"עם הספר" - נתינה מתוך כוונת אמת הושבה ריקם במפח נפש.

ראש עיריית נס ציונה התכוון לטוב. בפועל, הוא שכח שהעם הזה השתנה. מסתבר שרדידות ורפיון שכל הפכו לנחלת רבים.

גם מתנה שיש עימה כוונת מחנך מתפרשת באור שלילי – חבל.

אינני מכיר אישית את ראש עיריית נס ציונה יוסף שבו אבל קראתי אודותיו והתרשמתי שהוא מזרחן בעל רקורד. השתחרר מצה"ל בדרגת אלוף משנה ושירת לאחר מכן גם בשגרירות ישראל בקהיר. הוא עצמו יליד מצרים ומייחס בצדק חשיבות להכרת שכנינו לטוב ולרע. אין זה אומר מאומה על השקפותיו, רק על צורת מחשבה נכונה והגיונית. עם הרקע הזה, אני מניח שהתכוון אך לטובה כאשר החליט להעניק השנה לבוגרי התיכון בעירו ספר העוסק בתולדות האיסלם. בודאי קיווה שלפחות חלק מהבוגרים ימצאו בו מקור להרחבת השכלתם. תגובת ההורים הפתיעה אותו לחלוטין – לזה הוא לא ציפה. מן הסתם העם הזה השתנה אבל הוא לא הרגיש. אני לא ממש מופתע. הרדידות ורפיון השכל פשו בחלקים נרחבים והם מהווים המשך ישיר לויכוח על התרבות העכשווית בכלל. מה הפלא אם "האח הגדול" או " מסטר שף " , "לעוף על המיליון" ועוד שאר זבל ריאליטי בשפע הם אלה שקובעים את הנורמות כיום. לא אצל כולם אני יודע ואני תמיד מסתייג מהכללות אבל אצל רבים כן ופני הדור המעוצב כאן – בהתאם. אבל עבורי, כאחד שקורא כל יום , גם אם יומי היה עמוס מאד ויש לי כמה דקות של חסד לקרוא דפים ספורים ואני לא
מוותר על התענוג הזה - זה נשמע כל כך צורם. מעניקים לכם מתנה ואתם אפילו לא חושבים לרגע מה משמעותה.

אני קורא כמה מתגובות ההורים ומגחך. "כשאנחנו סיימנו תיכון חילקו לנו תנ"ך". מה הקשר? עם כל הכבוד לספר הספרים שבו דנים בחלק ניכר מהלימודים – מה רע בהרחבת האופקים לתחומים אחרים? כמה ממחזור התלמידים למדו מזרחנות? אתם לא סבורים שהכרת שכנינו והאזור בו אנו חיים חשובים מספיק על מנת לפחות לקבל בהם מושג?
תגובה אחרת היתה: " לא ראינו שלערבים מחלקים ספר על היהדות". זו בכלל אמירה מטופשת מאין כמותה. גם משום שאנו עוסקים בחינוך ובהעשרה ולא קובעים את הנושאים על פי מה שהצד השני עושה וגם אם נסכים שהאופן בו הם נוהגים הוא משהו שלילי האם מצדיקים משהו שלילי אחד על ידי משהו שלילי אחר? מה זה כאן "פעולת תגמול" ? לא מבין את הרדידות הזו. בכלל, מתגובות ההורים עולה ניחוח לאומני במקום שממש לא צריך אותו. לא בכל נושא צריך למצוא הקשרים פוליטיים. ללא קשר להשקפה האישית, דע את סביבתך ושכניך זה חשוב במיוחד על רקע המצב הרגיש והשכונה בה אנו חיים. ראש העיר הזה דווקא איש ליכוד וימין ידוע. לא צריך ללמד אותו פטריוטיזם מה הוא. כמוהו כמספר מזרחנים מעולים בתחומם ובעלי שם שמנתחים בצורה בהירה את המצב מתוך הכרת האזור בו אנו חיים. הם ימנים בהשקפתם אבל סבורים שלדעת את סביבתך ושכניך , להכיר את צורת מחשבתם , את תרבותם ומאיפה נובעת השקפתם יש חשיבות גדולה לעין-ערוך. צריך פעם לשמוע את ד"ר מרדכי קידר למשל על מנת להבין על מה אני מדבר – מעניין ומרתק כאחד. אז מה עושים ההורים? לדידם המתנה הזו המוענקת על ידי ראש העיר שבסך הכל נהג בכוונת מחנך אינה ראויה. הם גם רוצים לארגן את החזרת הספרים לעירייה.

צרות מוחין ורדידות חברו להן יחדיו במופע אימים. אוי ל"עם הספר" שהתדרדר לכדי כך. בושה גדולה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל