והרחש בחש באזורנו נמשך

מספר כותרות בתקשורת הישראלית והעולמית החזירו את תשומת הלב לרחש בחש המתנהל באזורנו, בעקבות הסכם הגרעין ש"הברווז הצולע" מוושינגטון חתם בראשי תיבות עם איראן. ארצות הברית מטבע הדברים מעוניינת להראות שההסכם הוא הטוב ביותר שניתן להשיג ובכך להפיג את החששות בקרב המפרציות וגם בתוך מדינת ישראל ובעקבות כך מתנהלים דברים מעל ומתחת לפני השטח.

בעולם הפוליטי הבינלאומי קיימות מוסכמות לפיהן מדינות מפעילות את שגריריהן ואם צריך שליחים מיוחדים ואם גם זה לא צלח אז את שרי החוץ, וכמוצא אחרון את ראשי המדינות. כך ראינו שג'ון קרי אץ רץ על אף רגליו השבורות למצרים ולערב הסעודית להסביר לראשיהן את מה שהושג. מעניין היחס לו זכה קרי הן בסעודיה והן במצרים: במצרים הוא אמנם נפגש עם הנשיא גנרל עבד אל-פתאח סעיד חוסיין ח'ליל א-סיסי (عبد الفتاح سعيد حسين خليل السيسي) אבל איזו השפלה הוא עבר בכניסה לארמון הנשיאות בבאעבדה שבקהיר, כששומרי הארמון ערכו על גופו בדיקה עם מגלה נשק-ממש כאחד העם...; בסעודיה הוא לא נפגש עם המלך כפי שהיה בעבר (כן אותו מלך חדש שאובאמה השתחווה לו בעת שביקר בארמונו...) כי אם עם שר החוץ שלו שהאזין לו ברוב קשב ולבסוף סיכם את המפגש במילים "הסכמנו שאנו לא מסכימים".

מייד לאחר מכן החלה תנועה של נציגים אירופאיים ואמריקאנים ברוח של תזזית במרחבי המזרח התיכון, וכן גם אלינו הגיעה הרוח.

אבל נחזור לענייננו גם ארצות הברים וגם מדינות אירופה מודעות לרוחות הנושבות במזרח התיכון. הן רואות את איראן השיעית ויודעות שהיא ממפעילות הטירור הבין-מדינתי הגדולות בעולם כולו אם לא הגדולה ביותר. מן הצד השני הן ראו כיצד התמסמס "האביב הערבי" והפך לחורף קשה בדמות ארגון דאע"ש והארגונים שנולדו ממנו כגון דאע"ש הרצחני ועוד. הקואליציה נגד דאע"ש שבדגלה נפנף אובאמה כמעט ולא מורגשת. תורכיה עושה קולות של "כאילו" כשהיא מפציצה אי אלו מתקנים של דאע"ש ובדרך לא שוכחת להפציץ עמדות של אחד הגופים שגילה יכולת אמיצה כנגד דאע"ש - הכורדים. אבל מה שרואים לחוד, ומה שהנפש מבקשת לחוד, ולעזעזל החברים הישנים.

במאמר שפירסמנו בחודש אפריל על המצב בתימן סקרנו את התהליכים שעוברת המדינה ועל כך שאיראן באמצעות החות'ים מנסה לאגוף את סעודיה דרך הבטן הרכה שלה – בגבול עם תימן. בד בבד שהמצב בתימן ממשיך להיות מדורדר, מתנהלות פעולות טרור בתוך תחומי סעודיה כשאת הפעולות הללו מבצעים אנשי ארגון "וויליאת נג'ד" שהינו שם מקומי לדאע"ש ושמשמעות שמו: נסיכות נג'ד היא הנסיכות של מרכז חצי האי ערב שם נוצרה משפחת המלוכה הסעודית. פעילות טרור זו היא חלק ממספר פעולות שהתבצעו בזמן האחרון במסגדים שיעים בסעודיה. העובדה הזו של ביצוע מעשי טירור על ידי דאע"ש הסונית, כנגד מקומות קדושים שיעים, אינה עוזרת להורדת מפלס המתח שבין אירן השיעית לבין ערב הסעודית הסונית. מה הפלא שבית המלוכה הסעודי מבית בחשדנות רבה סביבו ועל ארגונים מסוגו של החמא"ס שהם אמנם סוניים אבל מקבלים תמיכה מאיראן הרדיקאלית שיעית. אגב רשת החבלה הזו נתפסה בסופו של דבר והסתבר שבין חבריה נמצאים אזרחי אלג'יריה, בחריין, ירדן, מצרים, ניגריה וצ'אד. עובדה זו של אזרחותם של אנשי התא הגדול שנתפס מצביעה על היקף קורי העכביש של דאע"ש. אגב הרשת הופעלה מצפון סוריה.

אולם אחת הבעיות הקשות בכל מערכת היחסים הבין מדינתית במדינות המוסלמיות שבמזרח התיכון היא נכון לרגע זה מערכת היחסים בין מצרים לבין ערב הסעודית:
לראשונה לאחר שלוש שנים של נתק בין חמא"ס לבין סעודיה הגיע ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל לסעודיה והתקבל, לדברי גורמים בחמאס, בארמון המלוכה לפגישה רשמית עם המלך סלמאן בן עבד אל-עזיז אָאל סעוד ( سلمان بن عبد العزيز آل سعود). "דנו באחדות הפלסטינית והמצב הפוליטי באזור", אמר אותו גורם בחמאס לכתב סוכנות הידיעות רוייטרס.

מדיווח בעיתון המצרי "אלווטן" שידוע במקורותיו בקרב האחים המוסלמיים למדנו דבר אחר, שבפגישה בין משעל לבין המלך הסעודי שהתקיימה ב-19 ביולי, ביקש משעל שבית המלוכה הסעודי יתערב אצל נשיא מצרים כדי למנוע את ביצוע עונש המוות שהוטל על שורה של מנהיגים בארגון האם של החמא"ס=האחים המוסלמיים. אגב משעל כדרכו המתוחכמת הוסיף גם הזהרה לסעודים לפיה "ביצוע עונשי המוות יהווה סכנה אמיתית למדינות ערב ומדינות המפרץ ויביא להתחזקותו של ארגון דאעש". בכך רמז משעל לסעודים כי יש להם על מה לדבר עמו במערך היחסים סעודיה-חמא"ס.

אז מה יש לנו כאן?
הפגישה בין מלך סעודיה להנהגת חמאס התקיימה כשברקע הסכם הגרעין של איראן והמעצמות וכן מלחמתו של חמאס בפעילי דאע"ש ברצועת עזה, אויב משותף הן לסעודיה והן לשכנה של הנהגת חמאס בעזה ובת בריתה של ריאד - מצרים. ככל הנראה מטרת הפגישה היא לקרב את חמאס לציר סעודיה-מצרים ולהרחיקה מאיראן, בעיקר לאור הסרת הסנקציות מעליה שתאפשר לה לשוב ולהזרים כספים לחמאס.
היחסים בין סעודיה לחמאס השתפרו מאז עלייתו לשלטון של המלך סלמאן בחודש ינואר האחרון, כשזה האחרון החל ביישום מדיניות תקיפה יותר באזור, שכללה גם את המתקפה על המורדים החותים בתימן, הנתמכים על ידי איראן.

המעניין הוא שבניגוד לפרשנים לענייני ערבים בתקשורת הישראלית, על פי סוכנות רוייטרס המצטטת את שר החוץ הסעודי עבד אל לג'באר שאמר בעקבות המפגש עם משעל ש"היחסים בין חמאס לבין סעודיה לא השתנו", וכי ביקורו של משעל נבע מסיבות דתיות... ואני מצטט: ח'אלד משעל ועמיתיו ערכו ביקור קדוש העיר מכה... היחס של הממלכה לגבי חמאס לא השתנה", אמר עבדל אל ג'באר.

כמובן שמתחת לפני השטח נרקמות מחד בריתות שונות במרחב הערבי, ומאידך מתהווים תהליכים סמויים בהן כנראה משתתפות מדינות שהיו בבחינת "מוקצה מחמת מיאוס" על הסעודים מאז שנים, עד לאותה פגישה שהתקיימה בעמאן בין אהוד אולמרט לבין בית המלוכה הסעודי ושדנה בתכנית השלום הסעודית.

האם בפגישת משעל ובית המלוכה נדונו גם דברים הקשורים במערכת היחסים של ישראל והמפרציות בשל בקשה ישראלית, לדוגמה החזרת המוחזקים בעזה וגופות שני החיילים הי"ד?

האם הפגישה התקיימה בגלל בקשה של אבו מאזן שמערך היחסים שלו עם חמאס מתדרד בעקבות פעילויות של הביטחון המסכל כנגד גורמי חמאס ביהודה ושומרון?

והאם כפי שכתבנו למעלה אכן מדובר בסך הכל בבקשה למנוע את מותם של אנשי האחים המוסלמיים במצרים?

ימים יגידו!


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל