עמוס ערן: "יחסי ישראל ארה"ב נהרסים אבל אין עם מי לדבר"

בהרצאה במועדון גמלאי אל על בהרצליה שנשא אתמול (יום ג') עמוס ערן, מי שהיה מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יועצו המדיני של ראש הממשלה יצחק רבין והיה שותף לשיחות השלום בין ישראל לירדן, הוטחה בקורת נוקבת על התנהלות ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין האובססיה שלו לנאום בפני הקונגרס.

"היחסים בשנים האחרונות נהרסים. נהרסים כליל. אין לי הסבר הגיוני למה שקורה". את הדברים החריפים על התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר מי שעמד לצידו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין בשנים 1975-1977, כמנכ"ל משרדו ויועצו המדיני. נושא הרצאתו של ערן היה אודות שיחות השלום החשאיות בין ישראל לירדן.
בסוף הרצאתו נשאל ערן "האם מוצדקת נסיעתו של ראש הממשלה נתניהו לנאום בפני הקונגרס האמריקאי?" ערן שהקדים ואמר שלא התכוון לגעת בסוגיות פוליטיות השיב בכל זאת, והדברים היו קשים. לדברי ערן, למרות הניגודים בין המפלגה הדמוקרטית והרפובליקנית, יש אחדות בניהם בכל מה שקשור לישראל, ואסור היה להכניס את ישראל ולהפוך אותה לכדור משחק פוליטי בין המפלגות. ערן: "הקו הזה השתנה והוא קיבל ביטוי מאד חריף בבחירות האחרונות לנשיאות בארה"ב. ראש ממשלת ישראל, בראשונה בהיסטוריה, נתן ביטוי שהוא תומך במועמד שמתמודד מול הנשיא. לא רק זה. הביאו את רומני, המתמודד מול הנשיא, לירושלים ועשו לו במלון המלך דוד לפני הבחירות אירוע של Fundraising (גיוס כספים) כדי לסייע לו להתמודד מול אובמה. מאחורי זה עמד האדון שלדון אדלסון". ערן ממשיך ומבקר את ראש הממשלה על הפגיעה בידידה הטובה ביותר של ישראל במינוי השגריר של ישראל בוושינגטון, שתמך פומבית במתמודד מול הנשיא. "עד היום, מאז מינויו, לא דרכה רגלו של השגריר בבית הלבן. הוא מוחרם". כדוגמא הפוכה הביא ערן את יחסו החם של הנשיא ניכסון ליצחק רבין, שגריר ישראל בארה"ב באותה עת, כאשר יום למחרת היבחרו, זימן ניכסון את רבין לבית הלבן. קריסת האמון בין שתי הידידות היא לא חדשה. ערן אומר שהקריסה היא תהליך של הולכת שולל ע"י ראש הממשלה בארה"ב מזה זמן.
"אין כל הצדקה של נתניהו לנסיעתו לנאום בפני הקונגרס. הכל זה דמגוגיה. אם הנימוק הוא שארה"ב לא תחתום על הסכם כזה שפוגע באינטרסים של ישראל, אז האם זו הדרך להתמודד עם זה בנאום פומבי? להכניס אצבע לעין של הנשיא? צריך הדברות עם הנשיא, עם היועצים שלו ועם שר החוץ שלו ולא להוליך אותם שולל. במה שהוא (נתניהו) עסוק כל היום הוא איך להוליך אותם שולל. אומרים לאמריקאיים שהולכים לאיזה שהוא משא ומתן עם הפלשתנאים, שתי מדינות לשני עמים, ובאותו רגע עושים בדיוק ההיפך. לכן האמון הזה שכל כך חיוני, הוא המפתח ליצירת הידברות שבאמצעותו אפשר לנטרל צדדים שעשויים לפגוע בנו בנושא האיראני. הנאום בקונגרס ישפוך בנזין ויחריף את המצב ולא יתקן את המצב. אבל אין עם מי לדבר".


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל