כוחו של שילטון

ראוי לעקוב וללמוד על הממשק בין שלטון מסוג מסוים לציבור מתרבות מסוימת. הבורות היא לעולם חזקה מן המשכילות.

ראוי לעקוב וללמוד על הממשק בין שלטון מסוג מסוים לציבור מתרבות מסוימת. הבורות היא לעולם חזקה מן המשכילות. - See more at:

כוחו של שילטון
צבי י' כסה
ראוי לעקוב וללמוד על הממשק בין השילטון לציבור. ביתר מיוחדות בין שילטון מסוג מסויים לציבור מתרבות מסויימת. הבורות לעולם חזקה מהמשכילות.
סקירה עדכנית על הקורה ברוסיה מעלה דגם מעניין:

הכלכלה הרוסית מצויה במשבר שאחד הגורמים לו הם הסנקציות שארה"ב והמערב הטילו על רוסיה בהקשר לקורה באוקראינה – החל מסיפוח קרים ועד לתמיכה הרוסית במורדים באוקראינה.
התמ"ג במשק הרוסי קטן השנה ב – 4% לעומת התמ"ג ב – 2014. מחירי המזון עלו ב – 23% רשמית אבל בפועל ההתייקרות גבוהה יותר עד 39% מחוץ למוסקווה. לראשונה ב – 10 שנים הממשלה מודיעה כי לא תוכל לתאם את הפנסיות ולהעלותן בהתאם לאינפלציה החזויה לעלות ל – 12% השנה.

בריבעון הראשון של 2015 מפורסם ש – 23 מיליון (16% מהאוכלוסיה) רוסים חיים מתחת לקו העוני, 3 מיליון יותר מאשר בשנה הקודמת. ובכל זאת – וכאן הדגם המעניין – הפופולריות של הנשיא וולאדימיר פוטין עולה לעומת השנה הקודמת. רוב בציבור טוענים כי האשם במצב הוא לא פוטין ולא ממשלתו ולא מדיניותו אלא "הם" המערב.
וכאן חוזר הניגון ההיסטורי איך מאז ימי הצארים, המערב רוצה לפגוע ברוסיה ולמנוע ממנה את מעמדה הראוי בעולם. הניסיון להסביר לרוסי כי הסנקציות הכלכליות באו כנגד המדיניות של פוטין באוקראינה מאז סיפוח קרים והתמיכה במורדי אוקראינה והאיומים הרמוזים של רוסיה כנגד שלוש המדינות הבלטיות, ושמחירי הנפט בעולם ירדו בגלל סיבות כלכלה גלובליות – כל אלה לא ניקלטים בציבור.

והם לא ניקלטים כי כל התיקשורת מנוהלת ע"י הממשלה ומונעת מידע מהציבור. ולא רק מונעת מידע אל מפרסמת מידע מעוות. ומרבה בנימוק הידוע: "הם אשמים" ולא אנחנו. ההיסטוריה ראתה דברים כאלה ששילטון מצליח להסב את דעת קהליו אל "ההם" השונאים, המפוחדים מאתנו או אל האויבים הפנימיים. התופעה הזאת חוצה לאומים ומדינות ואירועים היסטוריים רבים באירופה, בעולם הערבי, באיסלאם. אנחנו לא אשמים. כוחה של אי הידיעה לעולם גדול מכוחה של הידיעה.

ומשם לכאן. ראש הממשלה נתניהו מאמץ נתחים מהשיטה הפוטינית. דברים חשובים מסובבים ומסתבכים כך שלבסוף הם מתכנסים אל חבורה מצומצמת מסביבו של ראה"מ כדי לבשל את התבשילים. רק השתבשויות פוליטיות מחלצות את הנושאים למרחב המידע וההחלטות. קירקס הגז הוא דוגמה גלויה שחווינו בימים אלה. אבל מאחורי הפרגוד מתנהלים עוד נושאים חשובים באותה הדרך. למשל, תקציב הצבא (המכונה בטעות מאז בן גוריון תקציב הביטחון) שאיש, כולל השרים וועדת חוץ וביטחון והאוצר, לא יודעים את שעורו.

ואולי חמור מאלה הוא עולם התיקשורת שראה"מ – בסיוע משת"פים קואליציוניים חסרי אחריות- מנכס לבילעדיותו. שר תמים, ארדן, חשב להפיק הסדר סביר לרשות השידור, שעיקרו הפרדת המערכת מהתערבות ממשלתית פוליטית, ואחרי התלבטות קלה הסכים להיות שר במשרד אחר ביודעו שנתניהו חיסל את תוכניתו. גם כחלון ידע כי נתניהו פרק את הממשלה בגלל חוק איסור "ישראל היום" שעמד להתקבל בכנסת. אעפ"כ חתם על בילעדיות ראה"מ על התיקשורת.
כמה ניתחי פוטיניזם מטפח ראה"מ שלנו? וכמה משת"פים חסרי אחריות הוא מצליח לגייס?אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל