הלם העתיד - הופעתו של המבוגר הצעיר

העתיד הקרוב מבטיח לנו מהפיכה דמוגרפית שלא ידענו כמותה מעולם. קצב הגידול של בני 65 ומעלה באוכלוסייה יהיה המהיר ביותר מכל בני הגילים האחרים. גם תדמיתו של האזרח המבוגר תשתנה ללא הכר. מה אומר הדבר לגבי האתגרים הממתינים לנו מעבר לפינה? האם אנחנו נערכים לקראתם?

הופעתו הלא מפתיעה של המבוגר הצעיר

"הלם העתיד" – הופעתו של הגיל "המבוגר הצעיר"
או: איזה אתגרים חברתיים מחכים לנו?/ מאת אברהם אלון

נושא הגיל המבוגר חודר בתנופה מואצת לתודעה הציבורית, החברתית והפוליטית. אנשים מתחילים להבין איזו מהפיכה דמוגרפית אדירה מצפה לנו בעשר השנים הקרובות ובשנים שתבואנה אחריהן.
התחזית אומרת בבירור שמספר הישראלים בגיל 65 ומעלה יהוו את הקבוצה עם מקדם הגידול המרשים ביותר באוכלוסייה כולה.
אם בשנת 2000 היה מספרם 646,000 איש, הרי בשנת 2015 הם מונים כבר 860,00 (גידול של 33%) ובשנת 2025 יגיע מספרם ל – 1,100,000 (גידול נוסף של 28%).

באותה עת משתנה דרמטית גם הפרופיל של בני הגיל השלישי כמעט בכל פרמטר אפשרי: התדמיתי, החברתי, הכלכלי, הבריאותי, ההתנהגותי (סגנון החיים), הערכי והמעמדי. בני השבעים של היום אינם דומים כלל לבני השמונים של היום כפי שנראו והתנהגו לפני עשר שנים.

הולכת ומתגבשת ההכרה שאנשים שפורשים מהעבודה כיום חייבים להיערך לתקופה של 20 או 25 שנות חיים, פי כמה וכמה ממה שהיה בעבר הלא רחוק.
זה אומר רמת צריכה שונה של מוצרים ושירותים, ביקוש גובר ל "מוצרי פנאי ", צורך מתחזק של שירותי רפואה מתקדמים ומשופרים, הכנת היצע גדול בתחום התרבות, הבידור, הלימודים, וההעשרות.

מועדוני הקשישים של פעם, על תדמיתם הנמוכה ותכניותיהם הדלות והשטחיות, אינם מתאימים עוד לאוכלוסיות שעתידות להגיע אליהם בשנים הקרובות. על הרשויות השונות (מקומיות ואחרות) להתכונן כראוי כדי לתת תשובה הולמת לקהל של בני הגיל השלישי של העתיד הקרוב, שבעצם ניתן לכנותו "המבוגר הצעיר" עקב היותם קהל מאתגר ובעל רמה אישית גבוהה יותר בכל תחום.
המועדונים הללו חייבים לעבור ריענון יסודי ולהפוך למרכזים מושכים, מרתקים, מעניינים, מגוונים, בעלי דימוי מתקדם ומכובד.

אין ספק שזהו נושא ראשון במעלה מבחינת חשיבותו, השפעתו ומשקלו בחברה העתידית. כל אלה שישכילו להיערך בעוד מועד יהיו בשלים לקטוף את הפירות
בכך שיצעדו בראש תהליך הקידמה של ההתמודדות עם צרכיהם החדשים והגדלים של בני הגיל "המבוגר הצעיר".

כותב המאמר כיהן כמנכ"ל "בית שבעה כוכבים" דיור מוגן איכותי וייחודי בהרצלייה פיתוח. בעל תואר שני במינהל עסקים במגמת אסטרטגיה ושיווק. מרצה באוניברסיטת תל אביב.
מאמריו הרבים מפורסמים באתרים כגון:
WWW.READER.CO.IL
WWW.ARTICLES.CO.IL
WWW.ACADEMICS.CO.IL
WWW.7STARS.CO.IL


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל