גאווה חברתית: תרומה לקהילה ולסביבה באמצעות סיוע לשימור ערך טבע: בריכת חורף.

קבוצה קטנה של מתנדבים מחברת "ברודקום" בהרצליה, נטלה חלק בפרויקט שימור בריכת חורף בחולון בשיתוף עם החברה להגנת הטבע. חברת ברודקום גם מימנה אתייצור השלטים כתרומה לקהילה.

בריכת החורף של חולון (מתחם הלוחמים, מאחורי משרד הרישוי) זוכה לעדנה.

החברה להגנת הטבע משקיעה מאמצים בשימור בריכות החורף בארץ. עבור אחת כזו, נרתמו מתנדבי "ברודקום" והתוצאה נראית לעין בשילוט המרהיב שהוצב שם. אך בטרם אגע בפעילות משותפת
זו, רקע קצר על בריכות החורף מתחייב.
אני מניח שלרבים בינינו, המונח "בריכת חורף" לא אומר הרבה. אנשים עוברים יום יום סמוך למקומות בהם נצפים מים עומדים בחורף וסבורים שאלה אולי סתם שלוליות גדולות נטולות מהות וניקוז ולא מייחסים להן חשיבות כלשהיא. האמת היא, שחלק מאותם מקומות הן מה שקרוי בעגה המקצועית של מומחי האקולוגיה: "בריכות חורף"- מושג המוכר לחובבי טבע. אז מה היא בעצם?
בריכת חורף היא אתר החוזר לחיים בכל שנה למשך עונת החורף. היא קיימת במקומות נמוכים בהם אין ניקוז. המים הניקווים בה הם מי גשמים. כשהחורף חולף המים מתאדים והמקום מתייבש עד לעונה הבאה. אבל העיקר הוא שבבריכה כזו, קיימים מיני בעלי חיים וצמחים חלקם נדירים ורובם בסכנת הכחדה. בריכות אלה חשובות מבחינה סביבתית ואקולוגית לשימור החי והצומח שבהן. בניגוד לסברה הרווחת הן לא המקור ליתושים, לא אלה העוקצים אותנו (ומי שרוצה לדעת מדוע מוזמן לפנות אלי באמצעות כתובת המייל שלי המופיעה בסוף הכתבה). בריכות החורף הולכות ונעלמות מנוף ארצנו עקב הפיתוח המואץ. החברה להגנת הטבע משקיעה מאמץ לשמר אותן ככל שניתן, בחלק מהמקרים בהצלחה לא מבוטלת, למשל בהרצליה, בנתניה ובעוד מקומות. אלה מוכרות בודאי לתושבים באזור. סוג החי והצומח בהן הוא כזה שהוא שב לחיים בכל שנה למרות שבקיץ נדמה שהכל חרב ומיובש. אז ממש לא, כי באדמה טמונים ביצים וזרעים שישובו לחיים עם בוא הגשמים.
אז מה יש בבריכות החורף? כלפי חוץ לעובר אורח מזדמן הן נראות כריכוז מים עכורים ותו לא. אלא שיש בהן המון חיים אבל מרביתם לא גלויים כי הם בתוך המים או בסבך הצמחיה בגדות הבריכה.שמות כגון אצות חד תאיות, רוטיפרים,הידרה, סרטן ירוד, שטרגל אדום,זימרגל,תריסן בודאי לא אומרים דבר לרבים מאיתנו כמו גם מיגוון של חרקי מים כמו בריומאים, שפיראים ועוד. צמחי מים כגון נהרונית צפה, נופר צהוב, נורית המים ועוד. משפחת הדו-חיים המכובדת הכוללת צפדע הנחלים, אילנית, קרפדה ירוקה חפרית ועוד וכמובן ציפורים ובהן ביצנית ליבנת בטן, סופית, ברכיה, שלדגון ועוד. יכולתי למנות עוד ועוד סוגים אבל הבאתי רק כמה דוגמאות להראות עד כמה שוקקת יכולה להיות בריכת חורף. מובן שלא בכל בריכה ניתן למצוא את כל הסוגים.בכל בריכה ובריכה.
בסוף כתבה זו צירפתי כמה תמנות הממצות את מיגוון החי והצומח העשוי להיות בבריכה כזו.

אז מדוע לשמר או מה החשיבות של בריכה כזו ? יש מספר נימוקים סביבתיים ואקולוגים הנה העיקריים:

- הבריכות האלה אוגמות את מי הגשמים בשטחים פתוחים ומונעות הצפות.
- במקום לזרום לים מי הגשמים נאספים בהן ולאט לאט מחלחלים למי התהום ומעשירים אותם.
- הן מהוות בתי גידול בעלי מיגוון ביולוגי גדול ומספר רב של מינים נדירים.
- הן מהוות סביבת לימוד עשירה ומגוונת ללימודי סביבה ואקולוגיה. באמצעות פעילויות הנערכות עם בתי ספר ותנועות הנער מקרבים את האוכלוסיה לטבע ומחדדים את החשיבות לסביבה
ולאקולוגיה כבר בקרב הצעירים וכל זאת קרוב לישוב, ללא צורך להגיע למרחקים.
- הן מהוות סמן לאיכות הסביבה. האורגניזמים החיים בהן רגישים מאד לזיהומים. שינוי בהרכב המינים או במיגוון שלהם יכול להוות סמן לבעיה סביבתית באגן הניקוז של הבריכה.
- הן מהוות מוקד לפעילות פנאי ונופש בימים שאינם גשומים.


נשוב כעת לפעילות מתנדבי ברודקום.

בחברת ברודקום המפתחת רכיבים לתקשורת ,הוקמה קבוצה של מתנדבים שמוכנים לתרום מזמנם לפרויקטים המהווים תרומה לקהילה. אחד מתחומי הפעולה הוא באמצעות פעילות "ירוקה". הפרויקט שבו השתתפנו בחודשים האחרונים הוא: הנגשת מידע לציבור בבריכת החורף האמורה, בחולון. הוחלט במשותף על מספר שלטים שיוצבו באתר, שלט מרכזי אחד שמקבל ומכוון את המבקרים. שלטים אחרים מכילים מידע ספציפי לגבי חי או צומח העשוי להמצא בבריכה. אנחנו נטלנו חלק בהצעות לעיצוב השלטים ובכתיבת חלק מתוכנם. זאת ועוד: על כל שלט מופיעה מדבקת בר קוד שעם סריקתה על ידי הטלפון הנייד מקבלים על צג הטלפון מידע נוסף ולבסוף גם שאלה – על מנת לאתגר את המבקר בעיקר הדור הצעיר – שאת התשובה לה אפשר לראות בהקשה נוספת. חברת ברודקום גם מימנה את עיצוב וייצור השלטים. מובן שכל התכנים מצויים אצלי אבל... לא אכתוב את הקישורים כאן. מי שמעונין לראות ולדעת מוזמן לבקר בבבריכת החורף בחולון ויוכל
להנות מהמידע שמופיע על השילוט ובאתר שאליו מפנה כל מדבקת בר קוד. השלטים יוצרו באיכות מעולה ובצורה כזו שיעמדו כל השנה בשמש בגשם בחום ובקור ללא דהייה וללא פגיעה באיכותם.

היום (יום ששי ה 13/3) ערכה החברה להגנת הטבע ארוע ארצי של כל בריכות החורף על מנת להכיר אותן לקהל הרחב, במיוחד מי שלא מודע לתוכנן וחשיבותן האקולוגית. אני כמובן נכחתי בבריכת החורף בחולון שבה השילוט שהצבתו הושלמה השבוע נחשף לראשונה לתועלת ציבור המבקרים. הנה כמה תמונות מהארוע. הנה מספר תמונות מהארוע היום. קישור לכל התמונות מצוי בסוף
הכתבה. מומלץ לצפות.

 
 

 

הנה השלט המקדם את הבאים.
 
 

 

בארוע היום נכחו כמובן גם אנשי החברה להגנת הטבע ועיריית תל אביב שנטלו חלק בפרויקט. המומחה האקולוגי הוציא באמצעות רשת מיוחדת דוגמאות לחי בתוך הבריכה. בין היתר נצפה תריסן ענק (סוג של סרטן ירוד) די נדיר בגודלו.
 
 

 

מכאן עברתי לשלט על הסרטנים הירודים
 
 

 

והנה גליה ורותם מהחברה להגנת הטבע, איתן עבדנו בפרויקט זה
 
 

 

ומכאן אל הציפורים:
 
 

 

המשכתי הלאה לסייר באתר
 
 

 

ואל חרקי המים
 
 

 

בנתיים הקהל במקום ישב ושמע הסברים מאנשי החברה להגנת הטבע
 
 

 

ולבסוף, סיימתי את הסיור באזור צמחי המים:
 
 

 

בנתיים, המומחה האקולוגי של עיריית תל אביב נכנס למים על מנת להוציא לזמן קצר כמה דוגמאות של בעלי חיים מאלה הקיימים בבריכה זו.
 

 

הילדים בחנו ביחד איתו את מה שהועלה ברשת. בין היתר נצפו דפניות
 
 

 

לסיום, הצטלמתי עם דנה ואליה ליד אחד השלטים.
 
 

 

כיף להיות חלק מפרויקט ירוק ולדעת שתרמנו במשהו לקרוב ערכי הטבע לקהל הרחב.

תודתי נתונה למתנדבים שלנו: קרן בקפן, ליאורה פינדר, נועם שחורי, אלון צפריר, דורון טל. תודה לחברת "ברודקום" על ההענות ומימון השילוט, ותודה לרותם בכור, גליה חנוך רועה ושרה אורקה, העובדות המסורות של החברה להגנת הטבע העושות מלאכתן בחרדת קודש ומתוך אהבה אמיתית לטבע וערכיו.

הנה כמה תמונות של דיירים פוטנציאליים בבריכת חורף ובסוף הכתבה קישור לכל התמונות.


 
 

בריומאים
 
 

 

דו חיים
 
 

 

צמחי מים מזדקרים
 
 

 
למעבר לכל התמונות לחצו כאן

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל