יוון, יוון, מדוע הכסף שורף לי את קצות היד? כל האמת על גלובליזציה

יוון, מורשת, תרבות, פילוסופיה...למה מיהרת לוותר על כל זה? דרכמה vs אירו

דרכמה vs אירו.
אמרו את זה קודם לפני, זה כן משנה!!!! כסף, כסף, כסף שורף את קצות היד. וכפי שאנו עדים- הוא יכול לשרוף גם אומה שלמה!!
בואו נתחיל מההתחלה, ונשאל את עצמנו, איך קרה, שמדינה קטנה, אבל עם מורשת עמוקה, עם פילוסופים, חשיבה מדינאית, אזרחית, מקום בו החלו לדבר על משטרים דמוקרטים, איך, לעזאזל, כל אלו נשאבו למטה אט אט?
התשובה נעוצה במילה אחת: הגלובליזציה. תופעה עולמית, שנסיבותיה נעוצות בהתפתחות הגלובלית, הטכנולוגית והתקשורתית. המעבר מזהות לאומית ברורה, לרצון להיות כולם אותו הדבר.
נוהגים לכנות את הגלובליזציה כתופעה בה גבולות המדינה מטשטשים, לא רק במובן הגיאוגרפי, אלא במובן של זהות. דברים הנוגעים לשפה, ללבוש, למטבח, לאופי הבישול. כאילו חוכמת המקום, איבדה את סגולתה, ואין משמעות למורשת ולהיסטוריה. הכפר הקטן, המקום בו כאילו כולנו מכירים האחד את השני, אך למעשה זוהי אחיזת עיניים בלבד.
ביום בו יצרו את המועדון הגלובלי האקסקלוסיבי הראשון- האיחוד האירופאי, מיהרו לפשוט מעליהם המדינות את זהותן. אך, אלו שמיהרו כל כך מהר, לוותר על מורשת, ולא להכיר בחשיבותו של ייחודן, נשאבו לתהום.
באופן סימבולי, הדמויות והסמלים, שנישאו על שטרות הכסף, על הדרכמה היוונית, השפילו מבטם, נגרסו בשיני מכונות הגלובליזציה. במקומם, הגיע אותו יורו, בעל מטען תרבותי וגוון "אחיד". ויוון שנהנתה בעבר, מתיירים בלי סוף, איבדה את ייחודיותה. כי בכפר הגלובלי, אלה הבאים מבחוץ, פועלים בעיקר משיקולים כלכליים.
המלונות, כבר אינם אטרקטיביים במחירם, והמזון, יקר פי שבעתיים, והיוונים, נדרשים לעבוד קשה יותר בשביל פחות .. פחות אוכל, פחות תיירים, פחות כסף..... ומה לעשות, שאוכל לא קונים עם אהבה...
במילים אחרות, ייחודיותו של העם היווני, בכלכלה שהצליחה להחזיק את עצמה במטבע המקומי, והכול כך מותאם לאופייה של המדינה, ולצרכיו של האזרח, כל אלו נעלמו. עכשיו, לכו תתמודדו עם המטבע האקסקלוסיבי, שלא לוקח בחשבון ייחודיות. כבר הזכרנו, כולם אותו הדבר. וכשכולם רוצים להיות גלובליים, נטולי זהות, הם משלמים מחיר מאוד כבד.
מי שמוכן לוותר על זהותו, ומשליך לתהום, את מורשתו, דינו לשלם מחרי, כבד, שלא לומר כבד מדי....
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל