פולחן האישיות נוסח ישראל 2015

הערכת המנהיג היא דבר רצוי ומקובל. הערצה עיוורת עד כדי פולחן אישיות היא דבר מטריד ואפילו מסוכן.


הערכת העם את המנהיג היא תופעה מקובלת ואפילו רצויה. מי לנו גדול כמשה רבנו שנערץ על ידי העם שהלך אתו ארבעים שנה במדבר. יורשו, יהושע בן נון הנהיג את העם לכיבוש הארץ. אחריהם באו נביאים, שופטים, מלכים.
חלקם הותירו מאחוריהם מורשת נפלאה ואחרים כשלו במלאכת ההנהגה, פיצלו את הממלכה, הנהיגו מרידות חסרות סיכוי, גרמו בעקיפין להגליית העם מארצו.
במדינת ישראל המתחדשת קנו מקום של כבוד בפנתיאון האומה דוד בן גוריון, מנחם בגין, יצחק רבין, שהם מעל למחלוקת מי היו המנהיגים הגדולים באמת.
שש השנים האחרונות הביאו אתן תופעה שלא הכרנו: פולחן אישיות במלוא כיעורו. כמעט דמינו לימי רוסיה של סטאלין ("שמש העמים") ורבים שבאו אחריו עד שפולחן האישיות הפך נורמה מקובלת ברחבי העריצות הקומוניסטית.
יכולות להיות דעות שונות מן הקצה אל הקצה על טיב מנהיגותו של בנימין נתניהו. אפשר לתמוך בו בהתלהבות וניתן לבקר אותו בחריפות. זאת גם זאת גישה מקובלת במדינה דמוקרטית.
אבל, הערצה עיוורת ופולחן אישיות כמו שאנו רואים וחווים כיום הם מעבר לסביר ולמקובל בדמוקרטיות של ימינו.
קחו לדוגמא את תעמולת הליכוד לבחירות של מחר. האם ראיתם תמונה כלשהי זולת זו של נתניהו? האם אין אחרים בהנהגת הליכוד? ואולי הם לא יותר מאשר עושי דברו ומגונניו האוטומטיים בכל אשר יעשה?
מדוע המילה "חזק" הפכה לעוגן המרכזי כמו "מנהיג חזק" ל"עם חזק" או "מדיניות חזקה"? האם החוזק הוא העיקר ואולי החוכמה, התבונה, החזון, ראיית הנולד, גדלות הנפש? כל אלה אינם מופיעים כלל, כלומר נראים מיותרים בעיני מחברי הסיסמאות או לדעתם אינם מושכים את קולות המצביעים.
אני מסתכן באומרי שאולי "פולחן האישיות" סביב נתניהו דוחה רבים וטובים מלתת את קולם לליכוד, ואולי בכך טמונה גם הירידה בסקרים וזליגת מצביעים בעלי השקפת עולם ימנית לעבר בנט, כחלון ואלי ישי.
אפילו בן גוריון, המנהיג המיתולוגי זכה לביקורת. שמריהו לוין הידוע סיפר כי שאלו פעם האם נכון שכולם הולכים אחרי בן גוריון בעיניים עצומות. תשובתו הייתה שאכן כן, אבל מדי פעם מתקדם מישהו וניצב לפני בן גוריון כדי לוודא שהוא אינו הולך בעיניים עצומות...
ודי לחכימא ברמיזא...


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל