ד"ר הלל וקסלר – ניפוץ 8 מיתוסים על הריון

דוקטור הלל וקסלר מספר את האמת מאחורי המיתוסים הפופולאריים בתקופת ההריון.

תקופת ההיריון נחשבת לתקופה מסעירה ומורכבת ומשום שמלווה בהרבה מאוד עוצמות ושינויים, צצו סביבה במהלך השנים מספר לא קטן של מיתוסים שחלקם נכונים, חלקם נוצרו על רקע רפואי וחלקם מופרכים לחלוטין. ד"ר הלל וקסלר חושף את האמת מאחורי המיתוסים הפופולאריים.
 
 

אסור לשתות קפה או תה!?

דוקטור הלל וקסלר מסביר כי אין איסור מוחלט לשתות קפה או תה במהלך ההיריון והכל למעשה קשור למידתיות. באופן זה, כוס קפה/תה אחת בבוקר עם הארוחה, אינה מהווה איסור במהלך ההיריון. מקור המיתוס מגיע מהעובדה כי כמויות גדולות של תאין וקפאין יכולים לגרום להתכווצויות ברחם ולשינויים באספקת הדם לרחם.
 
 

אסור ליטול תרופות מאף סוג!

ממש לא נכון. ד"ר הלל וקסלר מסביר כי ישנן תרופות מותרות בעליל במהלך כל ההיריון, כגון פניצילין, אקמול ואופטלגין, ולא ידוע כי הן מעלות את שיעור הסיכון למומי העובר. בכל מקרה, יש להיוועץ ברופא המטפל. ישנן תרופות שכיחות כמו סטרפטומיצין (אנטיביוטיקה) שיכולה לגרום לחירשות ולחוסר אמייל השיניים אצל העובר.
 
 

המיתוס בנוגע לנטילת תרופות במהלך ההיריון נעוצה בתקופת היווצרות העובר (אורגנוגנזה) בשליש הראשון של ההיריון. ד"ר הלל וקסלר מציין כי קיים מכון לייעוץ של נטילת תרופות בהיריון, המצוי בביה"ח בלינסון וביה"ח הדסה עין כרם, שנקרא היחידה לטרטולוגיה. אל מכון זה ניתן להתקשר ולהיוועץ טרם לקיחת כל תרופה שהיא.
 
 

מותר לטוס בהיריון?

בניגוד למה שנהוג לחשוב, מותר לטוס בכל שלב בהיריון. ד"ר הלל וקסלר מציין כי המיתוס אינו קשור לסיכון שטומנת בחובה הטיסה לעובר, אלא מגיע בכלל מאלמנטים ביורוקרטיים. למעשה, חברות התעופה נמנעות מלהטיס נשים בהיריון החל משבוע 32, בכדי להימנע מאפשרות של לידה תוך כדי הטיסה. כמו כן, חברות הביטוח נמנעות מלבטח נשים בהיריון בגין טיסה מעבר לשבוע 30.
 
 

אולם היום, בעת המודרנית, גם חברות הביטוח מסכימות לבטח מעבר לשבוע 30. המיתוס מגיע מהסברה שבמטוס נוצר לחץ חמצן ולחץ אוויר, אך מכיוון שלחצים אלו תקינים לאם הם גם תקינים לעובר.
 
 

קרבה לבעלי חיים מסוכנת להיריון

בעלי חיים תרבותיים וביתיים בעיקרון אינם מסוכנים. עם זאת, הלל וקסלר מציין כי צואת החתולים ידועה ככזו שעלולה להעביר חיידקים מזיקים. לכן, יש להימנע ממגע בידיים חשופות ולעשות שימוש בכפפות, בעת הטיפול בצרכי בעלי החיים ככלל והחתולים בפרט.
 
 

פעילות גופנית מאומצת פוגעת בהריון

ד"ר הלל וקסלר מציין כי נעשו מחקרים המראים כי אין מניעה מהתעמלות אירובית במהלך כל ההיריון. מכאן ניתן להבין שגם ריצה במידה איננה פסולה (ככל שלהיריון אין הוראת נגד ייחודית) ופעילות ספורטיבית ככלל ברוכה בהיריון עד גבולות ההנאה מהספורט, ובתנאי שהמתעמלת לא תגיע או תתקרב לאפיסת כוחות.
 
 

כמו כן, במהלך ההיריון מתרחש שינוי בשיווי המשקל, עקב יציאת הבטן והתרחקותה מעמוד השדרה. על כן יש להימנע מכל אותם ענפי ספורט שדורשים רמת שיווי משקל רגילה (הליכה על חבל, רכיבה על דו גלגלים וכדומה). ד"ר הלל וקסלר מציין כי אם ההריונית אינה אמונה על פעילות גופנית - ההתחלה דווקא בהריון עשויה להסב לה מאמצים שאינם מידתיים למצבה ההריוני. הפעילות המומלצת עד הלידה היא התעמלות קרקע, הליכות ושחייה.
 
 

זיהוי מין התינוק על פי צורת הבטן

ד"ר הלל וקסלר מציין כי מיתוס זה אינו נכון בעליל. אופן זיהוי מין העובר בתורות למיניהם, נובע מהעובדה הבנאלית כי ישנם שני מינים בלבד. מכאן, שיכולת החיזוי גבוהה כבר מעצם ההגדרה – או חיזוי של בן ב-50% או של בת ב-50% ועל כן, הרבה מאוד אנשים צודקים בחיזוי על פי שימוש ברמת הקריאה בקפה, דופק העובר, צורת הבטן, קפלי עור בבסיס הזרת, נומרולוגיה וכדומה.
 
 

דוקטור הלל וקסלר מציין כי ניתן לזהות את מין הילוד במדויק בשבוע העשירי להיריון על ידי בדיקת Free DNA (שברירי מולקולות עובריות המסתובבות בדם האם), משבוע 11-12 ואילך על ידי אולטראסאונד ובשבוע 14-15, על ידי ניקור למי השפיר.
 
 

יחסי מין מזרזים את הלידה

ובכן, למרות שהמיתוס ישן, הוא אמיתי לגמרי ויחסי מין אכן יכולים לזרז במידה מסוימת את הלידה. ד"ר הלל וקסלר מסביר כי המיתוס נלקח מההרגלים המיניים של שבטי האינדיאנים בארה"ב, אשר מצאו כי קיום יחסים בסמוך לתאריך הלידה המשוער מביא לתוצאה של עלייה בסיכוי ללידה פעילה.
 
 

ההסבר המדעי הוא כי בזירמה של הגבר, מרוכז חומר הנקרא פרוסטהגלנדין, אשר ניחן בכושר לגרום להתכווצויות הרחם ולאפשרות ייזום של גירוי המביא לתחילת הלידה.
 
 

חשקים מיוחדים

מרבית הנשים במהלך ההיריון חוות רגישויות מסוימות אשר מתבטאות ברצון עז למאכלים מסוימים או ברתיעה מריחות כלשהם. ד"ר הלל וקסלר מסביר כי "חשקים" הם לא מונח רפואי, אך ידוע כי במהלך ההיריון הנשים נושאות הורמוני מין בכמויות אדירות ומפתחות רגישויות ברמה גבוהה יותר.
 
 

בין היתר, הדבר מביא לצורך בתשומת לב רבה, בפינוק, בליטוף, בהענקת תחושת ביטחון ומכאן מתפתחת בקלות דרישה לחשקים המוגשמים בידי בן הזוג. פעולה זו בעצם מרגיעה את האישה ומאשרת עבורה את ביטחונה בבעלה ובמערכת היחסים.
 
 

כמו כן, גם לגבי דחייה קשה לטעמים, ריחות, סיגריות, ואף ריח הבעל – הסיבות לדעתו של ד"ר הלל וקסלר, נובעות מרמות הורמונליות שגורמות לשינוי ברגישות של חיישני הריחות.
 
 

מעבר לזה, ידוע על מצבים קיצוניים של פסיכוזות המביאות נשים לאכול דברים מוזרים ביותר, כגון קילוף סיד מקירות ואכילתו, שיער ישן ועוד, כיד הדמיון. תופעות אלה מתרחשות רק אצל נשים עם רקע אישיותי מתאים לבעיה זו.
 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל