ליקום ולטיפשות אין שיעור, אמר איינשטיין

עפ"י הסקרים יש חשש שהחברה הישראלית תעיד שאיינשטיין צדק. או אז נחלום על ההמצאה להפוך טיפשות לאנרגיה, ולספק נתח גדול מהביקוש העולמי

ליקום ולטיפשות אין שיעור, איינשטיין

ליקום ולטיפשות אין שעור, אמר איינשטיין.
צבי י' כסה

עפ"י הסקרים יש חשש שהחברה הישראלית תעיד שאיינשטיין צדק. או אז נחלום על ההמצאה להפוך טיפשות לאנרגיה, ולספק נתח גדול מהביקוש העולמי.
החשש מתעורר מהנושא האסטרטגי הכבד, הגרעין האירני. נתניהו לא היה הראשון לעניין הזה, רבין הקדים אותו. אבל, אין לגרוע מנתניהו את דאגת האמת שהוא חי בה באשר לפצצת גרעין אירנית. כיוון שכך, חובה לבחון את דרכו למניעת יכולתה של אירן, האם נבונה או שגויה היא.
העיקר הוא ביטחון למדינה
סוגיה אסטרטגית מחייבת לשאול: מה העיקר ומה יהיה אחר כך. העיקר הוא ביטחונה של המדינה. מניעת הגרעין האיראני הוא אחד האמצעים הקובעים. אך בהקשר האסטרטגי העיקר הוא ההכרה שאין לישראל משאבים כוללים משלה לשיווי משקל אסטרטגי והיא נזקקת לסיוע של מעצמה. ולענייננו רק המעצמה יכולה למנוע את הגרעין האיראני. וכאן הופך ראה"מ להיות המזיק הלאומי, .

נקודת הארכימדס של המשאב האסטרטגי

כמי שמציג את עצמו כמנהיג העם היהודי הוא לא שואל מה יהיה אח"כ, על "נקודת הארכימדס" של הביטחון. כל שיש לישראל, אם מקלפים את הבצל, זו קהילת יהודי ארצות הברית. בזכותם מתקיימת התמיכה של ארה"ב בנו. (כאן האבסורד: הקמנו מדינה לעזור ליהודים בעולם והנה המדינה תלויה בעזרה שלהם). דרכו של ראה"מ מול נשיא ארה"ב פוגעת קשה במעמד הפוליטי והחברתי והתרבותי של עמוד התווך הביטחוני – יהודי ארה"ב. הוא לא מהסס לערער את מעמדם מול החברה והפוליטיקה האמריקאית. לא צריך לטרוח הרבה כדי להחזיר נימות אנטישמיות. הוא מחזיר את ההצדק לטענה על נאמנותם הכפולה, האדלסון שלו עם האיום על חברי קונגרס דמוקרטיים שייעדרו מנאום נתניהו, מעיר את הטענה הזכורה על הכסף היהודי המשתלט. וחמור מזה יגבר הטיעון שהיהודים- בגלל נאמנותם לישראל – דוחפים את אמריקה למלחמה עם איראן. העדות לאלה היא תגובתם של הארגונים הליגה נגד השמצה, אייפאק, הוועד היהודי האמריקאי וגיי' סטריט (J Street ) המתנגדים לנאום בקונגרס. ג'' סטריט. המייצג שיעור משמעותי בנוער היהודי, החתימו 20 אלף על האמירה :"אני יהודי ונתניהו לא מדבר בשמי". חברי קונגרס דמוקרטיים יהודים תובעים מנתניהו להיסוג מהופעתו. בפעם הראשונה מגלגלים את מדינת ישראל למגרסה הפנימית בין רפובליקאים לדמוקרטים.

כוונותיו טובות, מעשיו שגויים

עירעור מעמד היהודים בארה"ב הוא החטא האסטרטגי שרק בגללו צריך להעביר את נתניהו מראשות הממשלה. אבל, צריך גם לבחון את דרכו הטקטית בסוגיה. אין ספק שעניין הגרעין האיראני בוער בעצמותיו (אפילו הוא מגזים עם תיאורי השואה כאילו שאם תהיה בידם פצצה יחליטו להתאבד בחינת "תמות נפשנו עם ישראל"). כמעצמה גרעינית או אף סף גרעין כוחם הפוליטי ירבה מאד. אכן, נתניהו כוונותיו טובות אך מעשיו רעים. על כך מעידים גם חמישה מבין שישה שגרירים שלנו בארה"ב.

ללכת נגד הגל או לרכב על הגל

נניח שנתניהו צודק וההסכם המסתמן הוא רע. מה הייתה צריכה להיות הטקטיקה להשפיע על תוצאותיו לטובתינו? האם ללכת נגד הגל או לרכב עליו כדי להטות אותו משהו. מה פירוש לרכב על הגל? נשיא ארה"ב יש לו כאן קואליציה רעועה אך הכרחית כדי למנוע מלחמה עם איראן. בקואליציה שש מדינות כולל רוסיה וסין. כל השש הם סדן לרקוע עליו את האינטרסים של ישראל בשיטות ידועות למיקצוענים. אין אחד מנהיג ביניהם שמאמין לראה"מ. כשבראש וראשונה היה עליו לחדור עד "חדר המיטות"/ הסגלגל של הנשיא. כך נהגו ראשי ממשלה קודמים: אשכול עם ג'ונסון; גולדה עם ניקסון ; רבין בקדנציה הראשונה עם פורד וקיסינג'ר ובשנייה עם קלינטון ("שלום חבר"); בגין עם קארטר; שרון עם בוש; אולמרט עם בוש ואובאמה – כל אלה זכו באמון הנשיאים גם כשהיו חילוקי דעות. כל אחד מראשי הממשלה האלה הפעיל מול הנשיא את מלוא הארסנל כולל דברים שיודעים רק מעטים. ורק נתניהו טיפח את האסטרטגיה "נגד הגל" וזכה באי האמון מצד הנשיא..

האג'נדה – ישראל או אמריקה הרפובליקנית

הרי נתניהו מבין מה הוא מעולל. לכן, צריך לבקש מניע לטקטיקה הזאת. והמניע הוא אותו קורח שלדון אדלסון הרפובליקאי הריאקציונר עם אג'נדה אמריקאית ( אולי עיסקית) שגברה על זו הישראלית שהייתה צריכה להיות האג'נדה של נתניהו. מימי שנותיו הלא מעטות באמריקה היה נתניהו לבן התרבות האמריקאית השמרנית. זוהי ההוויה שלו. זוהי החצר סביבו. כך ממנים שגריר רפובליקאי בן דמותו לעולל את הזמנתו של נתניהו לקונגרס.

רפובליקניזם של כסף וכוח הוא אנטי יהודי

וכאן חייבים לחזור לעיקר: הרפובליקניות של אדלסון-נתניהו היא שמרנות של כוח.עם כסף. זו תרבות אנטי יהודי ארה"ב. 70 אחוז מיהודי ארה"ב הם דמוקרטים, ליברלים של זכויות אדם, רב תרבותיות סובלנות, הפרדת דת מהמדינה. רק 10% חרדים ואולי 20% רפובליקנים של כוח ודת. התרבות השמרנית הכוחנית שנתניהו נוטע בחברה הישראלית גורמת ותגרום לא רק להחלשת הקהילה היהודית בפוליטיקה אלא להרחקת הדור הצעיר מלראות במדינת היהודים את המוקד להזדהות ולפעילות. ראו מה קורה באוניברסיטאות ברחבי ארה"ב ביחס לישראל.
הוא אשר אמרנו: אם 2 מיליון ישראלים שרואים את אשר מעולל נתניהו בזירה האסטרטגית הבינלאומית וברפובליקניזם הכוחני בחברה ובמדיניות שלנו - יצביעו בבחירות הקרובות ליכוד/נתניהו יימצא איינשטיין כל כך צודק. ואנא אנו באים.
.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל