ושוב ארדואן מצית אש והפעם מחדש את מלחמתו בכורדים

לפני כשבוע תקפו מטוסי הפצצה טורקיים את לוחמי המחתרת הכורדית בטורקיה=הידועה גם בשמה האחר מפלגת הפועלים הכורדים או כפי שאנו קוראים לה PKK. בכך תמה תקופת שקט יחסית במאבקם של הכורדים תושבי טורקיה לעצמאות. מי הביא את ארדואן לפתוח מחדש חזית זו ומה הם התרגילים שנקט סביב ההפצה הזו על כך בהמשך.

מאז ראשית המאה ה-20 וביתר שאת עם נפילת האימפריה העותומנית מנסים בני הלאום הכורדי החיים בטורקיה, איראן, עירק וסוריה (ובעבר גם באפגניסטאן אבל משם הם עזבו בעת מלחמת האזרחים), לכונן מדינה כורדית במזרח התיכון. למעלה מ-30 מיליון נפש מונה האומה הכורדית, ובכך היא מהווה את הלאום הגדול ביותר בעולם, שאין לו עצמאות מדינית.
את המאבק הצבאי לעצמאות מנהלים וניהלו הכורדים למעשה בשתי מדינות: האחת עירק שמנהיגה חסר העקבות סאדם חוסיין ניהל נגדם מלחמה עקובה מדם תוך שאינו מהסס לרצוח נשים וילדים, זקנים וטף; והשנייה טורקיה שכל מזרחה מיושב על ידי בני הלאום הכורדי. אבל בעוד שבעירק שלאחר סאדאם ניתנה להם מעין אוטונומיה בטורקיה מצבם קשה למרות העובדה שהמפלגה שלהם ה-HDP הצליחה לעבור את אחוז החסימה של עשרה אחוזים!!! והכניסה לבית הנבחרים הטורקי קבוצה חזקה של כורדים המונעת למעשה מראש ממשלת טורקיה אַהמֶט דָבוּטאוֹלוּ להקים ממשלה חדשה בטורקיה ואם לא יצליח במשימה תוכרזנה בחירות חדשות.

ייתכן וכל המתח השורר כעת בין ארדואן לבין הכורדים מקורו בשנים: כעסו של ארדואן על סירוב המפלגה הכורדית לקבל את תנאיו ולהצטרף לקואליציה; הנצחונות שהשיגו אנשי הפשמרגה(הלוחמים הכורדים בצפון סוריה) נגד דאע"ש. על נשכח את כתבנו באחד המאמרים הקודמים על המתרחש בין טורקיה לדאע"ש שלמעשה דאע"ש בסוריה הינו בנה הלא חוקי של אל-קעידה בסוריה שהיא עצמה בתם הלא חוקית של חברי האחים המוסלמיים שארדואן הוא חלק בלתי נפרד מהם. אל נשכח שממשלת טורקיה הצטרפה בקול ענות חלושה למלחמה שהוכרזה כנגד דאע"ש ולחזית הלוחמת של מדינות אירופה, ארה"ב ומדינות האזור כנגד דאע"ש. לפתע פתאום כאילו משום מקום ניחתה הידיעה לפני כשבוע שחיל האוויר הטורקי הפציץ מטרות של דאע"ש (לא בסוריה חלילה וחס כי אם בעירק).

כאן מצטרף למשחק השחמט, הברווז הצולע בוושינגטון, שמקורות דיפלומטיים במערב הדליפו שהוא אישר לארדואן תקוף את הכורדים תוך שהוא תוקף את דאע"ש או שמא תוך שהוא משמיע קולות של תקיפה כלפי דאע"ש. למעשה ארדואן מרוויח כאן בשני מישורים: הראשון הוא מחזק את יחסיו עם ממשל אובאמה והשני הוא יוצר מצב שאם דאע"ש מצליח לקיים רצף טריטוריאלי בין כוחותיו בסוריה לבין כוחותיו בעירק הוא מונע מהכורדים המצויים בצפון סוריה יכולת לקיים קשר סדיר עם אחיהם היושבים במזרח טורקיה. כדי להוכיח את התזה שהעליתי כאן מספיק שנאזין להודעתו של דובר הבית הלבן – בן רודס-בעת ביקורו של חוסיין מובאראק אובאמה בארצו השורשית קניה, בה קבע "ארה"ב רואה ב-PKK ארגון טרור לכל דבר ועניין ולכן יש לטורקיה את הזכות לפעול נגד יעדיו. הוא הוסיף שהבית הלבן מעריך מאוד את הפעילויות שטורקיה נוקטת נגד דאע"ש... דבריו אלה הצטרפו לידיעה שפרסמה סוכנות רוייטרס לפיה "דיפלומט אמריקני בכיר תקף בדבריו את פיגועי המחתרת הכורדית והוסיף שאינו רואה כל קשר בין התקיפות שמבצע חיל האוויר הטורקי וצבא טורקיה נגד הכורדים לבין התקיפות שטורקיה מבצעת כנגד יעדי דאע"ש. בקיצור שום מילה על כך שטורקיה לא תוקפת את כוחות דאע"ש בסוריה!

אנו רואים, איפוא, ששוב פעולתו של הברווז הצולע באזור היא בלתי ברורה ובלתי עקבית כי הרי בכך שהוא נתן אור ירוק לארדואן לפגוע בכורדים הוא מחליש את פעילותם בסוריה שפוגעת בדאע"ש, תוך שהוא מסייע לטורקיה שמשחקת על לוח השחמט הזה תוך הצרחה הלוך וחזור. ושוב חוזר תיאטרון האבסורד של הקהיליה האירופאית העושה את כל מה שהמימשל בוושינגטון דורש שתעשה, אפילו אם בסופו של דבר התהליך פוגע באירופה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל