תז הקאמרית-מרוסיה באהבה

קונצרט של מוסיקה מאת מלחינים רוסיים שירי עם רוסייםהשבוע היה השבוע של המוסיקה הרוסית בתל אביב.באופרה שמענו את האופרה "כלת הצאר" מאת רימסקי קורסקוב,ב"שבת זהב" שמענו אריות מתוך אופרות רוסיות ושירים רוסיים ואמש בתז הקאמרית קונצרט מעולה בסידרת "מוסיקת עולם" בשם-מרוסיה באהבה.
זה היה קונצרט קלאסי שכולו מוסיקה רוסית מוכרת, מפורסמת וקלה.הצטרפה לתזמורת גם הרביעיה "מסטר קוורטט "שניגנה בהרכב יבגני מיכאלנקו-באיאן -אקורדיאון,בוריס קרלין-בלליקה,ולדימיר קונדראטייב-דומרה וולדימיר זכינסקי-גיטרה באס.אנסמבל זה מורכב מילידי רוסיה שעלו בשנות התשעים .הוא מבצע בעיקר מוסיקה רוסית עממית בצורה מעולה וכן של עמים אחרים.

המנצח על הקונצרט המיוחד ומצויין הזה היה ירון גוטפריד שעשה גם העיבודים לתזמורת של חלק מהיצירות שנוגנו.הוא היה עד 2013 המנהל המוסיקלי ומנצחה הראשי של תז נתניה הקאמרית הקיבוצית.
גוטפריד שלט היטב בתזמורת והיא ניגנה בשמחה את המוסיקה הרוסית הנעימה שלרבים מנגני התזמורת היתה מוכרת ביותר בהיותם יוצאי רוסיה.

הושמעו יצירות שאפשר להגדירן כמוסיקה קלאסית הנוטה יותר למוסיקה קלאסית קלה, מבדרת ומפורסמת מאת צ'יקובסקי,מוסורגסקי,גלינקה ועוד.
קצת חריגה מאופי הקונצרט היתה היצירה של גלינקה"קאמרינסקאייה" שהתחילה בצלילים לא כל כך עליזים -טראגיים וכבדים אך השתלבה במהרה בקונצרט הקליל והנהדר.

בחלקו השני של הקונצרט התזמורת עזבה את הבמה לכחצי שעה ובמקומה הופיע אנסמבל "מאסטר קוורטט".
הם ביצעו מנגינות מהפולקלור הרוסי ומנגינות רוסיות ידועות כגון המנגינה מהסרט ד'ר ז'יבגו,,סרט של צ'פלין ועוד.
בסוף התזמורת חזרה והצטרפה אליהם והמשיכו בנגינת "קלינקה" ומנגינות אחרות.

היה זה ערב נהדר,מוצלח ביותר וקל .היה שילוב מענין וטוב של תזמורת קלאסית עם הקוורט .

בשנה הבאה חוזרת התזמורת ותנגן בסידרה זו סידרת "מוסיקת עולם" ארבעה קונצרטים שיכללו קונצרט מוקדש לטנגו,למוסיקה ברזילאית,יצירות מאת פיאצולה וג'אז וכליזמר .
אלה קונצרטים שבכל אחד מהם יש משהו מיוחד, משהו חריג וטוב שלא כל כך מקובל בקונצרט קלאסי רגיל.אין לי ספק שהקהל שיבוא לקונצרטים אלו יהיה שונה מהקהל שבא בדרך כלל לקונצרט קלאסי ויבוא על סיפוקו המלא.

התזמורת אינה מזניחה גם את הקונצרטים הרגילים שלה.היא פרסמה את התכנית לעונה הבא בה יהיו 10 קונצרטים קלאסיים .שמתי לב שהתזמורת הקפידה לשלב כמעט בכל קונצרט(ב7 מתוך 10 ) יצירה ישראלית .שילוב שיש לברך עליו.
בנוסף יושמעו בקונצרטים אלו בטהובן(הסימפוניה ה7,(מוצרט ס'36,40)היידן-(ס'88 ,45,101)רימסקי קורסקוב(האופרה מוצרט וסליירי-ביצוע קונצרטנטי)שוברט-(ס'5) לצד אייבס,ראוול,שופן,ברטוק,באך,צ'נצדזה ועוד.

היה זה קומצרט חריג,לא מקובל,מעולה שהשאיר טעם של עוד שינתן בעונה הבאה המענינת גם כן.

נכתב על ידי elybikoret-אלי ליאון , 14/5/2015 01:04אלי ליאון
מבקר אמנות
חבר אגודת העתונאים של תל אביב
ותא המבקרים שליד האגודה
מנהל קהילות התרבות והפנאי-אתר מוטקה


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל