האם בוצע ג'נוסייד בכניסה לארץ?

האם הייתה השמדת עמים בהתנחלות בארץ? "כי יביאך יקוק אלהיך אל הארץ אשר אתה בא שמה לרשתה ונשל גוים רבים מפניך החתי והגרגשי והאמרי והכנעני והפרזי והחוי והיבוסי שבעה גוים רבים ועצומים ממך: (ב) ונתנם יקוק אלהיך לפניך והכיתם החרם תחרים אתם לא תכרת להם ברית ולא תחנם: (ג) ולא תתחתן בם בתך לא תתן לבנו ובתו לא תקח לבנך: (ד) כי יסיר את בנך מאחרי ועבדו אל

האם הייתה השמדת עמים בהתנחלות בארץ?

"כי יביאך יקוק אלהיך אל הארץ אשר אתה בא שמה לרשתה ונשל גוים רבים מפניך החתי והגרגשי והאמרי והכנעני והפרזי והחוי והיבוסי שבעה גוים רבים ועצומים ממך:
(ב) ונתנם יקוק אלהיך לפניך והכיתם החרם תחרים אתם לא תכרת להם ברית ולא תחנם:
(ג) ולא תתחתן בם בתך לא תתן לבנו ובתו לא תקח לבנך:
(ד) כי יסיר את בנך מאחרי ועבדו אלהים אחרים וחרה אף יקוק בכם והשמידך מהר:
(ה) כי אם כה תעשו להם מזבחתיהם תתצו ומצבתם תשברו ואשירהם תגדעון ופסיליהם תשרפון באש:
(ו) כי עם קדוש אתה ליקוק אלהיך בך בחר יקוק אלהיך להיות לו לעם סגלה מכל העמים אשר על פני האדמה":
דברים פרק ז

כשאני קורא כל שנה את הקטע הזה, השייך לפרשת ו"אתחנן" אני בא במבוכה ומתבייש בעמי. אני לא יודע איך אני כיהודי חילוני ליברלי, יכול להתמודד, או "לעכל" קטע כזה הקורא בגלוי להשמדת העמים היושבים בארץ, האוסר לכרות איתם ברית, האוסר לחון אותם. גם הנימוק הדתי כי דבר זה נעשה על-מנת למנוע עבודת אלילים אינו מנחם אותי.
כשאנחנו באים לבחון קטע כזה, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו כמה שאלות:
• האם זהו היחס הבלעדי אל הגויים המצוי בתורה?
• האם ברבדים יותר מאוחרים של היהדות יש יחס אחר לגויים?
• האם הייתה השמדה שיטתית של תושבי הארץ הישנים?
• האם מבחינה היסטורית כך התייחס עם ישראל לגויים סביבו?
• מי החוגים שכתבו קטעים אלו בתורה?

לדעת רוב החוקרים לא הייתה השמדה גורפת של עמי כנען בכיבוש הארץ. עד ימי שלמה ישבו כנענים בארץ: "כָּל־הָ֠עָם הַנּוֹתָ֨ר מִן־הָאֱמֹרִ֜י הַחִתִּ֤י הַפְּרִזִּי֙ הַחִוִּ֣י וְהַיְבוּסִ֔י אֲשֶׁ֛ר לֹֽא־מִבְּנֵ֥י יִשְׂרָאֵ֖ל הֵֽמָּה:(כא) בְּנֵיהֶ֗ם אֲשֶׁ֨ר נֹתְר֤וּ אַחֲרֵיהֶם֙ בָּאָ֔רֶץ אֲשֶׁ֧ר לֹֽא־יָכְל֛וּ בְּנֵ֥י יִשְׂרָאֵ֖ל לְהַֽחֲרִימָ֑ם וַיַּעֲלֵ֤ם שְׁלֹמֹה֙ לְמַס־עֹבֵ֔ד עַ֖ד הַיּ֥וֹם הַזֶּֽה." (מלכים א פרק ט).
בנוסף בחצרות המלכים מלאו בני עמים זרים תפקידים בכירים (דואג האדומי אצל שאול, אוריה החיתי, איתי הגיתי אצל דוד, אדורם אשר על המס אצל רחבעם, ועוד).

עם ישראל לא התייחס בגזענות אל העמים סביבו. רוב המלכים נשאו להן בנות עמי נכר. גם אנשים פשוטים כמו יהודה, מחלון ואחרים נשאו להם נשים נכריות, וזה כולל גם את המלכים "הצדיקים" כמו דוד ושלמה.
מי החוגים שכתבו על השמדת עמים בספר דברים ובספר יהושע? רוב החוקרים סבורים שהרצחנות הגזענית היא פרי כתביה של האסכולה הדויטרונומיסטית, שכתבה חלקים ניכרים בתנ"ך. אסכולה זו פעלה בתקופת יאשיהו בסוף המאה השביעית, תקופה של לאומנות וגזענות, ותיאוריה, בפרט תיאורי כיבוש הארץ, אינם משקפים את מה שהתרחש באמת.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל