להקת המחול ורטיגו-גלובל-3 יצירוצת 3יוצרים

3 יצירות יפות ומיוחדות שכדאי לראותלהקת המחול "ורטיגו"הציגה בבכורה את המופע "גלובל"שהוא מופע בו שלושה יוצרים בינלאומיים הציגו שלוש יצירות שונות בסגנון,בנקודת מבט ומקוריות שונה.כוונת הלהקה בהעלאת בכורה זו היתה לחבר בין אמנות,חברה וסביבה.

הערב נפתח בריקוד סולו של נעה ורטהיים שהנה המנהלת האמנותית של הלהקה.היא רקדה לראשונה מזה שנים רבות קטע סולו בכוריאוגרפיה שלה.
בשנים האחרונות התמקדה נעה בניהול האמנותי של הלהקה והקמת בית הספר למחול בירושלים.
בנוסף הקימה את הפרויקט "כח האיזון" המשלב נכים במחול ופיתוח כפר האמנות האקולוגי בקיבוץ נתיב הל"ה שהפך להיות מרכז תרבות לא רק סביבתי ללימוד הקשר בין המחול והתנועה אלא בכלל לאדמה ,לחברה וחיים במסגרת מסויימת אקולוגית ושונה.

היצירה בוצעה בצורה מעולה עפ"י מוסיקה מאת רן באגנו לצלילי נגינתה של הילה אפשטיין בצ'לו ותאורה של דני פישוף-מג'נטה ותלבושות ענבל בן זקן שעיצבו את שלושת הריקודים בערב זה.
ראינו את ריקודה העדין מלווה בפיתולי ועיוותי גוף מקסימים ובשפת המחול היחודית שלה בה היא משתמשת בצורה ותנועה החוקרת את מה הגוף מסוגל ויכול לעשות בגילים השונים.

בתכניה כותבת נעה כי השנה זו היתה מיוחדת עבורה.היא חגגה יום הולדת עגול והעניקה לעצמה את המתנה הכי טובה שיכלה לבקש דהיינו לרקוד עבודה זו ששמה כשם הפרטי שלה-נעה.
טוב היה לראותה רוקדת ולא רק כפעלתנית בשטחים אחרים, אחרי שנים שהתגעגענו אליה כרקדנית.


בעוד שהריקוד הראשון התבסס כולו על ריקוד סולו ,השני היה כולו ריקוד קבוצתי.כל הרקדנים, כולם ביחד 8 במספר ,רוקדים במאבק ביניהם ,מתפצלים לשלוש קבוצות,עולים אחד על השני,הקשר ביניהם קשר ידיים,אחד מכניע את השני,אנרגית החיים מתפרצת וסוחפת.תוך כדי כך גופותיהם יוצרים צורות יפות ושונות.המאבק הוא מאבק בקבוצה, מאבק בזוגות.ריקוד מאוד כוחני.רכיבה של רקדן על רקדן אחר,זריקת הפרטנר וסיבובים על הרצפה.המוסיקה קיצבית ביותר והמחול והזריקות בהתאם.
מתחילה ריצה מקצה אחד של הבמה לשני ותוך כדי כך תמיד אחד נופל כאשר שאר הקבוצה נתקלת בו.

הכוריאוגרפיה המענינת והטובה הנה של שרון פרידמן. והמוסיקה של עידן שמעוני(דנסקי).הרקדנים כולם היו שותפים ליצירה. הכוריאוגרף חי בספרד ומנהל להקה על שמו במדריד.היה רקדן בלהקת ורטיגו לפני כעשור.

לאחר הפסקה ובטרם כיבו את האורות, אנשים שונים מהקהל שישבו במקומות שונים באולם התחילו בדיבורים בשפות שונות הן באולם והן ביציע.אדם עלה לבמה וכאילו נתן להם את רשות הדיבור. בסוף התברר שכולם רקדנים ,עולים לבמה ומתחילים לדבר כולם ביחד בשפות שונות.
לאחר הקרנה קצרה של סרט וידאו מתחילים להתפשט באיטיות עד שנשארים בבגד תחתון בצבע הגוף.כולם מקפלים את הבגדים .התפשטות קולקטיבית ותוך כדי הליכה על נייר דו שכבתי קורעים אותו לחתיכות קטנות, מעיפים באויר והוא משמש לרקדנים ככיסוי. אנו מתבוננים בצל של הנייר שהתעופף.
תמונות מקסימות.ריקוד אורגינלי ביותר.זאת היתה יצירתה של אנה הלפרין עם מוסיקה מקורית מאת מורטון סבוטניק.
זאת גירסה עכשוית ליצירה משנות ה60 הרוצה להוכיח שגם להתלבש ולהתפשט מתוך כוונה הם למעשה מחול.
שם היצירה parades and changes 2015
היצירה נוצרה בסטודיו של להקת ורטיגו בקיבוץ נתיב הל"ה בשיתוף פעולה בין הכוריאוגרפית,נעה ורטהיים ולהקת ורטיגו.

לראות או לא לראות:שלוש יצירות מרשימות שחוברו יחד לערב אחד שלם מקסים שאסור להפסיד.אלי ליאון
עיתונאי-מבקר אמנות,
חבר אגודת העיתונאים ת"א ותא המבקרים שליד האגודה.
אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל