נביא ומנהיג אמת

אישיותו, ותכונותיו של הנביא הבאות לידי ביטוי בנבואת העתיד מסקרנות ומעוררות בנו תחושה שאין מדובר באדם רגיל, במה דומה ושונה הנביא ממנהיג רגיל, מדוע לרוב הוא נכשל בחייו אבל מצליח במימד ההיסטורי, מהם סימני היכר לנביא האמת, ומהיכן בא אומץ ליבו להילחם בודד בשער הצרה שעומדת לפקוד את העם.

רבים שואלים מהו ומיהו מביא הבשורה - הנביא, האם הנביא מדבר עם האלוהים? האם הוא סתם אדם מתוסכל שמוציא את תסכולו כלפי העשירים, הבוהמה, ושאר החוגגים, או אולי אדם החולם בלילה ומדבר ביום, איך זה שלנביא יש יכולות ניבוי כה מדויקות? מאחר ומאז שחרב בית המקדש אין כבר נביאים, קשה לומר מי הוא באמת הנביא, אבל במעט מחשבה כן אפשר להבין לליבו של הנביא , להבין את המניע אשר מעיר אותו ומביאו להחלטה לפעול ולעשות מעשה, מתוך כך גם להבין את נביאי השקר לדעת מה מפעיל אותם.
שתי הערות:
א. מטבע הדברים והתקופה, רבים מנביאי התנ"ך (נביאים גדולים) ניבאו נגד השחיתות והסכנות החברתיות ונגד עזיבת תורת משה ואלוהי ישראל, על פי רוב הנביא היה מתריע בשער, מאמר זה מנסה לספק זווית ראיה שונה אשר בה פעילותו של הנביא נבחנת בזמננו ורואה בו מנהיג אשר פועל ועושה ולא רק מתריע ומזהיר, לפי הנאמר הנביא יוצא כנגד כל סכנה שנשקפת לעם ישראל ואין זה משנה מה סיבתה.

ב. כפי שלא די בלראות את עיניו של אדם כדי לזהות אדם כלשהו, כך גם במקרה שלנו, סימני ההיכר לנביא אשר אציג בפניכם הם רק קבוצות של סימנים בתווי הפנים אשר מאשרים את סימני הזיהוי של הנביא, וכאשר רבים מסימני ההיכר הללו מופיעים ומזוהים הרי שהדמיון לנביא קיים, סימנים ומאפיינים אלו יהיו תמיד והם אינם משתנים לאורך השנים כיוון שהם הבסיס לפעולתו של הנביא, לכן חשוב להציגם.

סימן ההיכר הראשון לנביא אמת, עובד לבד ונמצא במיעוט.
מכוון שהוא לא חביב הקהל, בוודאי שלא חביבם של הבוהמה ועשירי המדינה, התקשורת וכו', לרוב ימצא את עצמו בודד במערכה. לעומתו נביא השקר תמיד נימצא עם הבוהמה והעשירים, עם התקשורת ועם החבורה שנותנת לו גבוי, חיזוק ומעמד.

סימן ההיכר השני לנביא אמת, הוא ההיסטוריה האמיתית שלו.
הוא יכול לבוא ממשפחה תורמת עשירה או ממשפחה פשוטה וחסרת כל, אבל הוא בהכרח חייב לגדול על ערכים, קיימת חשיבות מכרעת להוריו ומשפחתו, כיצד גדל והתחנך, וכיצד הוא ממשיך ומחנך את דור ההמשך, האם היה פטריוט וכך הוא גם היום בחייו ובמעשיו, במה מתבטאת תרומתו לחברה, מהם התחנות בחייו. לעומתו נביא שקר, הוא נביא שהחברה (הבוהמה, התקשורת והעשירים) מעלה אותו מעלה, מטעמי רמאות , היא מספקת לו כרטיס נביא - זהב על סמך המחנה שהוא אמור לייצג, היא מדגישה בכלליות ומגדילה 2 – 3 מהלכים בחייו כדי להפכו למנהיג.ומסתירה המון מהלכים אפלים בחייו.

סימן ההיכר השלישי לנביא אמת, היא דבקותו במטרה הכללית.
נביא אמת אינו פועל משיקולים רווחיים לעצמו, פעולתו לעיתים היא מתוך חרדה לעמו. הוא פועל מתוך ציווי ורמת הכרה גבוהה של המציאות. הוא שוגה לפעמים מטבע היותו אדם, רוב שגיאותיו הם אסטרטגיות ביישום המשנה שאותה הוא רוצה להעביר, אבל רובן המכריע של פעולותיו נכונות, טהורות וכנות, והם למען מטרה נחושה וברורה.
לעומתו נביא שקר פועל מתוך אינטרסים, ולכן המטרות אצלו אינן ברורות, הן ברובן צפות ונעות על פי רצון שליחי אותו נביא.

סימן ההיכר הרביעי לנביא אמת, אומץ , ביטחון וחוסר פחד.
נביא אמת פועל מתוך אמונה בדרכו, ומתוך סימן ההיכר השלישי - ציווי ורמת הכרה של המציאות, לכן על פי רוב מתגלים אצלו תעצומות נפש רבות, אומץ רב, וביטחון, הוא מבין שאין יש מאין, הוא מבין שהתוצאות שהוא מבקש להביא מחייבות אותו לסבול ולהילחם בדרכים כואבות וקשיים לא מעטים בדרך להבריא את העם. לרוב העם אינו מעוניין בהצעותיו, העם רוצה את סיר הבשר ואין הוא מוכן להקריב או לקבל גזרות וקשיים, מסיבה זו מלאכתו של נביא השקר קלה הרבה יותר, הוא זוכה לאהדה מהתקווה עכשווית.

סימן ההיכר החמישי לנביא האמת, כישרון בראיה טהורה וכוללת – הגורם הנבואי.
עקב נטרול אינטרסים אישיים וביטול הרצון לחומרניות והישגיות, נביא אמת מעבד מידע רב בצורה טהורה ומתרגם אותם לסכנות קריטיות שעורבות לעם, מהם הוא מסיק מסקנות והסברים ובונה דרך ברורה וחדה אשר מובילה אותו לקום ולפעול, זה כוחו וכאן באה לידי ביטוי יכולתו הנבואית. תכונה זו המפעילה אותו, היא המניע והגורם לסימנים אשר מתוארים ב- 4 המאפיינים הראשונים, ואת המחשבה והביטחון שאולי הוא עושה את רצון האלוהים, והוא שליחו.

סיכום: נביא אמת פועל ברוב המקרים בניגוד אינטרסים לרצונם של שליטי ועשירי המדינה, לכן הם מעוותים ומגדילים את כישלונותיו, הוא סופג רדיפות , עלילות, שקרים, והשפלות, הוא הופך מושא ללעג, במצב זה, מעטים בעם אשר ביכולתם להבחין באמת, גם בעיניהם הוא מצטייר כ"דון קישוט". ולכן לעיתים קרובות הנביא נכשל במשימתו. לרוב הוא מפסיד בגלל אסטרטגית יישום שגויה, או בחירת עוזרים לא נכונים, כלומר הוא נכשל לא בגלל שדרכו אינה נכונה אלא בגלל שהוא נפל בקרב והפסיד במלחמה על הוכחת דרכו. בעתיד ההיסטוריה מוכיחה שהוא צדק וניבא נכון.
לכן מתוך הנאמר, המסקנה בהבנה זו היא שאילו היה קם היום נביא בישראל, הוא היה חייב בתכונה נוספת שכה חסרה לנביאי התנ"ך, עליו להיות מתוחכם , כדי לסייע בידו לא רק להיות צודק בראיה היסטורית אלא גם כדי להצליח במשימתו העכשווית, כדי להצליח מול השולטים בדעת הקהל וכדי ללכת בין הטיפות ולרצות עם שלם בעל אלף דעות, מחנות ואינטרסים, בסופו של דבר מנהיג מתוחכם יאלץ לוותר על דברים מסוימים על חשבון הצלחה במשימתו שהיא הצלת העם והמדינה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל