תימן, סעודיה, אובאמה ואירן-מי נגד מי ומי בעד מי

"הוא לא מבין את המזרח התיכון" קובע פרשן אחד ואילו השני בעתון אחר מחרה מחזיק אחריו "יועציו ובראשם מזכיר המדינה שלו לא קוראים נכון את המפה" היכן דברים אלה נאמרים? לכאורה, ברור שמעל דפיו של עתון ישראלי כלשהו, אז לא! זה מופיע בתקשורת חצי האי ערב ומתייחס להידוק היחסים בין אובאמה למשטר האייטולות באירן.

שוב חיצי המנהיגות הערבית במדינות המפרץ מופנים אל היושב בבית הלבן, אבל וזהו אבל גדול, לא רק במפרציות כי אם בכל המדינות הערביות הסוניות מתקיים תהליך זה. אולם קיים אבל נוסף והוא חשוב ביותר, העוצמה הצבאית של החות'ים בתימן אינה ניתנת למחיקה בהינף מהלומה אווירית או ירי תותחים. שאלה זו מעבירה אותנו כבר לתחום ההיסטוריה כאשר באמצע המאה הקודמת (1962) שלח גמאל עבדול נאצר את כוחותיו לסייע לכוחות הרפובליקנים שביצעו הפיכה כנגד בית המלוכה התימני בראשו עמד מוחמד אל באדר. כוחותיו של נאצר הוחזרו מוכים (חזרתם באה בעיקרה סביב אירועי מלחמת ששת הימים), אבל הרפובליקניים תפסו בסופו של דבר את השלטון בתימן. ייתכן וזו הסיבה שנשיא מצרים העכשווי - עבד אל-פתאח סעיד חוסיין ח'ליל א-סיסי נמנע מהרחבת הסיוע הצבאי ללוחמים נגד הח'ותים, מעבר לכוחות האוויר והים המצריים הפועלים באזור באב אל מנדב. בנוסף לכך יש להביא בחשבון את המבנה הטופוגרפי של תימן שמתאים אולי למלחמת גרילה אבל לא למלחמה קרקעית מסודרת.
כל מי שמאזין לתקשורת הערבית או מצליח לשים ידו על עיתוני המפרץ, אם באמצעות אתריהם האינטרנטיים ואם בפועל על עיתון מודפס יכול להבחין ברוח הנושבת "מין אל חאלידג'"=מהמפרץ.
כבר כתבנו שהחשש של בית המלוכה הסעודי מהשתלטות החות'ים השיעים בסיוע בני בריתם האייטולות מטהרן על תימן מקורו בהיות תימן מדינת צמודה לסעודיה ובנוסף מהחשש שמא המאבק יגלוש לכיוון שאר המפרציות שגם עליהן לוטשת אירן ומשמרות מהפגניה עיניים חמדניות. כמו כן קיים חשש שבד בבד עם ירידת הח'ותים מהבימה יעלה קרנם של אנשי אל קאעידה ועל כגון דא כבר נאמר במשלי "כורה שחת בו יפול", ולענייננו ערב הסעודית שמבניה נולדה אל קאעידה, עלולה למצוא עצמה נלחמת בגוף הטרור הזה... הוסיפו לזה את העובדה שהצבא הסעודי, למרות כלי הנשק המפותחים שיש לו אינו מסוגל להרים לבדו מלחמה נגד ארגון טרור נתמך אייטולות.
במצב הנתון נראה שסעודיה אינה מתליחה להרוויח מהמצב בחצרה האחורית, מעבר לברית שהיא מכוננת עם א סיסי שלאו מלתא זוטרתא היא. ברית כזו לכשתיכון תמנע מאיראן את היכולה להכניס את רגליה לאגן הים התיכון מעבר לכף הרגל שיש לה כיום בסוריה ובלבנון. היא תביא ליכולת מצרית –באמצעות כספים סעודיים-להכות בשבטים הסוררים בחצי האי סיני ותביא לנו אפשרות להרחקת כספים סעודיים מרצועת עזה ואולי אפילו מאזורי יהודה ושומרון. אז כפי שאמרו אין רע בלי טוב.
אבל קיימת בעיה נוספת עליה דיברנו בתחילת המאמר והיא מערכת היחסים בין משטר אובאמה לבין סעודיה, מצרים והמפרציות, כאשר המדינות הללו חושדות שכל מילה היוצאת מהבית הלבן נוצרה בראש ובראשונה כדי לערפל את האוויר ולמנוע מהן לראות את האמת החבויה מאחורי מהלכיו של אובאמה. דווקא עכשיו כשהוא רואה מולו קונגרס מלוכד (כן, למרות מה שהתקשורת מציירת אצלינו על הנעשה בקונגרס האמרקאני) ולעומתי העומד על שלו בכל הקשור לכבלים שהוא רוצה לשים על ידיו של "הברווז הצולע", מנסה אובאמה לעשות שרירים ולשכנע את מדינות ערב שהוא דואג לעתידן אבל מפה לשם "מתחלק" לו ראיון טלוויזיוני שבו הוא קובע כי "במשמרת שלו" לא תהיה לאירן פצצה, הווה אומר שמייד עם עזיבתו את הבית הלבן, לא מעניין אותו דבר ו"אחריו המבול". דבריו החמורים הללו נתקבלו בהרמת גבה ורק אצלנו הפרשנים כמעט ולא התייחסו להם.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל