מכתב מאמריקה: האמריקאים מתחילים להבין שהנשיא שלהם אינו פועל לטובת אמריקה בנושא האיסלאם הרדיקאלי.

בשבועיים האחרונים אני עוקב מקרוב אחרי התקשורת האמריקאנית כמן גם משוחח עם אנשים אותם אני פוגש, והתמונה מתחילה להתבהר: גם התקשורת וגם האיש ברחוב המומים מצורת ההתנהלות של המימשל האמריקאני סביב הטיפול שלו בדאע"ש, באיסלאם הרדיקאלי ובמשבר באוקראינה.

הולכים ומתרבים הדעות ש"הברווז הצולע", היושב בבית הלבן אינו יודע מה לעשות וניתן להגדיר זאת כמבוכה שלטונית. בעוד מחלקת המדינה, בעת תדרוך לעיתונאים, מדברת על ברצח של הפועלים הקופטים בלוב כעל "פעולה מקומית" של תא אסלאמי, מי שהיה מבכירי מודיעין חיל האוויר האמריקני אלוף משנה סדריק לייטון, טוען שמדובר בפעילות מאורגנת שכל מטרתה לשליט פחד באמצעות פעילות של רצח כך שהאיסלאם יגרום לכל מי שאינו בן דת האסלאם הסוני שיאבד את ראשו חד וחלק. והבית הלבן מגמגם.
חלק מהגמגום הזה עליו אנו מדברים החל כבר בתחילת ימי שלטונו של אובאמה כנשיא כאשר לא קרא נכון את מפת "האביב הערבי" ולא הבין שבמזרח התיכון ובעולם הערבי יש קודים אחרים מאשר הקודים של העולם המערבי "הנאור". והגמגום נמשך כאשר דוברת מחלקת המדינה מתחמקת בתדרוך שלה מהעובדה שמדובר ב-21 נוצרים שכל חטאם הוא שהם אינם מאמינים במוחמד ובשריעה.
מנהל בנק משיקגו אתו נפגשנו באקראי בעת סיור ביום הנשיאים, שהתקיים אתמול, הפנה את תשומת לבנו לעובדה שחלק מהתקשורת חוששת להצביע על הכיוון של מלחמת דת למרות שברור הדבר שמה שהתרחש בלוב ומה שמתרחש באירופה זו מלחמה דתית. כמותו שמענו גם בתחנת רדיו מקומית פרשן הטוען שהועבדה שמחלקת המדינה לא ציינה שמדובר בנוצרים, כנראה באה מגבוה, כשהוא רומז בכך על הבית הלבן. יחד עם זאת הוא תלה את האשם ברצונם של האמריקאים להתבדל משאר העולם והדגיש שבכך פותח אובאמה פתח בפני פוטין להשתלט מחדש על המדינות שפרשו מברית המועצות ולחזור לחלומה של יקטרינה הגדולה בדבר שליטתה של רוסיה על אירופה.
מאידך יש הסוברים-במיוחד מחוגי מפלגתו של אובאמה ומהתקשורת שתמכה בו- שאובאמה מנסה לגלות פנים אחרות כלפי העולם השיעי בשל רצונו לחזק את מעמדה של אירן כדי להפכה לבעלת ברית. אולם מהצד השני תומכי ישראל-והם רבים בארה"ב- חוששים שמעשיו של הנשיא יהפכו את ישראל לשעיר לעזעזל בלוח השחמט המדיני האמריקני כאשר ההיסטוריה של מדיניות ארה"ב בעבר מוכיחה שלא אחת מחלקת המדינה בידיעת וברשות הנשיא שלחה לכל הרוחות מדינו שהיו בעלות ברית של ארה"ב בגלל אינטרסים רגעיים אמריקניים ופנים אמריקניים.
האמריקאים מוטרדים מכך שגם הידיעה שהגיעה היום מצרפת לפיה מצויים כיום בצרפת למעלה מ-500 אסלמיסתים שחזרו שטופי מוח וחדורי אמונה להשליט את השריעה לא פרצה לתוך התודעה החדשותית כאן.
גם היעלמותו של אזרח אמריקאי בשם קונן שהיה חייל לשעבר בצבא ארצות הברית ויצא מטורקיה לסייע במלחמה נגד אסאד תופסת כאן כותרות כאשר הסתבר שהוא נפל בידי אנשי דאע"ש ועקבותיו נעלמו.
והבית הלבן כמעט ונאלם דום! הנשיא מתרכז במאבק בקונגרס ובבית הנבחרים הלעומתיים ואינו מבין שהעולם כמרקחה. זאת ואף זאת גם הנשיא עצמו בפנייתו לארגון ועידת פיסגה בגין המתרחש במזרח התיכון והרצח של חפים מפשע בלוב לא דיבר מאומה על עובדת היות הנרצחים בני הדת הנוצרית.
אז מה הלאה? מנקודת מבט ישראלית האירועים האחרונים דחקו לפינה את עניין נאומו של נתניהו בפני הנבחרים האמריקניים ונראה הדבר שרק בישראל מתעניינים בסיפור הזה. אובאמה מוריד פרופיל ונראה כאילו התכנס בתוך עצמו.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל