מי ירים את הטלפון האדום בחצות הלילה?

את הפסוק הזה מגלגל ראש הממשלה שנים. אלא שהשאלה היא מי אסור שירים את הטלפון האדום בחצות הלילה. תחת הנהגה סבירה אין טלפון פתאומי. הכל הוכן וגובש בעוד מועד

מי ירים את הטלפון האדום בחצות הלילה?
צבי י' כסה
את הפסוק הזה מגלגל ראש הממשלה שנים. אלא שהשאלה היא מי אסור שירים את הטלפון האדום בחצות הלילה. תחת הנהגה סבירה אין טלפון פתאומי. הכל הוכן וגובש בעוד מועד. אם כך, ראש הממשלה הוא הבלתי מתאים לאותו הרגע: מסוכסך עם כל ראשי המדינות שאנו זקוקים להם בצרה. למי הוא יתקשר? הוא לא הכין את המדינה לפעול עם אחרים בסבך האפשרויות המדיניות העולות באזור ובעולם. בכל שנות שלטונו אין אף יוזמה אחת לרפואה. ראה"מ הוא אישיות חסרת כל הבנה מדינית ואין לו כל אג'נדה תואמת מציאות
בימי שלטונו לא חסך את ההפחדות והאיומים והחרדות. בוקר וערב נחתו עלינו איזכורי השואה. עראפאת הוא היטלר. חיזבאללה הם כנאצים, אבו מאזן אנטישמי חורש השמדה. מנהיגי איראן הם נאצים וכל כיוצא במבוהלות משנות הארבעים במאה הקודמת. אין מדינת ישראל, אין צה"ל, אין צוללות, אין בריתות עם ידידים. וכאילו שעראפת או אחמאניג'אד או אבו מאזן או כל גורם ערבי אחר יש לו כוח מול העוצמה הישראלית.

מי שמקבל את ההפחדות האלה עלול להסכים לטענת עורבא פרח שנתניהו הוא שומר המדינה. תורתו היא כשל מובהק. מעולם לא היה מצבה הביטחוני האסטרטגי של המדינה כל כך בטוח ומבטיח. מעולם לא חברו אלינו גורמים בינלאומיים להילחם באויבים שלנו: ארצות הברית בנתה קואליציה לבלום את הגרעין האיראני; וקואליציה לבלום את דע"אש; היא וצרפת ובריטניה מאמנים מורדים מתונים סורים נגד אסאד. ערב הסעודית מפעילה את נשק הנפט כדי להחליש את איראן. ארה"ב אילצה את אסאד לסלק את הנשק הכימי. עדיין עומדת ההצעה הסעודית מ – 2002 לשלום כולל עם כל מדינות ערב, שאושרה פעמיים ע"י הליגה הערבית, כנגד הסכמה למדינה פלשתינית. נשיא מצרים נלחם בחמאס ובמנהרות ובאיסלאמיסטים בסיני. מלך ירדן מקיים שלום וחוסם ממזרח. וסוריה מנוטרלת במלחמת אזרחים. מתי היינו במצב מעודד כזה?

ונשארנו עם מטרדי חמאס וחיזבאללה. אשר לחמאס הרי ראה"מ משדר לנו את הצלחתו בניהול המלחמה עם החמאס. מלחמת ענישה (אחרי חטיפת השלושה בגוש עציון) ללא מטרת מלחמה. המנהרות עלו להצדיק בדיעבד את חוסר התכלית של המתכונת שהופעלה (סדר הכוחות היה גדול מזה שניצח את ששת הימים). ולמדנו ממנו שראוי להשאיר את החמאס בעזה. יש חמאס אין אבו מאזן, אין עם מי לדבר. אשר לחיזבאללה עד היום לא עיצב צה"ל תורת לחימה מול החיזבאללה גם לא אחרי מחדלי מלחמת לבנון השנייה, כשכל העולם ציפה שנכה בהם כסח.

שתי הסיירות הללו של איראן אינן לעצמן אלא קשורות למערך המדיניות האזורית והבינלאומית. כלומר, הן חלק אימננטי מהכשל המלווה את מנהיגותו של נתניהו: אין לָאיש מושג מהי מדיניות. אצלו מדינת ישראל היא פעולת תגמול נגד העולם. כל העולם כאן וישראל שם. אין לו כל הבנה ל – 100 שנות מדיניות חכמה שהקימה ומקיימת את מדינת ישראל מ – 50,000 לשבעה מיליון..

מדיניות היא חוכמת ההשתלבות לניצול ההזדמנויות העולות במערבולות האינטרסים של המעצמות העולמיות. כל המעשים המכוננים בדרך לריבונותנו בוקעים מהמערבולות והעימותים המעצמתיים. הרצל מבין שמדיניות היא הסיכוי, ויצמן מבין לנצל את תבוסת תורכיה במלחמת העולם הראשונה ומחלץ מהמערבולת את הצהרת בלפור ומתעקש להחתים את ממשלת אנגליה ועד חבר הלאומים למשפט העמים. ובן גוריון מבין שממערבולת מלחמת העולם השנייה אמריקה היא המלכה ולכן, מוכרחים להסכים לחלוקה וכאן הזדמנות חד פעמית לתמיכה מסטאלין. וכשנאצר מלאים את התעלה, הנה הזדמנות לחבור לצרפת ואנגליה במבצע סיני. ואח"כ גדול במדיניות מאתר את אדנהאור, הקנצלר הגרמני לחלץ ממנו את הסכם השילומים. ושרת מגלה את מצוקתו של נאצר ויוזם מו"מ עם נציגיו. מהלך שעסק הביש של גיבלי מביא לחיסולו. ואשכול מבין שבסדר העולמי (חרף העובדה שצרפת מסייעת לדימונה) צריך לנוע ביטחונית מצרפת לארה"ב. וגולדה שהיא חפה מהבנה מדינית מחמיצה כל הזדמנות עד ליום הכיפורים. ובא בגין ומבין מה קרה במערבולת יום כיפור ונענה לשלום עם סאדאת. ואח"כ רבין ופרס מבינים כי התפרקה ברית המועצות ואין לעראפאת תמיכת מעצמה ואפשר ליזום פשרה עם הפלשתינים. ואפילו בממשלת האחדות פרס יוזם הסכם עם המלך חוסיין. ושמיר, אביו הרוחני של נתניהו, מבטל. ואח"כ מנסה ברק יוזמות מחוספסות ואחריו בא שרון שמגלה את האפשר והאי אפשר בסדר הדברים העולמי ובהיסב פרסה עוקר את יישובי עזה. ומכולם יש לנו ראש ממשלה אחד שלא נמצא אף לא יוזמה אחת בתולדות מנהיגותו. זה כשל בסיסי האיש לא מבין מדיניות מהי. אם הגרעין האיראני הוא האיום, איך מסתכסכים עם הנשיא שרק הוא יכול לאיראנים? אסור שנתניהו יעמוד ליד הטלפון האדום.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל