ארץ הופכת פניה

כל לומד היסטוריה מוצא את התופעה שמיעוט אקטיביסטי פועל מול רוב אדיש הוא מנצח או גורר את הכל לאסון.

כל לומד היסטוריה מוצא את התופעה שמיעוט אקטיביסטי פועל מול רוב אדיש הוא מנצח או גורר את הכל לאסון.

ארץ הופכת פניה
צבי י' כסה

כל לומד היסטוריה מוצא את התופעה שמיעוט אקטיביסטי פועל מול רוב אדיש הוא מנצח או גורר את הכל לאסון. הדוגמה אצלינו: שאלתי פעם את הפרופסור יגאל ידין כמה יהודים היו בארץ בימי המרד הגדול? אמר: כשלושה מיליון. כמה קלגסים רומאים באו? אמר: יודעים במדויק, 50 אלף. איך 50 אלף עם חיצים וחרבות מתגברים על שלושה מיליון? ענה: פשוט, רוב העם לא רצה להילחם. מיעוט השתלט וגרר לטירוף של מלחמה במעצמה. כך היה בספרד שהמיעוט האקטיביסטי של פראנקו ניצח. וכך היה ברוסיה שמיעוט אקטיביסטי של בולשביקים גברו על קרנסקי המתון. וכך קרה באיטליה ובתחילת שנות השלושים של המאה הקודמת בגרמניה.

כאשר מיעוט ימני לאומני (פאשיסטי או בולשוויקי או איסלמיסטי) חום, שחור או אדום עולה לשילטון והרוב אדיש, תוך זמן קצר הארץ הופכת פניה. במדינת ישראל התקיימו תהליכים אחרים. האקטיביסטים החריפים היו פורשי האצ"ל והלח"י. עפ"י הדגם העולמי הם היו אלה שצריכים להקים את השילטון החדש לאחר הסתלקות האנגלים. ולא כך היה. מדוע? כי החברה היישובית הייתה כולה חברה מגוייסת למאבק. ומנהיגיה הרכיבו את הממשלה החדשה. והאקטיביסטים הלאומנים הקיצונים שהתנגדו לחלוקה נאלצו להמתין עד ליום שמנהיגות העבודה התערערה לגמגם. וזה קרה ערב מלחמת ששת הימים ולאחריה בניצחון.

הבהלה ערב המלחמה וההיסטריה שמפקדי צה"ל שידרו לעם (להכין מקומות קבורה ל – 20 אלף הרוגים) הביאה להקמת ממשלה של איחוד לאומי. הניצחון המוחץ הוליד התלהמות משיחית. שרי העבודה התאימו את הפרטיטורה לתזמורת הלאומנית ולשפת הימין. ובמגרש הלאומני אין סיכוי ללא אותנטים מול לאומנים אותנטיים. ואז הגיעה גולדה מאיר. ואחריה עלה יצחק רבין. ועליו עלו מיד גוש אמונים ועשו לו סבסטייה. ושמעון פרס, שר הביטחון, אילץ אותו להתפשר עם המשיחיים האלה. וכך ממשלת העבודה פתחה את השער לקיללת ההתנחלויות. מי שיקרא את נאומי פרס ואחרים מהעבודה באותם הימים יוכל להמליץ אותם היום לשרי הליכוד.

העבודה לא יכולה לגבור על הימין בשפת החרדות והפחדים והבידול מאחרים ומהעולם נגדנו ולהיות חזקים ולסמוך רק על עצמנו ואם נהיה מאוחדים נוכל לעמוד בכל הלחצים וכיו"ב. גולדה וסובביה אימצו את שפת הימין. בהבדלי ניואנסים שנשמרו עד ימי רבין השני (רבין השני נבחר בגלל פיצול בימין הלאומני). וכשהחליט לשנות את הפרטיטורה לצופן של תנועת העבודה נרצח. ומאז למעט ניסוי מאכזב עם אהוד ברק שולט עלינו הימין ההולך ומקצין כי וירוס הלאומנות משתולל. עד שהגענו לימים אלה שממשלת ה – 61 מבססת בקצב מהיר את שינוי פני הארץ:

שרת התרבות מאיימת למנוע מימון מאמנים ותאטרונים מנאצי ישראל המוסרים נשק לשונאי המדינה. כל הופעה שלה היא מסירת כלי נשק לכל אויבי המדינה. למה היא דומה? לאדם שמנפץ שמשות ברחוב וצועק מה זה ששוברים פה שמשות. תפסיק לשבור והן לא נשברות;
שר החינוך לא מפגר אחריה ומאיים לסגור תיאטרון ילדים יהודי-ערבי ביפו;
שר ביטחון פנים מצווה לא לצלם חקירת חשודים;
ראש הממשלה שהוא שר התקשורת ממנה למנכ"ל את מי שהמציא את העלילה שהשב"כ רצח את רבין. והרי זה מינוי עם תכלית לרסן את התקשורת;
שרת המשפטים מאיימת בכפפות על מערכת המשפט עד שהיועץ המשפטי נאלץ להבהיר שדבריה פשטניים ושיטחיים;

ואפילו נשיא המדינה, שמתגלה שיעור קומתו האנושית, לא נמלט מבעיות. סרב השבוע לרב קונסרבטיבי לקיים בבית הנשיא בר מצווה לקבוצת ילדים עם בעיות. אירוע שמתקיים כבר שנים. וכשהוא מרשים בניתוח החוליים החברתיים ומציע שיתוף פעולה בין השבטים ללא דומיננטיות עליו ועלינו לדעת שאי אפשר לפתור אף אחת מהבעיות בלי להשתחרר מהכיבוש והשליטה במיליונים חסרי זכויות. והשיחרור מהקללה הזאת יכול לבוא רק עם חלוקת העיר ירושלים למערבית ומזרחית.
הדרך למעט את התהליך של שינוי פני הארץ היא לגייס לאקטיביזם את הישראלים החופשיים. מנהיגי האופוזיציה חייבים לרדת מהנחמדות לזירת האיגרוף. בנחמדות לא כובשים שילטון.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל