אברקדברה- לחולל קסמים בכוח הדיבור!

מה מקור מילת הקסם "אברקדברה"? האם לדיבור יש כוח להשפיע על המציאות?

אברקדברה- לחולל קסמים בכוח הדיבור!

מהי מילת הקסמים הידועה והנפוצה? "אברקדברה"!
למעשה, מדובר במילים שמקורן בארמית: "אברא כדברא". "אברא" מלשון בריאה, יצירה, "כדברא"- כדיבור. בריאה כפי הדיבור.
מתברר שלדיבור יש כוח רוחני וממשי להשפיע על המציאות, על העולם, לפעמים כמו קסם- אברקדברה.
"בעשרה מאמרות נברא העולם" (אבות ה', א'). "ויאמר אלוהים יהי אור- ויהי אור!" (בראשית א',ג'). האמירה יצרה אור, האמירות יצרו עולם.

האדם, המכונה גם מדבר, קיבל את כוח הדיבור. הוא הבריה היחידה בעולם המסוגלת להביע את הרעיונות והמחשבות באמצעות כוח הדיבור. לדיבור יש כוח, ולבחירה במילים יש כוח שיכול להפיל את האדם או לרומם אותו עד גבהי שחקים.

מסופר במדרש (שוחר טוב לט, ילקוט שמעוני תהילים ל"ד) מעשה במלך שחלה מאד, ורופאיו הודיעו לו שהתרופה היחידה היא לשתות חלב לביאה. אך מי יסכים להסתכן ולחלוב לביאה? ובכל זאת היה מתנדב אחד. הוא ביקש עשר עיזים, ויצא לדרך. הוא הגיע לגוב האריות, ומצא שם לביאה מיניקה. ביום הראשון הוא השליך לה עז אחת והיא אכלה אותה. ביום השני התקרב אליה יותר, והשליך לה עוד עז. כך מדי יום ביומו התקרב אליה יותר ויותר, עד שרכש את אמונה, ולבסוף הצליח לחלוב אותה.
יצא האיש שמח וטוב לב עם חלב הלביאה בידו, ונרדם בצד הדרך.
והנה, בחלומו, הוא רואה את איבריו מתחילים לריב. הרגליים אמרו: "אין כמונו, בזכותנו, רק בזכותנו, שהלכנו, יש חלב לביאה טרי". הידיים מנגד אמרו: "אנחנו חלבנו!" העיניים טענו: "אנחנו למעלה, בזכותנו נראתה הדרך!" והלב טען: "אני יעצתי את העצה הטובה! בזכותי החלב!". גם הלשון דיברה ואמרה: "מה הייתם עושים כולכם ללא הדיבור?" זעמו האיברים וצעקו לה: "איך אינך מתביישת להידמות אלינו? את יושבת במקום חשוך ואפל, אין לך אפילו עצמות! " והלשון אמרה בשקט: "היום תיווכחו לדעת מה כוח הלשון".
קם האיש משנתו, הגיע למלך, הגיש לו את חלב הלביאה הטרי, אך התבלבל בלשונו ואמר: "אדוני המלך! הנה חלב הכלבה שביקשת!" המלך זעם ורתח, וציווה לתלות את האיש מיד.
האיברים ששמעו את הדין התחילו לרעוד. אמרה להם הלשון: "האם אתם מודים כעת שאני שולטת בכם?" השיבו לה: "כן!".
הסביר האיש בלשון רכה למלך שללביאה קוראים גם כלבה, ושהחלב יהיה לרפואתו.
נרגע המלך וחמתו שככה. הוא ציוה לבדוק את החלב, ואכן בדקו ואת החלב ונוכחו לדעת שמדובר בחלב לביאה. שתה המלך את החלב והתרפא. הודו האיברים שהלשון צודקת, כמו שנאמר: "חיים ומוות ביד הלשון""(משלי י"ח, כ"א).

האדם קיבל בעולם את זכות הבחירה החופשית, ויכול להשתמש בכוח הדיבור לטוב או לרע. לפעמים במילה אחת אפשר להפיל בן אדם, ולעומת זאת אפשר להשתמש בכוח הדיבור כדי לחזק, לעודד, לסייע, לטעת תקווה ובטחון. מילה יכולה להיות שווה יותר מזהב.
ומנגד, ניצבת דוממת השתיקה. יש זמנים בהם השתיקה היא בעלת עוצמה יותר מכל המילים בעולם. שלמה המלך, החכם באדם, כתב בספר קהלת: "לכל זמן ועת לכל חפץ תחת השמיים...עת לחשות ועת לדבר"(קהלת ג', ז').
שנזכה להשתמש תמיד בדיבור ובשתיקה לתועלת ולברכה, לעליה ולהתקדמות, לנו ולזולתנו.

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל