הנה זה מתדפק מאחורי דלתנו- סוריה, איראן, חיזבאללה וכל השאר – המבוך הסורי

לדעת רוב רובם של הפרשנים סוריה של אסאד מגיעה לשלבי גסיסה אחרונים. השאלה הנשאלת היא מה יהיה לאחר נפילת בית אסאד העלאווי? האם אל מול גבולנו הצפוני יעמדו כוחות של חבורות קנאים מוסלמיים סונים או שיעים? ומשהו על הדרוזים.

התמונה המצטיירת בימים האחרונים במרחב הסורי היא של כאוס מוחלט. בעוד גורמי מודיעין מערביים מתרכזים בארגון דאע"ש, פועל ארגון אחר שאף הוא מבית מדרשה של אל-קאעידה והידוע בשמו ג'בהת א נוסרה, ביתר שאת במרחבי סוריה. נראה הדבר, בעת כתיבת דברים אלה, שהוא נוגס ללא הרף בשלטונו המתפרק של בשאר אל אסאד. מנהיג הארגון, אבו מוחמד אל ג'ולאני (אם אכן זה שמו), הופיע בפנים מוסתרות ברשת אל ג'זירה ודיבר על כך שארגונו ארך אפיים, שאינו מתכוון לפגוע בחמושים עלאווים שיניחו את נשקם. אבל מה? דיבורים לחוד ומעשים לחוד. ראו את פעילותם ברציחתם של 20 דרוזים שעוררה את העדה הדרוזית בלבנון כמו גם בישראל. פעולה זו שבאה בעקבות ניסיון של אנשי ג'בהת להיכנס למבנה של משפחה דרוזית שאחד מבניה לוחם בצבא אסאד והתנגדות תושבי הכפר לפעילות זו.

אם אנו מזכירים את הדרוזים טוב שנזכור שאותם ארבעת מניחי זירת המטענים בסוף חודש אפריל השנה למרגלות החרמון היו בשליחות חיזבאללה אבל מה שיותר מעניין הם היו דרוזים מהכפר הדרוזי-סורי חאדר. את העובדה הזו חשפו לא אחרים מאשר אנשי הקהילה הדרוזית בכפר שערכו ביקורי ניחומים בסוכות האבלים שנצפו היטב משטח ישראל...

כל מי שבוחן אחורה את פעילותו של הארגון מגלה שלא בכדי הוא הוכרז כארגון טרור. במהלך מלחמת האזרחים בסוריה ביצעו אנשיו מעשי טבח, פיצוץ מכוניות תופת וסתם הוצאות להורג שלא מביישות את פעילותו של ארגון דאע"ש. יתרה מזאת מי שהתחיל בפעילות הרצח ההמוני עוד ב-2012 היו אנשי ג'בהת א נוסרה... גם האופי הדתי הקיצוני של הארגון תואם את האופי הדתי-קיצוני של דאע"ש וגם מי שהקימוהו היו אנשי אבו מוסעב אל זרקאווי הידוע גם בשמו המקורי אחמד פדיל א-נזאל אל-חלאילה (ماذا الله ما رحمه שאללה לא ירחם על נשמתו...) שלאחר זמן מהם הוקמה דאע"ש. על כן לא התפלאתי על שביצעו את הרצח של 20 הדרוזים מתוך כוונה, כנראה, לאותת לדרוזים שיעברו ממחנהו של אסאד למחנה אנשי ג'בהת הרואים את עצמם מחליפי השלטון העלאווי.

אולם הדבר המעניין בכל עניין המרד נגד משפחת אסאד ושלטון העלאווים הוא שאנשי ג'בהת א נוסרה אינם מהווים את רוב הכח הלוחם של הכוחות המורדים=צבא סוריה החופשית (צס"ח). מומחי מודיעין מעריכים את מספר הכולל בלא יותר מאשר כ-9 אחוז מצבא סוריה החופשית שהם כ-10000 חיילים. בנוסף לכך הם עדיין צהובים לאנשי דאע"ש מסיבות שעיקרן פרסונאליות-כספיות. כשאנו מציינים את המילה עדיין אנו מדגישים בכך שהמצב מבחינה זאת נזיל ביותר וקיימות אפשרות שהם יחזרו ויאחדו כוחות עם אנשי דאע"ש ואז זה יהיה בבחינת מצב מאיים על כלל המורדים. והיה ואם אכן תתגשמנה התחזיות ושלטון אסאד ייעלם או לחילופין יתוחם באזור העלאווי של לטאקיה-בה מצוי הבסיס החשוב ביותר של חיל הים הסורי וטארטוס בה מצוי הבסיס הרוסי הגדול ביותר לחופי הים התיכון...

ובכן מה יש לנו כאן? צבא סוריה החופשית שאינו ברמה הלוחמנית של ג'בהת ושל אנשי דאע"ש ושחותר לשחרורה של סוריה מונה יחידות לוחמות בהיקפים ובמקומות הבאים:
שם המחוז אנשי צס"ח אנשי ג'בהת א נוסרה
חאלב 15000 2000
אידליב 30000 2500
דיר א זוהור 17000 2000
סובב דמשק 1500 750

קיימות קבוצות לוחמות של צס"ח בדרעא, חומס וסביב לאטקייה. יודגש יש להביא בחשבון שקיים מעבר לוחמים שוטף מצס"ח האורגאני לג'בהת א נוסרה.

הבעיה הנוספת בכל המערכה הסורית הזו שלמערב אין כיום דריסת רגל ממשית בצס"ח (כמובן שאנו מדברים על הגלוי, כי היו שמועות בתקשורת הבינלאומית שדווקא ישראל יש לה קשר מעבר לעובדה שלבית החולים זיו בצפת, מובאים כמעט מדי יום ביומו, פצועים מהחזית הסורים מרביתם אנשי צס"ח). הכח בצס"ח שהיה מזוהה בצורה זו או אחרת עם המערב ובעיקר עם ארה"ב – כח חזאם – מעלם מהזירה ומה יותר גרוע שכלי הנשק שלו מצויים כיום בידי אנשי ג'בהת אל נוסרה...

שחקן נוסף, אם כי לא חדש שכבר כתבנו עליו רבות במאמרים קודמים הוא המלך הסעודי החדש שבניגוד להיסטוריה של יחסי אובאמה עם בית המלוכה הסעודי יצא חוצץ נגד הסכם הגרעין המתרקם עם אירן והוא בסיוע ה"מפרציות" מזרים כספים לגורמים המתונים בצס"ח.

מכאן נעבור למה שבאמת צריך לעניין אותנו: אם בעבר היערכות צה"ל ברמת הגולן ובנגזרות שלה הייתה לכיוון לוחמה קרקעית צבאית כי שהיו המלחמות עם סוריה עד כה, עתה בעקבות העובדה שכוחות של ג'בהת א נוסרה וכן אי אלו לוחמי דאע"ש מצויים ברמת הגולן אנו עלולים למצוא עצמנו מול ירי על ישובים ישראליים בנשק תלול מסלול ורקטי ועל כך נראה הדבר, למי שמטייל ברמה, שצה"ל נערך וטוב שכך.
בנוסף על כך אל נשכח שחלק מהכוחות שלוחמים בג'בהת א נוסרה כמו גם בדאע"ש באזור הרמה, הם אנשי חיזבאללה ויועצים איראניים ואך טבעי היה הדבר, למרות שלא נאמר מפורשות וישראל אף אותתה שלא התכוונה לכך, אותו ירי ישיר שפגע בבחירי החיזבאללה ומשמרות המהפכה האיראניים שנעו ליד הגבול עם ישראל.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל