חג שמח ? הברכות שלא ממש עושות לי את זה

המגע האישי הולך ונעלם, נבלע בים האפליקציות. אז כשזה נוגע לי - מי שברך אותי באמצעות המדיה - כאילו לא ברך בכלל

לצאת ידי חובה בלחיצת כפתור


באחד משירי הנקרא "התפכחות" , מופיעים שני הבתים:

פַּעַם נַקָשְתִי בְּשֶקֶט,
סְתָם כָּךְ, לְלֹא הַכָנָה,
כִּמְעַט מֵאֵלֶיהָ, נָסוֹגָה הַדֶלֶת,
הַעֵינַיִים הֵאִירוּ, בְּלֹא תִפְאוֹרָה.

לְפַנִים, בֶּהֱיוֹתֵנוּ דַּלֵי מַחְסוֹמִים,
אַךְ טִבְעִית הָיְתָה הַקִירְבָה,
לְכִידוּת צְעִירָה, עֲתִירָת עֲרָכִים,
חַבֵרוּת לֹא הָיְתָה אוֹת רֵיקָה.

שְׁיָרִים נוֹתְרוּ מֵאוֹתָם הַיָמִים,
גַם הַדֶּבֶק נֶעֱדָר מִתוֹכַם,
כּבְאַדָמָה יְבֵשָׁה נִבְקְעוּ הַסְדָקִים,
אֵדֶי רֵיקָנוּת מְפַעֲפְּעִים בַּעָדָם.הטכנולוגיה מקדמת אותנו – בזה אין ספק. אבל יש לה גם צדדים פחות טובים. אחד מאלה הוא הפיכתנו לחברה שבה המגע האישי הולך ונמוג. כיום שולחים ברכה לחג בהניף אצבע לכמה עשרות אולי כמו מאות "ידידים / מכרים" ובא לציון גואל. אז אצלי זה לא נחשב, זה אפילו מעליב. אני לא כל אחד ואני רוצה ברכה אישית, כמו פעם. אם לא – עדיף שלא תשלחו לי ברכות.
כן אני מכיר את הטיעונים של חלקכם "אין לי כח לאחל באופן אישי לכולם". מסכים - אחלו רק למי שבאמת נחשב אצלכם וכך האיחולים יבואו מהלב ויהיו אמיתיים ולא בבחינת יציאת ידי חובה.

אז לידיעת מי ששולח לי ברכה באמצעות הדאר האלקטרוני או הואטסאפ ומכליל אותי בין עוד מאה אחרים שקיבלו ממנו ברכת חג-שמח - אצלי זה לא נחשב. למעשה כשאני מקבל מייל כזה הוא נמחק על ידי כהרף עין - לא רוצה אפילו להציץ בו, לא מעניין אותי מה כתוב בו.

אני אגב, נוהג על פי הפתגם: "מה ששנוא עליך אל תעשה לאחרים". ואכן, אני התקשרתי למי שממש רציתי לברך באופן אישי. כך צריך לדעתי לנהוג. אין דבר כזה "אין לי זמן". לכל אחד מאיתנו סדר עדיפות שהוא / היא קבעו. אם מישהו מספיק חשוב לך, תקצה לו / לה את העדיפות המתבקשת. גם לפני היות המחשב והטלפון החכם חלק בלתי נפרד מחיינו אנשים ברכו אחד את השני באופן סלקטיבי. גם פעם היו לאדם חברים רבים או מעטים – זה לא משנה בכלל. מה שקרה הוא שהטכנולוגיה שינתה את ההרגלים ובמקרה הזה מדובר מדובר על שינוי שלילי, לפחות על פי טעמי.הנאה שלמה בחג החרות.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל