1383הישראלי היפה-יאיר להמן-תיאטרון האינקובטור

התלבטות של ישראלי
תיאטרון האינקובטור מציג כעת מונודרמה קומית בשם'הישראלי היפה'-הפרויקט לשינוי פני האומה.
תיאטרון האינקובטור נוסד לפני כ10 שנים בירושלים כאשר מטרתו המוצהרת אז היתה ליצור יסודות ליצירה יירושלמית מקומית וכן לדאג ליוצרים ישראליים.
התיאטרון היה עיקבי במטרה זו ובמשך קיום התיאטרון עד היום הציג מעל ל1300 הצגות כולן מקומיות.מקום מושבו הקבוע הנו בבית מזי"א בירושלים אך הוא מציג בכל הארץ.


בפרויקט לשינוי פני האומה היו כוונות טובות בכתיבת המונודרמה.הרעיון היה נהדר,הביצוע מקסים ,אך המטרה -הכוונה ,המוסר השכל -הרציו של המונודרמה מתוחכמים מדי ולא מגיעים לקהל הרחב.מה נשאר -.נשארת הצגת בידור חביבה,משחק מעולה של יאיר להמן ,בימוי קיצבי ביותר .
המבצע מוציא מרץ רב ,מזיע מעודף מרץ,הכל יפה ,הכל מוגש בצורה יפה הומוריסטית אך כאמור "הישראלי היפה" בסופו של דבר אינו יותר מאשר מונודרמה הומוריסטית,מבדרת מבוצעת מצויין.

הישראלי מפוחד.יש לו סיבות רבות לכך-הסביבה המקיפה אותו עויינת,האנטישמיות במערב מתגברת מיום ליום,החרם על ישראל אמנם בראשיתו אך מתפתח כמו פטריות אחרי גשם.פצצת האטום מאירן ללא פתרון מתקבל על הדעת על ישראל,בארץ"מלחמות"תרבות,עדות,על רקע צבע עור,מתנחלים,השקפה פוליטית, ועוד.

כל אחד המקבל או מועמד לתפקיד ציבורי רם מותקף.חוקרים את עברו ,מתנפלים עליו עוד בתחילת דרכו ולפני שהוכיח מעשית את מעשיו לא עוזבים אותו ,מופצות שמועות זדוניות עליו לפעמים אמיתיות לפעצמים מפוברקות ומגמתיות.
הגענו למצב שכל מועמד לתפקיד ציבורי או אחר מיד מפשפשים בעברו הרחוק מוצאים משהו לא משמעותי וקטן(אין צדיק גמור) ומתחילים ללכלך ועד שמבררים והאמת יוצאת לאור האדם מחוסל על לא עוול בכפו.

הישראלי גיבור ההצגה מרגיש בודד. הוא חולם שנמצא באמצע ים ומחליט לצאת למסע הזוי לשינוי פני האומה.הוא מתלבט בתחילת ההצגה האם להתחיל בהצגה אותה הקהל בא לראות או להציג "פרויקט לשינוי פני האומה'.

הישראלי בנה מדינה יפה ,משגשגת,מתפתחת אך כמו בים גל אחד יכול למחוק כל מה שהוא בנה מחול הים.
אנחנו גרים בשכירות בים.נשאלת השאלה האם הים אכזר .המסקנה לא הים אכזר אלא אלה שרוצים לזרוק אותנו לים.
בחלום לויתן בולע אותו .אחרי שנתיים הוא נפלט ממנו ותופס דג זהב היכול למלא שתי משאלות שלו.הישראלי אינו יודע מה לבקש עד שבסופו של דבר בוחר בפגישה עם כוכבת מפורסמת ולהיות לבד איתה.הוא מוצא ארגז עם אוצר בים.אין פתרונות קסם שיושיעו אותו.הוא מוצא באוצר נבוט-סמל הכח,מגש של כסף שלא נוצל כראוי,מתנחלים,דתיים ועוד.

לישראלי היפה לא ניתנת ברירה ובאין ברירה הוא מטיל את מימיו על הכל-חוסר אכפתיות.
בשיח עם אלוהים נשאלת השאלה מה יהיה .היכן היה בזמן השואה.אם כזה הוא אלוהים מה משמעות החיים.
הישראלי בחלום בסופו של דבר לא מת אלא נשאר חי ,דבר שהוא יותר ממפחיד ובכל זאת בארץ כל אחד ישראלי יפה .מי יעזור לו בחו'ל-בארה"ב למשל-סמל החרות- כפי שעוזרים כאן.נותנים לו עידוד, מתנשקים איתו,רוקדים איתו הורה,עוזרים לו באמצע הים.
כאשר הוא עורך חשבון נפש עם עצמו,עם החברה,עם המדינה, המסקנה היא אחת-.הישראלי יפה-אין כמו בארץ

המחזה נכתב ובוצע על ידי יאיר להמן.הניהול האמנותי של ההפקה נמסר ל אריק עשת ועומר הברון שערך גם את הצד המוסיקלי.התאורה-גיא גלילי.

לראות או לא לראות:רעיון יפה,ביצוע ובימוי נהדרים,מסר מתוחכם.הצגת בידור טובה.


אלי ליאון
מבקר אמנות
חבר אגודת העתונאים של תל-אביב
ותא המבקרים שליד האגודה


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל