יום האשה הבינלאומי 2015: מדברים הרבה, עושים לא מספיק

מעמד האשה נמצא אצלנו במודעות והוא מוזכר לא מעט , אולי כמס שפתיים כי ההתקדמות איטית מידי ולא מספקת

עד כמה זה בא לידי ביטוי - אם בכלל - במצע המפלגות ?

כבכל שנה, יצוין יום האשה הבינלאומי גם השנה בשפע ארועים ומאמרים ברחבי העולם , לפחות בארצות שבתרבות שלהן רואות ביום הזה ציון דרך חשוב. לטעמי האישי, התוצאות המעשיות של איזכור היום הזה אינן באותם סדרי גודל של המלל הרב הנאמר בנושא. אין לי ציפיות ממדינות או חברות בהן האשה היא מעין חפץ והיחס אליה כאל יצור נחות. מדהים, (ואולי לא) אבל יש כאלה לא מעט בעולם, ללא זכות להבעת דיעה חופשית, לחינוך בכלל (אפילו לא בסיסי), לעבודה מחוץ לבית , לאהוב ולהנשא מתוך בחירה , שלא לדבר על לבחור והזכות להיבחר ולייצג אנשים.
המקומות האלה הם עבורי עולמות אחרים, בבחינת הארצות המצויות מעבר להרי החושך , תרתי משמע. הנושאים הללו בדרך כלל מוזכרים ביום אחר שאנו נוהגים לציין הוא היום הבינלאומי במאבק באלימות נגד נשים ודומה ששני הימים האלה קשורים זה בזה בצורה די ברורה: ככל שעולה רמת האפלייה האלימות רבה וקשה יותר. אני מתקשה אפילו לדמיין את חיי היום יום של אשה במקומות כאלה ולשמחתי אני שייך למחוזות אחרים לגמרי (אם כי גם בסביבתנו הקרובה יש מקומות חשוכים מאד מהבחינה הזו).
במדינות הנורמליות מבחינתי, יש מודעות למעמד האשה בחברה, יש דיבורים על הצורך בשיוויון מלא ויש גם מעשים אבל לפחות מאז שאני עוקב אחר הנושא מקרוב (לא מעט שנים) זה נראה לאט ומעט מידי. אני חושב שאין צורך לומר שוב ושוב שמעבר לתחומים הנוגעים ישירות במגבלות הפיזיות, אין משהו שאשה לא יכולה לעשות כמונו הגברים ואף טוב מאיתנו במקרים לא מעטים. אז עם הסכמה גורפת בנושא בתוך חברה המגדירה עצמה כמתקדמת איך זה ששנה אחר שנה קוראים מחדש נתונים סטטיסטיים ו "עולם כמנהגו נוהג"?

על פי הנתונים אצלנו למשל, עדיין אחוז גבוה של נשים המבצעות בדיוק אותה עבודה / אותה משרה שמבצע גבר משתכרות כמה עשרות אחוזים (!) בשכר. זה נתון מדהים שלא ראיתו בו תזוזה גדולה בשנים האחרונות וזה בכלל הזוי. חשבתי על זה לא מעט: האם מעסיק ציבורי למשל, שבו יש קריטריונים ברורים וטבלאות שכר לכל משרה יכול להציע לאשה ולגבר משהו שונה ביחס לאותה משרה? מוזר מאד אם כן. מאידך יש את המעסיקים הפרטיים שמשום מה גם אצלם האחוז היחסי לא שונה ממה שקורה במשרות הציבוריות. אני תוהה מה השיקולים של מעסיק כזה כשהוא
מראיין מישהיא לתפקיד שדרישות השכר לגביו ידועות לשני הצדדים פלוס מינוס. אם הוא מחליט לבסוף לקלוט את האשה לתפקיד על סמך כישוריה ונסיונה- הוא מציע לה שכר נמוך משמעותית ממה שהיה מציע לגבר? פשוט לא מובן לי איך נוצר הפער הבלתי מוצדק הזה משום שגם לי יצא מעת לעת לקלוט עובדים במרוצת השנים ומעולם לא עלה במוחי שיקול של "לחסוך כסף" משום שאפשר לשלם לאשה פחות באותו תפקיד. זה נראה לי פשוט הזוי.
בכלל לגבי תעסוקה: אחוז הנשים במקצועות הנדסה נדרשים בהייטק או ברפואה, בראיית חשבון, באדריכלות ובעוד משרות ששכרן בצידן עדיין נמוך יחסית לזה של גברים. זה נתון מפתח כי בתחומים האלה אני מעריך שהפער פחות גדול אבל אינני יודע בודאות. את ההייטק אני מכיר מקרוב, מתוך עשרות שנים של עבודה. לכל משרה בו יש תחומי שכר לפי משרה, כישורים (ניסיון ) וותק. לא חושב שאצלנו בחברה למשל השכר לאשה וגבר ביחס לאותו תפקיד הוא שונה. מסתבר אם כן, שהתזוזה הכי אפקטיבית לכיוון שיוויון בין גברים לנשים היא עידוד הנשים לכיוון מקצועות כאלה ודומיהם, בהם השכר הוא על פי בכירות התפקיד, הכישורים והניסיון. אני בטוח שיש מספיק בנות המסיימות את לימודיהן התיכוניים טוב מאד או בהצטיינות והשאלה מה גורם להן לבחור מקצוע מסוים לחיים היא שאלה מרתקת שבעצמה פותחת דיון שלם. היא קשורה במצב החברתי , ברקע בבית ובסביבה ובעוד מיגוון גורמים. אי אפשר כמובן לכפות על אף אחד שום דבר, אפשר רק לנסות להמליץ או לכוון אבל ככל שהנשים ינועו לכיוון המקצועות האלה, הן לא תהיינה זקוקות לטובות מהחברה שיסגרו את הפער בינן לבין הגברים.

אצל נבחרי הציבור שלנו במפלגות רבות דווקא יש תזוזה. יש יותר נשים המכהנות בכנסת. לא בכל המפלגות כמובן, יש כאלה שזה ממש לא בדי.אן.אי שלהן מטעמים מובנים, או שמא צריך לכתוב - מטעמי פרימיטיביות טהורה לשמה. אין לי תאור אחר לענין גם אם זה ירגיז מישהו. מעניין, שאף מפלגה שאצלה נשים וגברים נבחרים במידה שווה לא מזכירה דבר בענין הזה ביחד עם שאר עיקרי המצע לא כמס שפתיים לקראת הבחירות אלא כהצעות לצעדים של ממש. אני בכלל חושב שבתחומים מסוימים דרושה אפלייה מתקנת ואפילו חקיקה בנושא. באותן הזדמנויות בהן אני אישית קלטתי עובדים לאורך השנים בחברות הייטק בהן עבדתי, ניסיתי ליישם אפלייה כזו. זה לא תמיד הולך כי בראש ובראשונה המחויבות היא לקלוט מישהו על פי כישוריו ונסיונו ואם יש שוני בין המועמדים אז אין כאן בכלל שאלה. אבל כשהמועמדים היו די שווים סברתי שזה התבקש.
אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל