפתה עליו. נכון מפקד פיקוד המרכז האמריקאני שיבח את הלוחמים הכורדיים על רוח הקרב שלהם, אבל בכך לא סגי.

לעולם כולו צריך להיות ברור שהפונדמנטליזם האסלאמי פועל בחתרנות מושלמת ואם תיסגר לו דלת אחת הוא מהר מאוד ימצא לעצמו את החרך ממנו הוא יציץ ויפעל. אין לי ספק שככל שכוחות הברית יימשיכו ויגבו מס דמים מכוחות דאע"ש יוריד התהליך את המוטיבציה של הלוחמים ובהם רבים מאוד מאנשי מדינות אירופה שהצטרפו ללוחמים בשל האידאליזציה שהציגו משפיעי האסלאם ונואמיו בקרב צאן מרעיתם במדינות רבות של אירופה החופשית.

בעולם המודיעין לא אחת מדינות פועלות בשיטת ה"הפוך על הפוך", העובדה שבחצר האחורית שלנו ברמת הגולן קיימת פעילות איראנית וחיזבלונית בחסות סורית, כאשר קילומטרים ספורים משם מצויים אנשי דאע"ש, יכולה להעלות את המחשבה על תיאום כלשהו בין אנשי משמרות ההפיכה האיראניות עם אנשי דאע"ש. דבר זה מחייב את קובעי המדיניות בירושלים למחשבה זהירה ופעילות בעלת עצימות שונה מזו שפעלו בה בימי "צוק איתן".


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל