ביטחון וסכנות

ביל קלינטון וברק אובמה מבינים בביטחון של ישראל יותר מממשלות ישראל

מה בסך הכל צריך נשיא מעצמה לעשות כדי לדעת בהקשר העולמי את הנושא הכל כך בהיר של ביטחון מדינת ישראל?

ביטחון וסכנות
צבי י' כסה

ביל קלינטון וברק אובמה מבינים בביטחון של ישראל יותר מממשלות ישראל.
מה בסך הכל צריך נשיא מעצמה לעשות כדי לדעת בהקשר העולמי את הנושא הכל כך בהיר של ביטחון מדינת ישראל? -
במקביל להתחייבות של הנשיאים לשמור על העדיפות הצבאית של המדינה (למרות שהימין מגדף את קלינטון ואובאמה, האחרון מסייע לביטחון מעל לנשיאים האחרים) הוא צריך שכל ישר לצלם מה הולך כאן מאז הניצחון במלחמת ששת הימים.

1) גירוש המלך חוסיין

ממומחיו הוא יודע כי במלחמה ההיא צה"ל ביצע מהלכים שלא עפ"י החלטות הממשלה. שר הביטחון, דיין, פקד על אלוף הדרום לא לכבוש את עזה ולא להגיע לתעלה. צה"ל כבש והגיע. מפקדי צה"ל בשטח ללא החלטת ממשלה החליטו לגרש את חוסיין - ששלט בפלשתינים והפך אותם לירדנים וחיסל את הטרור - ובמקומו הביאו מתנה למדינה את ארץ ישראל על מיליוני פלשתיניה. ההוכחה לכך הוא המסמך מ - 16 ביוני, שבו ממשלת אשכול הודיעה לנשיא ג'ונסון כי השטחים הם פיקדון לעת שלום. בגין ודיין הם שאילצו את הממשלה להחזיר את המסמך. ומאותו הרגע דוהרת הרכבת ממדינת ישראל לארץ ישראל.

2) ארץ ישראל נגד מדינת ישראל

ארץ ישראל הרחבה החייתה את חלום ההתיישבות וחבורת ציונים משיחיים עמסה על עצמה להתנחל בשטחים רכובים על החלום הזה. בעזרת שרים בממשלה והימין הלאומני, מפקדי צה"ל והממשל האזרחי - ובעיקר אחרי המהפך ב – 1977 לממשלת בגין ושרון - הם צברו כוח פוליטי לגרור את הממשלות למפעלם ההתנחלותי. הצלחתם גבהה לרמה האסטרטגית שנשיא אמריקאי עם שכל ישר מבין את המצב: הם הקימו את ארץ ישראל נגד מדינת ישראל.
3) אין איום קיומי על מדינת ישראל
מלחמת כיפור הבשילה את המהפך שהעלה את בגין לראשות הממשלה. בתוך שנתיים (1979) בא סאדאת לירושלים ונחתם שלום עם מצרים. ואח"כ (1994) השלום עם ירדן. מהפנורמה האסטרטגית של נשיא המעצמה אין איום קיומי על ישראל והדרך פנויה להסדר עם הפלשתינים. אבל, ממשלות ישראל העדיפו את ארץ ישראל על מדינת ישראל. ההתנחלויות שאבו את האנרגיות והמשאבים עד לאינתיפאדה (1987) הראשונה.

4) הסכם אוסלו (1993) הוכשל ונכשל

יועצי הנשיאים יידעו אותם כי יצחק רבין עלה לראשות הממשלה (1992) על טיקט של מי שיכול להדביר את הטרור. כשר ביטחון באינתיפאדה הראשונה הוא היה עתיר ניסיון פלשתיני, אך קרה לו מקרה מנהיגות והוא החליט על הסכם אוסלו: הפלשתינים וישראל מכירים זו בזו אל תהליך לשלום. אוסלו הוכשל וכשל על שניים: על הימין הלאומני-דתי שצפה שרבין יצליח ובשליחותם נרצח. ועל כך שלשני הצדדים לא היה מנהיג "אלטלני". לפלשתינים לא היה בן גוריון לחסל את הטרור ולישראל לא היה בן גוריון לבלום את גוש אמוני ההתנחלות. כל היתר הם סיפורים חלולים.

5) אבו מאזן מחליף אסטרטגיה ללא טרור

לאחר דיכוי האינתיפאדה השניה (2000) בא אבו מאזן (2005) עם קונספציה של לא לטרור וכן לשיתוף פעולה ביטחוני עם ישראל. במונחים לאומיים הוא היה למשת"פ עם האויב הציוני. מעשה נועז זה לא הפיס דעתם של מנהיגי ישראל לקבל אותו על המיגבלות של ראש רשות כבושה. שיתוף הפעולה הביטחוני, שהתיר לצה"ל לעשות בשטחים כל שצריך לבלום טרור הצליח עד כדי השכחת זוועות האינתיפאדה. והשיכחה גרמה לציבור להתאהב ברוגע הזה ולא מוכן לשלם את המחיר להסדר. לאמור, לא מוכן לוותר על ארץ ישראל למען שלומה של מדינת ישראל. ולא יהיה נשיא אמריקאי שיבין איך, כשארצו מחויבת לעדיפות הצבאית הישראלית, ממשלות ישראל מבוהלות שפשרה עם הפלשתינים תסכן את הביטחון (הממשי ולא ההזוי) של מדינתם, איך בגלל 5,000 קמ"ר מוכנה ישראל לוותר על סיכוי להסדר עם הפלשתינים ועל שרידותה היהודית-דמוקרטית.

6) האופציות האזוריות לשילוב אינטרסים

נשיא ארה"ב רואה את האזור מרמה של מעצמה גלובלית: יש הגרעין האיראני, עירק המפוררת (שישראל הייתה אחד הגורמים שמכרו לנשיא בוש שקרים שסדאם חוסיין מפתח נשק גרעיני), יש דאעש, סוריה, הנשיא סיסי מול ארגונים איסלאמיסטיים ועוד. ויש הפלשתינים הבעייתיים ויש ישראל של ארץ ישראל. האזור רוחש תהליכים רב-כיווניים. מדינת ישראל טבועה במפה המסובכת הזאת והסיכסוך הנמשך עם הפלשתינאים מבחינת – ארה"ב - מחייב פיתרון.
.
7) כלי מלחמה רכים – Software ולא Hardware

את הפלשתינים אפשר להביא להסדר בחבילה עם מדינות ערב האחרות, מדינות שיש להן אינטרסים משותפים עם ישראל מול איראן ומול האיסלאמיסטיות במזרח התיכון. ועומדת למו"מ הצעת השלום הסעודית של הליגה הערבית. ואת ישראל אפשר להביא להסדר כאשר ישתכנעו כי הם לא יוכלו להתגבר על הפלשתינים. אנחנו האמריקאים הבטחנו את יתרונם הצבאי. אבל, העוצמה הזאת לא רלוונטית לחזית הפלשתינית. כאן משחקים "כלי מלחמה" רכים - Software ולא Hardware: חוק בינלאומי, זכויות אדם ואזרח, בית הדין הבינלאומי, דמוקרטיה של שיוויון זכויות, של לגיטימיות בעולם, של מועצת הביטחון ושל שיתוף פעולה ולא בדידות. הישראלים מרבים לדבר על יכולתם לעמוד לבדם. זו ילדותיות. אין מלחמה ואין בעיות מדיניות שהם יכולים לנהל בלי אמריקה. וגם אמריקה לא יכולה היום ללא קואליציות עם אחרים לפתור בעיות מייצבות סדר עולמי..

8) תמונת המצב הפנורמית מהבית הלבן על הבעיה:

מדינת ישראל גרשה את חוסיין; הקימו את ארץ ישראל נגד מדינת ישראל; אין איום קיומי על ישראל (יש רק איומי טרור כמו במקומות אחרים בעולם); אוסלו כשל מחוסר מנהיגות בשני הצדדים; אבו מאזן מתנגד לטרור; יש לישראל אופציות אזוריות מול איראן והאיסלמיסטים; מלחמת ישראל בפלשתינים מתקיימת "בכלי מלחמה רכים"; ללא הסדר עם הפלשתינים לא תהיה מדינת ישראל דמוקרטית וכאםארטהיידית העולם יסגור עליה.

9) את הנושאים הקרדינליים –

הגרעין האיראני, דאעש, סוריה, המובלעות השיעיות בתימן, לבנון, עירק ועוד – רק ארה"ב יכולה לנהל. ובמפה הזאת ההשלכה למדינת ישראל היא עדיין מתווה קלינטון. אשר על כן

10) נשיאי ארצות הברית מבינים בביטחון ישראל יותר ממשלות ישראל.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל