הלל וקסלר: מה הקשר בין צוואר הרחם ללידות מוקדמות?

תפקיד צוואר הרחם הוא לשמור על הרחם סגור לאורך ההיריון עד הבשלת העובר בלידה. הרחם מהווה חלק בלתי נפרד משריר הרחם עצמו ומשתתף באופן טבעי בדינמיקה הרגילה של הלידה. הוא נפתח ונמחק – מהווה מקשה אחת עם הרחם עצמו עד כדי שלא ניתן לזהות אותו.

שרירי הצוואר בנויים מרקמה שרירית שממשיכה עם השרירים של הרחם עצמו ומהווה חלק בלתי נפרד- חיבורית ואלסטית. הקשר בין סוגי הרקמות קובע את נוקשות הצוואר, ככל שקיימת רקמה שרירית ואלסטית עבה יותר, הצוואר יהיה רך. יחס נכון של הרקמות מבטיח תפקוד נאות של שמירה על ההיריון והרחם סגור, עד תחילת תהליך הלידה הפעילה.
 
 

לעיתים כאשר היחס בין הרקמות הוא שהרקמה האלסטית והשרירית הם הרוב, אז הצוואר רך ואיננו עומד בלחץ של ההיריון. ההיריון צומח בכלי סגור שהוא חלל הרחם, אשר הנקודה החלשה שלו הוא הצוואר עצמו. ככל שהצוואר חלש, כך מסתכן הרחם בפתיחתו בטרם עת ובלידה מוקדמת.
 
 

מה גורם לצוואר רחם מקוצר?

קיימים מקרים מולדים של מבנה צוואר אשר איננו מאפשר את ההיריון עד סופו ומקרים אחרים של פגיעה בצוואר הרחם, עקב לידות חבלניות ו/או כניסות חבלניות אל הרחם.
 
 

החבלות האלה מונעות מהצוואר לבצע את תפקידו כסוגר הרחם, עד תחילת לידה רגילה בסוף ההיריון. חבלות בצוואר הרחם יכולות להיגרם מסיבות שונות כמו הפלות יזומות, כריתה חרוטית של גידולים ממאירים בצוואר הרחם בשלביהם הראשוניים ועוד.
 
 

אחד האמצעים הקיימים לחיזוק צוואר הרחם הוא קשירתו באופן יזום, כאשר ידוע על חולשתו. יש קשר שנקרא מקדונלד וניתן לבצע אותו עד שבוע 14-15 וקשירה דחופה בשלבים מתקדמים יותר של ההיריון.
 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל