תשעה באב לישראלי מדינתי

הלוח ההיסטורי הלאומי מייעד את התשעה באב – החורבן הכפול – כאחד מהאירועים מכונני הזיכרון, האסוציאציות הלאומיות והזהות היהודית.

הלוח ההיסטורי הלאומי מייעד את התשעה באב – החורבן הכפול – כאחד האירועעים מכונני הזיכרון, האסוציאציות הלאומיות והזהות היהו


תשעה באב לישראלי מדינתי
צבי י' כסה

הלוח ההיסטורי הלאומי מייעד את התשעה באב – החורבן הכפול – כאחד מהאירועים מכונני הזיכרון, האסוציאציות הלאומיות והזהות היהודית.
היהדות הישנה חייבת הייתה למצוא הצדקה לחורבנות הנוראים האלה. בלי הצדקה לא יכלו יותר למסור אמונה לדורות הבאים. ומה שעלה הוא ההסבר ש"בגלל חטאינו גלינו... וגו'".

מהפיכת הזהות הלאומית שהביאו האמנסיפציה והציונות מול הזהות הדתית, משחררת אותנו לשפוט את האירועים ההיסטוריים מזווית אחרת.
שני הבתים חרבו לא בגלל שנאות. הם חרבו בגלל הכרעות מדיניות חסרות שכל ואחריות: צריך לבחור בין שתי אוריינטציות מדיניות – מצרים או בבל. יהודה בוחרת את מצרים. ירמיהו אומר להם על מצרים: "משענת קנה רצוץ". לאמור, בבל היא המעצמה האזורית הנכונה ואתם שוטים נשענים על מצרים אל החורבן. לא חטאים המצדיקים חורבן אלא הכרעות מדיניות – ביטחוניות שגויות לאסון. תוכנית טלוויזיה השבוע עסקה בכרמים של מושב לכיש. אזור שהלכו בו צבאות סנחריב. ושואל המפיק את המושבניק לפשר הקשר עם הקטע ההיסטורי הזה. ועונה לו החקלאי: מה רצה סנחריב? כסף מיסים. במקום לשלם הוליכו לחורבן הראשון.
בילדותנו למדנו כי הרומאים רצו להמיר אותנו על דתנו. ומרדנו כגיבורים. ושיחקנו בקנאים המנצחים את הרומאים. בבגרותנו למדנו כי לאחר שהחריבו את ירושלים ובית המקדש נתנו ליוחנן בן זכאי לשקם את היהדות לפסגות. כלומר, הם לא ביקשו להמיר אותנו דת.

יקרא כל אחד את התרגום החדש של מלחמות היהודים ברומאים של פלאוויוס. רק אם 10% מתיאוריו נכונים מבינים איך מיעוט קנאי רתם עם שלם לחורבן. חכמים ומתונים אומרים לקנאים שאסור להכריז מלחמה על המעצמה העולמית, על רומא. והקנאים הורגים אחדים מהם וגוררים את העם לאסון. במונחים של ימינו כאילו הכרזנו מלחמה על ארה"ב.

שאלתי פעם את יגאל ידין המנוח, שזו מומחיותו, כמה יהודים היו בארץ בימי המרד הגדול? תשובתו: בין שניים לשלושה מיליון (רק בגבולות הארץ). בימים ההם זה עם לא קטן. שאלתי: כמה קלגסים רומאים הובלו לארץ? - את זה אנחנו יודעים - כ- 50,000. איך חמישים אלף מתגברים עם חרבות וחיצים על מיליונים? - אה, פשוט מאד, רוב העם לא רצה להילחם. הקנאים הדיחו למרד האומלל. באלימות חיסלו את מתנגדיהם. וכך חזר הדבר עם בר כוכבא ורבי עקיבא, שרק אנחנו הציונים - במחאה מול הנכויות בגלות ובניגוד לחכמי ישראל - הכתרנו אותו. לא פוסט ציונים ולא הערבים מסכנים אסטרטגית את המדינה אלא רק הקנאים דהיום. בשבילם ואצלם יוחנן בן זכאי, מציל היהדות לדורותיה, הוא בוגד. רק הם מכריחים אותנו להיות כובשים מכוערים בעיני אלוהים ואנשים. רק הם מסרסים את הציביליזציה היהודית להיות הקולוניאליסטים האחרונים בדמוקרטיות. המצווה ללמוד משני התשעה באב היא לא להניח למצב שבו מיעוט מאורגן קנאי מסתער על רוב מבולגן ומבולבל.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל