האחריות היא הקו המפריד

פרשנויות וניתוחים על איפיוני מערכת הבחירות ותוצאותיה עלו ועלו. מיכלול אמיתות פסיכו-סוציאליות וסוציואקונומיות וזיכרונות ורגישויות היסטוריים על פני 50 שנה ולידם סמלי תרבות ואורחות חיים של מוצא ולאום – אתנוגרפיים וגיאוגרפיים, לכל אבר במשוואה הזאת יש חלק באמת. אלא שאלה לא רלוונטיים לנושא.

האחריות כאמת מידה לשיפוט אירועי הבחירות

האחריות היא הקו המפריד
צבי י' כסה

פרשנויות וניתוחים על איפיוני מערכת הבחירות ותוצאותיה עלו ועלו. מיכלול אמיתות פסיכו-סוציאליות וסוציואקונומיות וזיכרונות ורגישויות היסטוריים על פני 50 שנה ולידם סמלי תרבות ואורחות חיים של מוצא ולאום – אתנוגרפיים וגיאוגרפיים, לכל אבר במשוואה הזאת יש חלק באמת. אלא שאלה לא רלוונטיים לנושא. הבחירות היו על ענין אחד: האחריות לגורל מדינת היהודים. זו העומדת על פרשת הדרכים להישאר או להימוג אל מרחב דו-לאומי או אפארהיידיסטי. במילים אסטרטגיות: לקיים או להשתחרר מהכיבוש והשליטה ב- 4 מיליון פלשתינים מול כל העולם. בחינת:
עת לעשות למדינה הפרו תורותיך! והפרו זיכרונותיך, סימפָטִיוּתיך ושינאותיך!

אחריות היא המודד לשפוט

לא השיבטיות ולא ההשכלה ולא התנאים הסוציו-כלכליים ולא פריפריות מול מרכז ולא מערביים מזרחיים – כל אלה קיימים בחיינו. אבל, האחריות לקיומה של המדינה בתנאים העולמיים היא הדבר הרלוונטי לשפוט את הבחירות האחרונות. והציון הוא שחוסר האחריות הכריע. הניצחון של נתניהו הוא ניצחון של חוסר האחריות. לא אפשר לטעון כך כלפי הבית היהודי וישראל ביתנו והאגף הלאומני בליכוד והמתנחלים האידיאולוגיים הנאמנים לתפישתם הלאומנית. אבל, כל מי שאינו שייך לקבוצות האלה והצביע ליכוד הוא חסר אחריות.

ההישרדות והייחוד – מרקס טעה

אני מתנצל על העמדת האחריות כמודד לתפישה האסטרטגית של הציבור בבואו לבחור את בחירתו. זה הציבור הפרוס על פני הארץ. יושבי הפריפריה הם לא פחות בקיאים מאחרים בצרכי הקיום וההתנהלות של מדינתם. במעגליהם היומיומיים בעבודה ובחברה, בזיקות השיוּכִיות הם מנהלים את חייהם בתבונה. והם ההוכחה שמרקס טעה. הוא הניח כי האדם הוא ייצור כלכלי ומתברר שאדם הוא ייצור של שייכות ותרבות ואלה חשובים בעיניו יותר מהרווחה הכלכלית. לכל יישות - מיחיד ועד חברה ומדינה - יש שתי מטרות על – ההישרדות והייחוד. ההיסטוריה שלנו היא העדות שהייחוד גבר על ההישרדות עד לקידוש השם ועד לחנה ושבעת בניה. ולכן, דפוסי ההצבעה בבחירות על פי השָיָיכותִיוּת ועל פי הזיכרונות בני 60 שנה. ועל פי העובדה שהשייכוּתִיוּת בארץ נגועה בחרדה מהערבים הישראלים - מובנים. מובנים בבחירות רוטיניות אך לא בבחירות של פרשת גורל.

אי אפשר לנו לנצח את הפלשתינים

ההצדקה לאמירה החמורה הזאת של חוסר אחריות כלפי רבים כל כך היא בגין הגורליות הקיומית של ימינו. הטעות הקולוסלית של הימין הלאומני, שנתניהו הפך עצמו למנהיגו, היא זאת: התשובה המוסכמת שלנו למציאות המסוכנת היא "להיות חזקים". אם נהיה חזקים נתגבר. חזקים כמקובל הנכון הוא צבא חזק מכל התארגנות צבאית או טרוריסטית נגדנו. איש לא יכפור בכך. אלא – וכאן הכשל הגדול – הכוח הזה לא רלוונטי לבעיה הפלשתינית. השילטון הימני לא עיכל את תמונת המצב ולא מסר אותה לציבור: אנחנו לא יכולים לנצח את הפלשתינים כי במערכה נגדם כלי המלחמה של הצבא לא רלוונטיים. המערכה נגדם לא קיימת ב – Hardware הצבאי (כלי הנשק) אלא ב – Software הבינלאומי - כלי המלחמה מולם הם החוק הבינלאומי, מועצת הביטחון, הדמוקרטיה של שיוויון, של זכויות אדם ואזרח, של פשעי מלחמה, של בית הדין הבינלאומי בהאג ומוסדות בינלאומיים אחרים. בשדה הקרב הזה כל שיש לנו זה הווטו האמריקאי. ואותם עשרות האלפים, שלא שייכים לקבוצות הלאומניות הנ"ל, ראו את הנתק המסוכן שגרם נתניהו ביחסים עם ארה"ב. ושמע אותו מצהיר שבימיו לא תהיה מדינה פלשתינית. ז.א. הולכים נגד כל העולם למלחמות חוזרות ומתפרקים מכל כלי המלחמה הרכים ה – Software ומשאירים אותם בידי הפלשתינים. ומוותרים על קואליציות עם המדינות הדמוקרטיות.

החמצת אופציות

יחד עם ההתכחשות למצב הדברים דלעיל הימין מחמיץ את הניסיון לנצל את המהומה האיסלאמית הגדולה כדי לבנות קואליציה עם המדינות הערביות המתונות. רק יחד איתן אפשר יהיה להביא את הפלשתינים להסדר קביל. ועומדת ההצעה הסעודית מאז 2002 וממשלות הימין מסרבות אפילו לאחוז בה כבסיס למו"מ. וזאת בימים שהמדינות הערביות המתונות מאוימות ע"י איראן יותר מאתנו. הבסיס לסיכוי הוא שהישראלים יבינו ויפנימו שלא נוכל לפלשתינים אלא במסגרת "הלגיטימציות הבינלאומיות" והפלשתינים ייאלצו להיענות ללחץ מאותן המדינות ולהסכים להסדר של מדינתם עם צרכי הביטחון (האמיתי ולא ההזוי) של מדינת ישראל.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל