צפון קוריאה והאח הגדול

תכניות הראלטי, ובפרט "האח הגדול" הם הזדמנות נפלאה, לשאול את עצמנו על מהותנו כבני אנוש, ולהפליג למחוזות, שרק הדמיון טוב להם.

דווקא צפייה ביקורתי על התכנית, ולא הפעלת ביקורת על הצופים, תחשוף אותנו לעולם מרתק. מקור השם "האח הגדול" נעוץ בתקופת המלחמה הקרה (תום מלחמת העולם השנייה ועד נפילת חומת ברלין) שבה התנהלה מלחמה אידיאולוגית בין הגוש המערבי, אותו הובילה ארה"ב, לבין הגוש המזרחי אותו הובילה ברה"מ. עיקר המלחמה נסב על אידיאולוגיות של משטר- דמוקרטי לעומת טוטליטרי- דיקטטורי.
ברה"מ השליטה, בקרב אזרחיה, שליטה מופתית בחשיבת האדם הבודד, ובחברה בכלל. כל אדם, (ואני משתדלת שלא לכתוב בן אנוש- כי האנושיות נלקחה מהם באופן הדרגתי, עד איבוד היכולת המחשבתית העצמאית והביקורתית), ידע שצופה בו האח הגדול, וכל צעד שאינו במסלול המותווה לאדם בחברה הסובייטית, יתוגמל בענישה חמורה..... לא היה ברור אם מחנה אימונים או המוות שממתין במהלך העבודות במחנות העבודה הם העונש, או נטרול החשיבה העצמאית, שהיא שיאו של עונש....
בכל אופן, הייתה עין צופיה, על מהלכיו ויותר מזה, על מחשבותיו של האדם.
כיום, בצפון קוריאה, תוכלו למצוא הצצה נדירה לשליטה במוחו של האדם. כן, היום, בימינו שלנו, ישנו מחוז שרק הדמיון ראוי לו, כי שהות אזרחית בצפון קוריאה, עשויה להוביל אותך, לשיגעון.
בצפון קוריאה, תוכלו להסתפר אך ורק על פי הנחיות המשטר.
בצפון קוריאה,תוכלו להתלבש אך ורק על פי ההנחיות של המשטר
בצפון קוריאה, כל הגיג מחשבתי ישלח אותך באופן מידי למחנות עבודה
בצפון קוריאה, אסור להשמיע ביקורת
בצפון קוריאה, צופה עליך האח הגדול.....
כאדם, הרגיל בחופש הדעה, חופש העשייה, יכול לאבד את תקוותו בעולם, כאשר כל צעד, וכל מחשבה נשלטת ומתועדת על-ידי השלטון.
היטיב לנסח זאת, ג'ורג' אורוול בספרו 1984: מלחמה היא שלום, החופש הוא עבדות והתעלמות היא הכוח". הכול הפוך, התודעה משובשת, אין מקום ליצירה והכול תוך כדי שליטה מופתית במוחו של האדם.
אז כשאנחנו צופים בתכנית ריאליטי, דוגמת האח הגדול נוכל לומר תודה למספר דברים:
1. תודה, שהאח הגדול אפשר לנו הצצה לתקופה חשוכה של המין האנושי.
2. . קדימה, בואו נפעיל חשיבה ביקורתית על מהות התכנית, ועד כמה היא שולטת במוחו של האדם.
3. מזל שיש לי את הזכות לבחור, ובכל בחירה שאני עושה בחיי, אוכל להיות פעיל מחשבתית, ולא מורדם ומונשם על-ידי ברוני התקשורת.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל