ד"ר הלל וקסלר : מידע על דלקות ומחזור

לפניכם מס' שאלות ותשובות אשר הלל וקסלר עונה למטופלות בנושא דלקת בדרכי השתן שמופיעה לאחר קיום יחסי מין וגם בנושא מחזור אשר ארוך יותר מהרגיל

דלקת בדרכי השתן לאחר קיום יחסי מין

אני בת 30 ומעולם לא סבלתי מדלקות בדרכי השתן. לפני כחודשיים התחלתי לצאת עם מישהו חדש ומאז שהתחלנו לקיים יחסי מין סבלתי כבר מ-2 דלקות שהופיעו יום לאחר יחסי המין. אני מאוד הגיינית וגם הוא, מה הסיבה לכך?
 
 

ד"ר הלל וקסלר משיב:
ידוע מזה מאות שנים על HONEY MOON CYSTITIS היא הופעת דלקת בירח הדבש מאוחר יותר כינו את התופעה MONDAY CYCTITIS – דלקת בשתן לאחר פעילות מינית מוגברת בסוך שבוע. החיידקים של שני בני זוג חדשים, מתפזרים להם ביניהם עד מצב של השלמת הסביבה איתם ורגיעה.
 

עד אז חיידקים חדשים אלו עשויים לעלות בשופכה לשלפוחית השתן ולחולל דלקת. רצוי לשלוח בדיקת שתן לכללית ותרבית ולהתחיל מיד טיפול אנטיביוטי הולם את דרכי השתן. לאחר מספר התנסויות קיימת רגיעה בתופעה . כמובן שאסור לעבור ממין רקטלי למין וגינאלי ללא שטיפה וניקוי הולמים, כי שיעור הזיהומים בנרתיק וברחם עולים לאין שיעור.
 
 

ווסת ארוכה יותר מהרגיל

אני בת 35 ומאז ומתמיד המחזור שלי היה סדיר ונמשך בין 4-5 ימים. בשנה האחרונה התחלתי לחוש כאבי ראש חזקים יום לפני קבלת המחזור ומשך הווסת התארכה לכ-7 ימים. האם מצב זה תקין? מדוע זה קורה?
 
 

הלל וקסלר משיב:
מחזור תקין והכוונה להופעת הווסת (הדימום החודשי) הוא שגרתי כל חיי הפריון ועקבי בתדירותו, במשך הופעתו ובכמות הדימום .כאשר לפתע או בהדרגה, חל שינוי מהותי יש להיוועץ מייד עם הרופא המטפל. כאשר לא נלקחות גלולות ו\או תרופות אחרות שעשויות להשפיע, הסיבות לשינוי כזה מעלות חשד לחולי בחלל הרחם או בשריר הרחם (כגון פוליפ ו\או שרירן).
 

ישנן שיטות אבחון והעיקרית היא בדיקת אולטראסאונד נרתיקי גם בסוף ווסת המאפשר זיהוי ברמה נאותה של חוליים אלו ומכוון לטיפול בהתאם .בכל מקרה יש לבצע מיידית ספירת דם בכדי לוודא שאינך בחסר קשה של המוגלובין.
 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל