הפלוגיסטון וגלגול נשמות

המין האנושי נקרא הומו סאפיינס, שפרושו האדם המבין, ואכן בני האדם רוצים להבין את העולם בו הם חיים. לפעמים הדברים ברורים למשל הקשר שבין אור השמש לחום, אבל גם כאן יש חריגים. לעם ישראל יש אמונה דתית, שנשענת בין השאר על אמונה בשכר ועונש. איזה השלכות יש לפער משמעותי בין ההבטחה והמציאות בתפיסה היהודית?

פלוגיסטון וגלגול נשמות
בחיל ורעד מצפים אנו אנשי השמאל לבחירות, ותוהים האם בוז'י יתפוס את מוסרות השלטון.
אלא שלי נראה שגם אם אכן יתחולל מהפך , וגם אם ממשלת מרכז - שמאל תייבש את תקציבי ההתנחלויות,הרי שאי אפשר לצפות לתפנית דרמטית במדיניותה של מדינת ישראל בכל הקשור ליחסינו עם הפלסטינים. 4 שנים [במקרה הטוב.] זהו פרק זמן קצר מדי!
על מנת לחולל שינוי של ממש, צריך לעשות כל מאמץ כדי לחולל שינוי בדפוס החשיבה של העם.
הציבור החילוני מכבד את המסורת והדת היהודית כל עוד הם תורמים למדינה. ומבחינתו כשליה הלוגיים [כמו בכל דת!] של היהדות אינם אלא קוריוז לגיטימי.
רוב הציבור החילוני כלל אינו מודע שאותם כשלים לוגיים יוצרים תשתית לאידיאולוגיה הרסנית. ולשם המחשה אספר לכם אודות הפלוגיסטון.
עד שהכימאי הצרפתי הדגול לבואזיה פענח את מקומו של החמצן בתהליך הבעירה, שלטה בכיפה תאוריה שהומצאה ע"י המדען יוהאן בכר מאה שנים קודם לכן. בכר ניסה להתמודד עם השאלה מה קורה לחלב של נר שבוער? לאן הוא נעלם. והוא הציע חומר בשם פלוגיסטון שהוא לדבריו חומר האש, אך אין טעם להסביר תאוריה מסובכת שהופרכה מזמן ע"י לבואזיה הודות לניסויים בהם הוא שקל חמרים שונים לפני ואחרי הבעירה. וכך נגוז רעיון הפלוגיסטון.
אך הווייתנו כישראלים מושפעת מאד מרעיון אחר שמזכיר לי את הפלוגיסטון [מנוחתו עדן] כוונתי לרעיון גלגול הנשמות.
אכן בהרבה תרבויות מופיע רעיון זה, אך מסופקני אם בתרבויות האחרות מהווה גלגול הנשמות גורם המעצב את [בעקיפין אמנם!] את מכלול החיים כמו גלגול הנשמות ביהדות.
אני מציין עניין זה כי גם הזהות שלנו - החילוניים , מושפעת מהעבר והמסורת היהודית הדתית. אני מזכיר שיהודים שמו לב לפני 2000 כשנה שבניגוד למה שנאמר בתורה, הרי "צדיק ורע לו , רשע וטוב לו", כדי לתרץ עניין זה הם המציאו 2 רעיונות מקבילים: האחד הגמול ניתן בעולם הבא, והשני- “מסתבר" שאדם שלא חטא בחייו ואף על פי כן סובל ייסורי שאול, אין לנו אלא להסיק שבגלגולו הקודם הוא היה רשע מרושע, ועל כן בגלגול הנוכחי הוא סובל כל כך.
בניגוד ללבואזיה שהפריך את תאורית הפלוגיסטון ע"י שקילת מרכיבי החומרים שבערו, לנו אין אפשרות להפריך את "תאוריית הגלגולים" באמצעות שקילה, אבל אנו יכולים להפעיל את שקול הדעת שלנו ולשאול שאלה מאד פשוטה:
נניח איפוא שנשמת הרשע שנהנה בחייו,אחרי מותו התגלגלה בגוף תינוק. האם זה מצדיק שתינוק זה יסבול ייסורי תופת ?!
הרי תינוק זה כלל אינו מחובר תודעתית לרשע מהגלגול הקודם!
אם כך-האם עדיין עלינו להניח שהאל הוא רחום וחנון?-- אלמלא שחז"ל אמרו שדיברה תורה בלשון בני אדם- אפשר היה לסבור שרחום וחנון זה לא משהו שאנו מבינים. אבל....
תשאלו מה כל זה שייך לנו ליהודים החילוניים שחיים כאן?
התשובה היא פשוטה : המחנה הדתי לאומני שחלק מאמונתו מושתת על פרדיגמה שהוכחה כשגויה בעניין היות האל רחום וחנון, גורר אותנו להשלים עם ההתישבות בכל חלקי א"י שתכליתה לקיים אחת מהמצוות שהאל ציווה בהן "אותנו".היות ומהות קיום המצוות היא חבילה שיש לקבלה, ועקרונית אי אפשר ליהודי שומר מצוות לברור איזה מצוות הוא מקיים ואיזה לא.
אבל כלל זה - שהתורה כולה מקודשת ואין לגרוע ממנה או להוסיף עליה תקף גם לעניין מאפייני האל כפי שהוגדרו בתורה.
על כן- על אף שאנו גאים במורשת החברתית והאנושית של תורת ישראל,עלינו לשאול את הנהגת הציבור הדתי:
היות שבעצם אי מימוש איפיון האל כרחום וחנון, הושמט נדבך חשוב מתשתית היהדות שכולה בנויה סביב עבודת האל .
על כן-האם יש איזו שהיא סיבה שעלינו הציבור החילוני להשלים עם מדיניות שנועדה לקיים מצוות שניתנו בשמו של האל על אף שלא מימש את מאפייניו כרחום וחנון, מדיניות אשר למיטב הבנתנו ושיפוטנו תפגע בנו ?
קוראים יקרים- אשמח מאד לתגובות אם תומכות ואם קוטלות ובלבד שתהיינה מנומקות היטב.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל