משה לוינקרון - אילו מרכיבים יוצרים בועת נדל”ן?

לפי משה לוינקרון בשנים האחרונות, יוקר המחיה בישראל עלה לכותרות יותר מפעם אחת, כאשר תשומת לב ניכרת מקבלת תחום הנדל”ן.

הנחת היסוד היא שרכישת דירה בישראל הנוכחית היא משימה מורכבת עבור כלל האוכלוסיה, כשהמונח “בועת נדל”ן” נזרק לאוויר העולם פעמים רבות.
 

אבל מהי בדיוק בועת נדל’ן? וכיצד היא נוצרת? על כך ועוד במאמר הבא.
 
 

הבעיה העיקרית: היצע נמוך

המאפיין העיקרי של בועת נדל”ן הוא עלייה חדה בערכם של נכסי נדל’ן, עלייה שהופכת את מחירם ללא פרופורציונאלי אל מול ההכנסה הממוצעת של התושבים באותו אזור, או ביחס למשתנים כלכליים אחרים.
 

כבר מעצם ההגדרה הזו, ניתן ללמוד על מספר תרחישים עיקריים בהם בועת הנדל’ן עלולה להיווצר לה, כאשר חשיבות מכרעת מקבל היצע הדירות באזור מסוים.
 

לא צריך להיות מומחה לכלכלה, או לתחום הנדל”ן, כדי לדעת שככל שהיצע הדירות קטן יותר, כך הביקוש אליו הופך להיות גדול. הדבר מביא לאותה עליית מחירים של עשרות אחוזים, מה שרק הופך את המצב למורכב יותר.
 

היות ואנשים לא יכולים לעמוד במחיר הרכישה, הרי שהמצב רק עלול להפוך להיות בעייתי יותר עם הזמן, לפחות עד אשר בועת הנדל”ן לא תתופצץ לה.
 

יוקר המחיה

עליית המחירים בתחום הנדל”ן עומדת, פעמים רבות, בקנה אחד עם המצב הכלכלי במשק כמכלול. בתקופות של עליית מחירים כללית, לא מפתיע מדוע הדבר נותן את אותותיו גם על תחום הנדל”ן.
 

כאשר עלייה זו אינה פרופורציונלית ביחס לעלייה במשכורות האוכלוסיה, כמי שמאפיין את ישראל של השנים האחרונות, חלום רכישת הדירה מתרחק מלא מעט אנשים.
 

משתנים כלכליים אחרים

בועת נדל”ן עלולה להיווצר לא רק עקב התנאים בשוק הנדל”ן, כי אם גם בעקבות משתנים כלכליים אחרים.לא כולם נותנים על כך את הדעת, אבל ככל שהריבית במשק נמוכה יותר, כך גדלים הסיכויים להיווצרותה של בועת נדל”ן – והדברים אמורים הן בריביות קצרות טווח והן בריביות ארוכות טווח.
 

משתנים משמעותיים אחרים הם התוצר הלאומי הגולמי (GDP) ומצבו של המטבע המקומי – שקל במקרה שלנו – ביחס לדולר. כאשר השאיפה היא למנוע מהשקל להתחזק ביחס למטבעות אחרים, שומרים על הריבית נמוכה, ובכך מחמירים את המצב.
 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל