יש מצב בו העושר של מדינה יכול לפעול לרעתה!

העולם הערבי ממשיך לרתוח והכל מתרחש בחצר האחורית שלנו. מעבר לגבולה המזרחי והדרומי של ישראל מתרחשות מגמות המחייבות את המנהיגות הישראלית לפקוח עיניים ויחד עם זאת לגלות לכידות בעם כי כפי שהעניינים מסתבכים והולכים קורסות מחשבות על "מזרח תיכון חדש" ועל היכולת להפוך דיסקט בצד השני בדרך של הסברה ומילים יפות.

נתחיל מהרחוק ונעבור לקרוב אלינו:

כישלונו של השלטון בעיראק בקרבות המתנהלים סביב רמאדי ומחוזה מתברר והולך. כישלון זה מצביע שוב עד כמה כשל ה"ברווז הצולע" בוושינגטון במדיניותו ובהסגת חיילי ארה"ב מעיראק תוך השארת המשטר שם-למרות ההבטחות שוושינגטון נתנה בעת ההחלטה על הנסיגה-להילחם כמעט לבדו כנגד כוחות המדינה האסלאמית=דאע"ש. זאת ואף זאת, על פניו נראה הדבר שכוחות דאע"ש למרות המפלות שסבלו מול כוחות הכורדים בצפון סוריה (קובאנה) דווקא בעירק מצליחים להשתלט ועושים זאת בחסות דת האסלאם ומה שהם מפרשים כמצוותיה. נכון, כמעשה אבירות הודה דובר מחלקת המדינה של ארה"ב שהדבר הוא "מכשול", אבל כאשר אנו שומעים את המנגינות המתנגנות במחוז אל אנבאר שבירתו היא רמאדי אנו ממשיכים ביתר שאת לפקפק ביכולתם של האמריקנים לקרוא את מפת המצב, במיוחד כשתושבי רמאדי קיבלו את אנשי דאע"ש-כשבראשם משמרות "פיקוד העורף" שעוסקים בציד בני אדם ועריפת ראשיהם-באורז, סוכריות ו"תאמאר אל מג'עול". הערכת מומחים לעירק בקרב גורמי ממשל ישראליים כמו גם מומחי אקדמיה בארץ והעולם היא שהם רואים בכך שלב מכריע בפירוקה של עירק. נקודה חשובה ביותר בשלב זה של התפרקות עיראק היא התייחסות השבטים הסונים בלב עיראק שעד כה שמרו על נטייה לטובת ממשלת בגדד ועתה לפי מה ששודר באל ג'זירה רק לפני יומיים מתחילים לקיים שיחות עם גורמי דאע"ש באזור תכרית.

שכנתנו מצפון שאט אט במשך השנים מאז 1982 איבדה את אוכלוסייתה הנוצרית לטובת האוכלוסייה השיעית שהשליטה בה טרור כנגד הנוצרים באמצעות החיזבאללה והיא צופה כמעט בפיק ברכים נוכח מה שקורה במדינה הגובלת עמה ממזרח-סוריה. הכוחות הסוניים המנסים להשתלט על סוריה בדמות דאע"ש ועוד מספר מליציות מבית מדרשה של אל קאעידה כדוגמת גבהת א נוסרה בלשון העממית או בשמה המלא "ג'בהת אל נוסרה לאהל אלשאם" שהחלה את דרכה ב-2012 ושצופה קדימה לכיוון אזור הבקעה שבצפון לבנון, אמנם כדי לחסום את החיזבאללה מהעברת לוחמים לגזרות השונות בסוריה אך ברור הדבר שצעידתה כתף אל כתף עם לוחמי דאע"ש מאיימת על "מדינת הכופרים הקרויה לבנון". לוחמי דאע"ש יחד עם לוחמי "ג'בהת א נוסרה" מהווים את הכח המשמעותי המאיים על לבנון. הערכות שפורסמו על ידי מכון ברוקדייל רק לפני מספר חדשים מדברות על כך שאירופה (צרפת לצורך העניין) הרואה בלבנון כחלק מהמורשת של משטר החלוקה שנקבע בהסכמי סייקס פיקו וכמדינת חסות צרפתית, לא תנקוף אצבע אם יתחיל קרב מר על בירות!

עתה נעבור לשכנתנו ברמת הגולן שמול עינינו ממשיכה להתפרק לגורמים כשמנהיגיה מתרכזים ברובם לא באזור דמשק כי אם בלאטאקייה וטארטוס ומספרים נמוכים מזה באזור חומס, כי רבים מהם ברחו משם לכיוון אזור לאטאקייה. התפרקותה של סוריה לשתי מדינות ואולי שלוש כשאחת מהן תהיה סוריה הכורדית בצפון המדינה תיצור מצב חדש מול רמת הגולן, שיחייב את מדינת ישראל לנקוט בצעדי מנע כדי להרחיק את דאע"ש מגבולנו הצפוני. יחד עם זאת יש להביא בחשבון אפשרות חמורה לא פחות והיא שמשמרות המהפכה האיראניים יחד עם כוחות חיזבאללה ישבו ממש על הקו הסגול על כל המשתמע מכך. במקרה כזה מלבד דאע"ש, הכורדים ןהעלאווים בלאטאקיה, תהיה מדינה סמי עלאווית שתשב ברמת הגולן ותהיה מדינת חיזבאללה לכל דבר ועניין. הוסיפו לכך את מאגרי הנשק הלא קונבנציונאלי שיחליפו ידיים ויפלו לידיים טרוריסטיות והנה לכם עוד כאב ראש לממשלת ישראל.

נמשיך בטיולנו במזרח התיכון ונעבור לממלכה האשמית עם עבדאללה מלכה. על פניו נראים הדברים שקטים ורגועים. אבל מפעם לפעם מבליחה ידיעה שדווקא בקרב השבטים הבדווים, שלכאורה מסורים לבית המלכות, יש גרעינים של דאע"ש. אל נשכח שיש כיום בירדן כמיליון פליטים סורים ועיראקיים שאף הם יוצרים בממלכה חוסר נחת בלשון המעטה. לעניות דעתי כיוון שבעבר ראינו לא אחת שכאשר מגיעים כמויות ענקיות של פליטים ארגונים חתרניים משתדלים להכניס לתוך הקבוצות סוכנים רדומים שכל תפקידם להמתין עד לקבלת ההנחיה המתאימה מהמפעיל להתעורר. ייתכן מאוד שסוכנים כאלה יפעלו בקרב קבוצות אזרחים של הממלכה והחתרנות תגרום לפעילות מפגעת על כל המשתמע מכך.

בפינה הדרומית שלנו לא הרחק מהעיר עקבה שממול לעיר אילת, מצוי הגבול בין ירדן לבין ערב הסעודית. גבול זה מהווה נקודה חשובה על מפת המטרות של דאע"ש. סעודיה ממנה יצאו חלק גדול ממפגעי ה-11 בספטמבר ומנהיגם הרוחני והפיננסי אוסאמה בין לאדאן! מהווה כיום יעד כפול הן לאנשי דאע"ש מצד אחד והן לאותה קבוצת טרור נתמכת איראן – החות'ים. נכון דאע"ש אינה בת ברית של האיראנים בהיותה ארגון סוני בעוד האיראנים הם שיעים. המתרחש בתימן שכנתה הדרומית של סעודיה מצביע על מה שעלול להתגלגל בהמשך גם לכיוון סעודיה שאוצרות אדמתה קורצים לאיראנים מחד וגם לדאע"ש מאידך. כל זאת, למרות שדאע"ש הוא הארגון העשיר ביותר בקרב ארגוני הטרור וזאת בשל גביית דמי לא יחרץ ממדינות המפרץ. אולם אל נשכח שסעודיה מצויה גם בעידן של חילופי משמרות בתוך חצר המלוכה ובתוך סכסוך מתמשך עם ממשל אובאמה, סכסוך לא פחות חריף מיחסו של ממשל אובאמה לנתניהו וממשלתו החדשה. עקרו של הסכסוך נעוץ באותו הסכם שנחתם בין אירופה וארה"ב מצד אחד לבין איראן מהצד השני בכל הקשור לפיתוח האנרגיה האטומית. אבל להבדיל מאיתנו, למיפרציות ולסעודיה יש לובי חזק של תעשיינים ואנשי אקדמיה שהכספים מחצי האי ערב זורמים לכיסהם...

כאן המקום לעבור למדינה הגובלת איתנו ממערב-מצרים. נכון, המשטר בשלב זה מצליח לפעול ביד קשה נגד שתי הקבוצות הן זו של "האחים המוסלמיים" וסייעניהם מקרב החמא"ס והן זו של קבוצת הפעולה של דאע"ש הפועלת במרחבי סיני ואין עדיין ביטוי ליכולתם בתוך מצרים ובמיוחד בקרב הסטודנטים המצריים. נשיאה הנבחר של מצרים עבד אל-פתאח סעיד חוסיין ח'ליל א-סיסי, מצליח להשליט מרות אם כי פה ושם יש הרמות ראש של תאי טרור בסיני בפעילויות ספורדיות. בעייתו היא במתרחש במדינה השכנה למצרים ממערב-לוב. זו רק שאלה של זמן לגבי ניסיונות חדירה מהמדבר המערבי לתוך תוכה של מצרים.

ברחוב הישראלי כמו גם באירופה ובוושינגטון מדברים שיש צורך לעשות מחוות כלפי אבו מאזן ואנשיו כדי לחזקם. אז מה אבו מאזן למד כנראה היסטוריה ישראלית ושמע שהיה ראש ממשלה בישראל שהנחה את שר האוצר שלו בטרם יצא לארה"ב להציג עצמו כ"שמשון דער נעבכדיקער" כך נוקט גם אבו מאזן שאינו בוחל בשום תרגיל כדי לסחוט את ממשלת ישראל דרך חוסיין מובאראק אובאמה והשוק האירופאי שמזרים לכאן כספים כדי לתמוך בארגונים שכל מטרתם לקעקע שלטון דמוקראטי יחיד שנבחר כדין במדינת ישראל. רבים ברחוב התל-אביבי אינם מבינים שהתהליכים אותם סקרתי עד כאן הם חלק ממלחמת דת שאין לה קשר עם עובדת קיומה של מדינת ישראל בגבולות כאלה או אחרים. ישראל על תושביה יהודים כמוסלמים וכנוצרים כמו גם תושבי יהודה ושומרון נראים בעיני דאע"ש ככופרים וככאלה עז רצונם לטפל בנו. ואל נא נשכח את סיפור אבני קורייש ומוחמד והיכולת המניפולטיבית של חכמי הרזים המוסלמיים לומר ככה ולעשות ככה והכל בכפל לשון ודיבור.

על המנהיגות הישראלית לפקוח עין כדי לשמור על המדינונת הקטנה הזו!!!

וכפי שפתחנו בכותרת, דווקא אותן מדינות ערביות שהיו עשירות כעירק ולוב, עושרן גרם לכך שהן נרמסות תחת ארגונים צמאי דם, נפט ועושר. ויש גם את סעודיה שכאמור הנפט שלה קורץ!


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל