מחלוקת מצפה עם הקמת הממשלה הבאה. הנושא: חוק הלאום, נאמנות ופטריוטיות. נדון בנושא:

הימין הלאומני דוחק לחוקק את חוק הלאום כדי לקבע את ההגדרה כי מדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי לבדו. התביעה מעלה את הפטריוטיות והנאמנות כערך אוניברסלי המחייב נאמנות של אזרח למדינתו. אני פטריוט אומר בנט.ואומר ליברמן, אקוניס ולוין ורגב וחוטובלי וחבריהם)

הימין הלאומני דוחק לחוקק את חוק הלאום כדי לקבע את ההגדרה כי מדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי לבדו. התביעה מעלה את הפ

פטריוטים ונאמנות
צבי י' כסה
מחלוקת מצפה עם הקמת הממשלה הבאה. הנושא: חוק הלאום, נאמנות ופטריוטיות. נדון בנושא:
הימין הלאומני דוחק לחוקק את חוק הלאום כדי לקבע את ההגדרה כי מדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי לבדו. התביעה מעלה את הפטריוטיות והנאמנות כערך אוניברסלי המחייב נאמנות של אזרח למדינתו. אני פטריות אומר בנט.ואומר ליברמן, אקוניס ולוין ורגב וחוטובלי וחבריהם)
מי שהעלה בתוקף את החוק הנאמנות היו השר ליברמן וח"כ אלקין ואחרים. הכוונה האמיתית היא לתבוע מהאזרחים הערבים לאמץ בהכרה ובפועל את נאמנותם למדינה ולהיבחן בכך.

מה פירוש פטריוטיות ונאמנות למדינה?

ליברמן נולד במולדביה. עפ"י חוקתה, כחלק מברית המועצות או מיום עצמאותה, הוא אזרח שווה זכויות וחובות. חובת הנאמנות והפטריוטיות היא הניגזרת החברתית והפוליטית שלו. מה עושה ליברמן? הוא קם ופועל נגד מדינתו. עפ"י קטגוריית הפטריוטיות הוא בוגד. אלקין נולד באוקראינה ועפ"י החוקה הסובייטית או היום האוקראינית הוא אזרח שווה זכויות וכמוהו נתן שרנסקי שעפ"י אותה חובת הפטריוטיות והנאמנות למדינתו הוא בוגד. וכל העולם התגייס לשחרר אותו מעונשה של החוקה הסובייטית שהפלתה אותו.

מאין באה החתרנות והבגידה?

מדוע היו אלה לחתרנים דיזידנטים שפעלו נגד מדינתם? – כי מדינתם הפלתה אותם לרעה. כלומר, המדינה התכחשה לכתוב בחוקה על שיוויון מעמד וזכויות אדם ואזרח. מה מביא מדינה כמו ברית המועצות שחוקתה המילולית היא המתקדמת ביותר, או מדינה אחרת, למעול בממשק עם אזרחיה? – זו ההתכחשות של השילטון לערכים האוניברסליים וההמלכה של מערכת ערכים פרטיקולריים לאומיים או דתיים או שיבטיים או תרבותיים.

העולם הנאור התערב בענינים פנימיים של ברי"המ

כיוון שכך קרה בברית המועצות קמו שרנסקי וליברמן ואלקין ורבים לבגוד במדינתם ולצאת למדינות אחרות. וחשוב לעניינינו כי כל העולם הנאור חצה גבולות והתערב בנושאים הפנימיים של ברית המועצות כדי לסייע ל"בוגדים" האלה. ואז – עפ"י מערכת ערכים אוניברסלית – השאלה למה רק לליברמן ואלקין ושרנסקי מגיעה תהילה ולבני אדם אחרים במדינות אחרות החיים בהוויה של אפליה מגיע גינוי מוחלט. מדוע מותר היה לאמריקאים להתערב בענייניה הפנימיים של ברית המועצות ואסור לאמריקאים אחרים להתערב בענייניה הפנימיים של מדינת ישראל, למשל, אם זו מתכחשת לערכים אוניברסליים דמוקרטיים ומקיימת ערכים פרטיקולרים וחוקים מפלים בין אזרחיה.

גם אני/אנחנו או רק אני/אנחנו?

זניחת מערכת ערכים אוניברסלית היא התולדה של הכרעה – מודעת או לא מודעת – מהרובד האישי ועד הלאומי והמדינתי.בין שני בסיסים של תמונת עולם: "גם אני" או "רק אני". האומר גם אני אינו מוותר על מעמדו וזכויותיו אבל, הוא מכיר במעמד שווה של הזולת. האומר רק אני/אנחנו מפר את כללי המשחק. בתחילה באה ההצלחה שזוכה מי שמפר כללי משחק. אך בהיסטוריה, אמנם לאט, מתארגנת קואליציה לבלום אותו או לרסק אותו. ראו את ההולנדים בדרום אפריקה ואת גרמניה במלחמת העולם ואפילו את דאעש אשר באזורינו.

פטריוטים ראויה ופטריוטיות פסולה

בתנאים המורכבים שאנחנו חיים בהם עולה עניין הפטריוטיות לשיח הציבורי. לעתים משתמשים במונח ציוני כתעתיק לפטריוטי. אני ציוני ואתה לא ציוני היינו, אני פטריוט ואתה לא פטריוט. מהו המושג פטריוט? פטריוט של מה? יש תורה ויש נבל ברשות התורה. יש אידיאולוגיה כזאת ואחרת ויש נבל ברשות האידיאולוגיה. יש פטריוט ויש פטריוט. יש פטריוט של מדינה מתוקנת דמוקרטית לכל תושביה והוא פטריוט ראוי. ויש פטריוט למדינת של זכויות יתר אתניות או מגזריות או דתיות ואפליות בהתאם. כל נבל מבקש זכויות יתר. לכן, זו פטריוטיות פסולה ולא ראויה.

דתות מייצרות פנאטים

גם במעגל הדתות מתחולל תהליך מקביל. דת שביומיום מתכחשת ליסודות האוניברסליים שבבסיסה מפתחת את הפאנטיות. האיסלאם מצמיח את האיסלאמיסטים והדת היהודית המתכחשת ל"בצלם אלוהים ברא אותו" מצמיחה את היהודיסטים ואת הנוצריסטים אנחנו מכירים מההיסטוריה. כל אחת מהשלוש קיימה ומקיימת קיצוניים: איסלמיסטים טרוריסטים באיסלאם ; יהודיסטים בהתנחלויות ובבית היהודי ואינקוויזיטורים בהיסטוריה הנוצרית.
לכן הפטריוטיות של בנט וליברמן ואלקין ודנון היא לא ראויה ופסולה. והפטריוטיות של הדוגלים ב"מדינתו של עם ישראל וכל תושביה" הם הראויים. ובתרגום - מתנחלי הגבעות וחברון והבית היהודי המסרבים לפשרות עם הפלשתינים והערבים והעולם הדמוקרטי הם פטריוטיים לא ראויים והנאבקים לפשרה ולקץ הסיכסוך עם הערבים והעולם הם הציונים והפטריוטים הראויים.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל