אין רגע דל במרחב שלנו ועכשיו טורקיה

הבחירות בטורקיה ומפלתו של רֵגֶ'פ טאיפ אֶרְדוֹאָן העלו מחדש על ראש שמחתנו את האיש המגלומן הזה, המנסה בכל כוחו ויכולתו להחזיר את טורקיה לימים ההם של האימפריה העותומנית ששלטה באגן הים התיכון, ולהפכה למדינה אסלאמית קיצונית. נכון אין זה סוד שבעולם יש המחככים ידיהם בהנאה בראותם את ארדואן במצבו אבל מה באמת הולך? לאן תזרום טורקיה?

מאז עלה ארדואן לשלטון לפני 13 שנים ראו באירופה, שכבר נטתה לצרף את טורקיה לשוק האירופאי המשותף, שיש צורך בהאטת המהלכים כיוון שקשה היה לאירופאים עם התנהגותו ודרישות הכבוד שלו... כאשר מוסטפה כמאל אתאטורק (תרגום שמו מטורקית=אבי הטורקים) בנה את טורקיה החדשה בשנת 1923 הוא בנה אותה כמדינה חילונית הפועלת על פי חוקה מוסדרת כאחת האומות המסודרות בתבל. היה זה ארדואן שהשיב את הגלגל אחורה לחיק האסלאם.
נכון, התנהגותו של ארדואן היא עניין למומחים בתורת הנפש אבל ברור שהפעילות שלו באזור הפכה ממזמן לתהליכים שלא אחת גרמו להרמת גבה. קחו למשל את התנהגותו סביב דאע"ש בסוריה ובעירק. הבן אדם אפשר, חד וחלק למאות ויש אומרים לאלפי מתגייסים שזרמו מקרב המוסלמים באירופה ובהשפעתם, לחצות את הגבול ולהצטרף לכוחות דאע"ש. מצד שני הוא הפעיל את כוחות חיל האוויר שלו-מספר פעמים-לתקיפת מעוזי דאע"ש.
אולם אחת הפעילויות המסיביות שלו בתחום הבין-מדינתי היתה להמשיך את פעילותו של כמאל אתאטורק בחיסול הסכמי סוור שהביאו לפירוקה של המעצמה העות'מאנית. וחתירה בלתי פוסקת לשיבתה של טורקיה אל מרכז הפעילות במזרח התיכון תוך פזילה לכיוון אירופה.
אולם אחת הפעילויות המרכזיות שלו בתקופה האחרונה, הייתה להחזיר את טורקיה ממצב של דמוקרטיה פרלמנטרית למצב של שלטון נשיאותי ואף למעלה מזה, להגיע למצב של חזרה לעידן השולטנות. כאן הוא נפל בשלב זה.
גם יחסיו כלפי מדינת ישראל גרמו להחזרת גלגל היחסים בין שתי המדינות אחורה לשנות ה-80 כאשר הייתה זו טורקיה שהכירה בנובמבר 1988 במדינה פלסטינית והעלתה את דרג היחסים בין משטרו של עראפת לבין טורקיה למעמד של שגרירויות. אבל כאן אנו חייבים לזכור שבין 1988 לבין עלייתו של ארדואן לשלטון הייתה תקופה בה אודות ללחץ מסיבי אמריקני ובה "פרחו" היחסים בין שתי המדינות והנשיא ויצמן ביקר בטורקיה וראש ממשלת טורקיה דאז טאנסו צ'ילר ביקר בישראל והשיא ב-1996 כאשר הנשיא דמירל ערך ביקור רשמי ואף היו דיבורים על "יחסים מיוחדים" בין שתי המדינות וההגדרה הייתה "יחסי ישראל טורקיה הם הקרובים ביותר שיש לטורקיה עם מי ממדינות העולם" וכל זה התהפך עם עלייתו של ארדואן לשלטון ודחיקתו של בולנט אצ'וויט מהפוליטיקה הטורקית.
נחזור לרגע לארדואן שבמוצאו הוא לא טורקי! הוא גיאורגי שמשפחתו הייתה בבתומי וברחה משם בעת מלחמת טורקיה רוסיה במחצית השנייה של המאה ה-19. נראה שמי שהובילה אותו להיות מוסלמי קנאי הפוזל לעולם הערבי הייתה אשתו אמינה שמוצאה ערבי.
משהוביל את מפלגת הצדק והפיתוח (AKP) לניצחון בבחירות 2002 ניסה ארדואן להציג פנים מערביות ונטה לכיוון המערב ובמיוחד אירופה אבל זו האחרונה סירבה להכניס את טורקיה לאיחוד האירופאי ומכאן ואילך החל ארדואן לשחק את "המעצמה". על יחסיו אתנו אין להרבות במילים לאחר העימות בינו לבין פרס בוודוז שהוכיח עד כמה פרס היה תלוש מהמציאות ולא קרא את המפה הפוליטית של טורקיה.
אט אט התגלה ארדואן כמגלומן שלא לדבר כדיקטאטור וככזה עשה כל ביכולתו להשגת רוב למפלגתו בפרלמנט בבחירות האחרונות-כל זה בניגוד לחוק הטורקי הקובע שאסור לנשיא להתערב במערכת הבחירות לפרלמנט. לא רק זאת גם סיפור הארמון אותו בנה לא הוסיף למפלגתו תומכים, במיוחד נוכח העובדה שמצבה הכלכלי של טורקיה החל להיפגע תוך שהיא חוזרת לתקופה של ימי תחילת המילניום בה הלירה הטורקית איבדה כל יום אחוזים רבים מערכה והאבטלה גאתה.
הישגם של חברי המפלגה תומכת הכורדים לעבור את אחוז החסימה של 10 אחוז ולהגיע לכדי 13 אחוז הוא הישג לא מבוטל. כתוצאה מכך לא רק שהם נכנסו לפרלמנט הם גרמו למפלגתו של ארדואן לחזור לגודלה האמיתי שהוא פחות מ-חמישים אחוז. הישג זה הוא משמעותי עוד יותר כאשר בעיר הגדולה ביותר איסטנבול שארדואן היה בעברו ראש העיריה שלה ואנשיו נטועים היטב בעיר הזו ובמנגנוניה! בה יש אפילו קלפיות בהם היה רוב למפלגה הכורדית...
כאן צריכה מדיניות החוץ הישראלית להפנות את זרקוריה לכיוון הכורדים במזרח התיכון (לא שלא ננקטים פעולות) ביתר שאת, כיוון שיש לנו היסטוריה ארוכת שנים עם הכורדים בהם תמכנו במאבקם בעירק. באותה תקופה סייעה מדינת ישראל באמצעות זרועותיה החשאיים לכורדים של המולא מוסטאפה בראזני הן בנשק והדרכה והן בדרכים הומניות כאשר יחידת רפואה ישראלית שהתה בכורדיסטן וטיפלה בכורדים. כאן אנו עומדים כיום כשארדואן תלוי בחסדיה של המפלגה הכורדית הטורקית (היא לא בדיוק כורדית כולה כי אם תומכת בכורדים) טוב שיהיה לישראל קשר הדוק עמה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל