הרבה מעבר למחאה: זעם של ממש ובצדק.

זענות, התנכרות והתנשאות מתמשכים כלפי עולי אתיופיה לדורותיהם אצרו בהם התמרמרות מוצדקת המתפרצת כעת במלוא העוצמה. אבל אפילו זו לא תביס את הדעות הקדומות ואת הפרימיטיביות השולטת בליבם של אנשים רבים מידי בחברה שלנו.

אור לגויים? כבר מזמן לא.

נכשלנו בקליטת עולי צפון אפריקה בשנות החמישים. היינו צריכים להסיק מסקנות כואבות ומועילות כשקלטנו את יוצאי חבר העמים בשנות השמונים. הכלבים נבחו פעמיים, בכל פעם חזק יותר אך השיירה המשיכה לעבור כאילו כלום. אך שיא הכישלון עוד היה לפנינו ואנו ממש לא אכזבנו. את העולים מאתיופיה ממש קלטנו בצורה מחפירה. כלום לא למדנו. לא הייתה שום פעולה משותפת, מאמץ מרוכז של משרדי ממשלה שונים בתחומי החינוך, השיכון, ההסברה, הבנת הצרכים, סיוע ועוד בתחומים שונים. את פרי הבאושים אנו אוכלים עכשיו ואי אפשר לקרוא לזה בשום שם אחר אלא חרפה.
עכשיו ביבי מכנס בדחיפות פגישה בהשתתפות גורמים שונים. עכשיו הוא נזכר.כמו תמיד הוא חלש במעשים, בראייה והבנת המערכת לטווח רחוק. המדיניות שלו היא כרגיל כיבוי שריפות. רק שיהיה שקט. בדיבורים? כן, בהם הוא חזק ביותר. רק לפני שנתיים וחצי הוא אישית חתם על אמנה שהתחייבה לסייע לעולי אתיופיה בתחומים שונים, שתפעל להסביר ולהילחם כמה שיותר בגזענות , שתנסה לפתור בעיות בתחומי התעסוקה והשילוב בכלל של עולים אלה בחברה. ומה היה מאז החתימה על אותה אמנה? כלום ! האם שמענו אותו מאז מדבר על זה, מזכיר את זה, מעלה את הנושא על ראש שמחתו בכל הזדמנות? ממש לא. הדוגמה חייבת לבוא מלמעלה, מההנהגה. כשזו לא קיימת – שום דבר אמיתי לא ייצא. אז מה מטרת ההתייעצות מחר? עוד ועדה שהמלצותיה יקברו ולא ייעשה בהן שימוש? ומה יקרה - שומו שמים - אם חלק מההמלצות יהיו כרוכות בתיקצוב? כנראה שלא הרבה.
בשנים האחרונות אני מתנדב בשמחה וברצון מידי פעם בקרב קבוצה מבוגרת של עולי אתיופיה. לא מספיק. הצעתי לגורמים האחראיים לנצל אותי יותר. דומני שאני מכיר את הנושא יותר ממה שהתקשורת מציגה. יש יותר מידי אנשים שלא יודו אך בליבם מקננת הרתיעה, הגזענות ואני גם לא מתבייש לקרוא לילד בשמו: הפרימיטיביות. מה הקטע שלהם לא ברור לי. אף פעם לא הבנתי מדוע צבעו של אדם יוצר סטיגמה כזו.
הרבה אנשים אומרים כמס שפתיים: "הם דווקא אנשים טובים מאד"... מה אתם שחים. האומנם ? לו הרבה אנשים באמת היו חושבים כך בליבם פנימה, בצורה כנה – הבעיה לא היתה קיימת.
אני ממש לא מתפלא על התסכול ששעט החוצה בזעם רב ומוצדק כעת. הטריגר היה אמנם סרטון הכאת החייל אבל הבעיה הרבה יותר עמוקה ובעטיה מתפרץ כל הזעם שהצטבר בלבבות האנשים. את השד שיצא מהבקבוק יהיה קשה להחזיר. דרושה עשייה משותפת של גורמי שלטון שונים והרבה הרבה השקעה בחינוך בנושא. האנשים האלה הם בשר מבשרנו. לא פעם ניסיתי לחשוב איך אני הייתי מרגיש במצבם. פשוט בושה לחברה הישראלית שכבר מזמן לא אור לגויים בנושא זה.

האמת היא שאני תוהה כבר זמן רב מתי יתפוצץ המטען הנפיץ הזה. היה לי ברור שזה ענין של זמן בלבד. לפני למעלה משנתיים, אמר מבקר המדינה דאז בישיבת ועדת הפנים של הכנסת:

"היחס ליוצאי אתיופיה מחפיר והדעות הקדומות מנציחות את הבערות". אז כתבתי את "איננו שונים"איננו שונים

הַמַּבָּט הַדָּהוּי נִכָּר בְּעֵינֶיךָ,
הַר גַּעַשׁ שָׁקֵט אַךְ אֵינוֹ כָּבוּי,
לֹא אוּכַל לְהַכְחִישׁ צַעֲרִי מִפָּנֶיךָ,
בְּיוֹדְעִי אֶת עֶלְבּוֹן תְּחוּשַׁת הַדָּחוּי.

אֲטִימוּת מְרֻשַּׁעַת לְלֹא מְחִילָה,
בַּעֲרוּת שֶׁחָבְרָה לָהּ יַחְדָּיו,
מַכּוֹת שָרָשִׁים לְקוֹל הַדְּמָמָה,
הָעוֹלָה מִשִּׁלְטוֹן מְסֹאָב.

אֵינֶנּוּ שׁוֹנִים זוּלַת הַצֶּבַע,
הַתְּהוֹם נֶחְצְבָה עַל יְדֵי כְּסִילִים,
לוּ יָכֹלְתִּי כְּאֵבְךָ לְהָפִיג בְּרֶגַע,
לְהַתְחִיל מֵחָדָשׁ, לְלֹא מִשְׁקָעִים.

כֹּה קִוִּיתִי שֶׁתַּגִּיעַ,
שֶׁתֵּשֵׁב מוּלִי מְחַיֵּךְ וְהָדוּר,
שֶׁאוּכַל בְּשִׂמְחָה לְהַצְבִּיעַ,
עַל סְדָקִים בְּחוֹמַת הַנִּכּוּר.

עוֹד נַחְצֶה אֶת הַגֶּשֶׁר לְפָנֵינוּ,
עַל אַפָּם וַחֲמָתָם שֶׁל הֲבָלִים,
יוֹם יָבוֹא וּתְהַלֵּךְ עִמָּנוּ,
כְּאַחַד הָאָדָם, בֵּין שָׁוִים.
אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל