גיאוקשינג

גילוי והתגלות

Geocaching ובעברית גאוקשינג או מטמונאות, הוא שם משחק חיפוש אחר המטמון, בו המשתתפים משתמשים בג'י. פי. אס או מכשירי ניווט אחרים, על מנת להחביא או למצוא מטמונים, החבויים בכל רחבי העולם.

למעשה המטמונאות קוראת תגר על החשיבה המקובעת של האנשים המשחקים. לכל אחד ואחת מאיתנו יש מטמונאות כזו בחיים. קוראים למצב הזה היתקעות. זהו רגע האפס של התודעה. תקוע. בלא תשובה. בלום. מחוסל. מבחינה רגשית זו חוויה אומללה. אתה מאבד זמן. אתה לא יעיל. אינך יודע מה לעשות. אתה מתבייש בעצמך. משתלטת עליך תסמונת הפחד-שהוא-כעס.

מה שניצב מולך כשאתה תקוע זה הבלתי נודע הגדול, החלל הריק של כל המחשבה המערבית. אתה זקוק לרעיונות חדשים ופורצי דרך. עכשיו זה קורה לכולנו בגדול. לכולנו נדמה שאיבדנו את זה. יש כאוס ערכי. כאוס חברתי. כאוס מנהיגותי. כאוס לאומי. כאוס עולמי. יצירתיות, מקוריות, כושר המצאה, אינטואיציה, דמיון – במילים אחרות, "היעדר היתקעות" – כל אלה נדמה שהם לגמרי מחוץ להישג ידנו ולמושגינו. אנחנו תקועים ביחד ולא יודעים מה לעשות. איך להפסיק את מעגל האלימות. איך להפסיק את מעגל השנאה. איך לחיות יחד באושר.

פואנקרה, היה אומר, שיש מספר אינסופי של עובדות ביחס למצבנו, ואלה הראויות לציון אינן סתם צצות ומציגות את עצמן. העובדות הראויות לציון, אלה שאותן באמת אנו צריכים בכדי למצוא פתרון אמיתי למצבנו התקוע, אינן רק פאסיביות, הן אפילו חמקמקות להכעיס – ואין לנו שום סיכוי לשבת ולחכות שהן יופיעו מעצמן. עלינו לצאת ולחפש אחריהן, או שעתידים אנו להישאר תקועים במצב הזה ללא מוצא ולזמן לא ידוע. לעולם, כפי שציין פואנקרה, מוכרחה להיות בחירה תת מודעת של העובדות שאנו צופים בהן. אנו חייבים לבחור את העובדות הטובות מתוך הרעות על בסיס של רגש פנימי. צריך שיהיה לנו איכפת !!!

אנו חייבים לשוב אל פנימיותנו. לשוב אל עצמיותנו. רק מכאן נשיב אלינו את התחושה של מה הוא טוב. רק כך נוכל להתקדם. רגש כזה אנו נולדים עימו. זהו גם משהו שאנו יכולים לפתח. אין זו סתם "אינטואיציה", לא סתם איזו "מיומנות", או "כישרון" שאין להסבירם. זהו התוצר הישיר של מגע עם אלוהים. כמו גם המגע עם האיכות הפנימית של מקווה, תהילים, טלית ותפילין, שבת, בית כנסת, בית מדרש, תורת ישראל, עם ישראל, ארץ ישראל.

לפיכך, ההיתקעות המתרחשת עכשיו, במדינה היהודית, אינה המצב הגרוע ביותר האפשרי, אלא המצב הטוב ביותר שאפשר להימצא בו. זו היתקעות שחכמי הזן בודהיסטים מייחלים לה באמצעות חידות האיגיון המכונות קואנים. זה מחייב את כולנו להיכנס לשלווה פנימית עמוקה. לרוקן את ההכרה. זהו רגע לפני ההשראה. רגע לפני הלידה של מציאות חדשה. זהו רגע שאין לפחוד ממנו, אלא לטפחו. אם רוחנו תקועה באמת, לאין מוצא, כי אז עשוי מצבנו להיות הרבה יותר טוב מאשר כשהיתה עמוסה ברעיונות. מחשבתנו תנוע באופן טבעי וחופשי לקראת פתרון חדש שלא שמעתו אוזן מעולם. לא נוכל למנוע זאת. ההיתקעות מוכרחה לבוא קודם לכל הבנה אמיתית. אין לחזות מראש מה נמצא יחד על מסילת הגילוי וההתגלות. כל הפתרונות פשוטים – אחרי שנתגלו.

אנו זקוקים לתושיה. שימו לב שמילה זו רוויה בשם הקדוש. בעצם, אנו מבקשים להתמלא באלוהים. תהליך ההתמלאות בתושיה מתרחש כאשר אדם נמצא די זמן בשלווה פנימית כדי לראות, לשמוע ולהרגיש את אלוהים. בספר 'זן ואמנות אחזקת האופנוע' אנו לומדים את תורת התושיה. תורת התושיה היא בעצם בחינת המעצורים הרגשיים, המחשבתיים והנפשיים בתפיסת האלוהות.

כל דבר הגורם לנו לאבד את הקשר הפנימי עם האלוהות הוא מוקש תושיה. יש מוקשים הנובעים מכישלונות שלנו ושל אחרים לשקף ולשתף את האלוהות. פעמים רבות היה האגו שלנו המוקש שתפס את מקום האלוהות. הנפוץ ביותר והמסוכן שבמוקשים, הוא מוקש ערכים ושמו "נוקשות ערכים". זוהי אי יכולתו של האדם להעריך מחדש את מה שהוא רואה, בגלל מחויבות לערכים קודמים. העובדות נמצאות שם, אך איננו רואים אותן. אנחנו מביטים היישר עליהן, אך אין להן עדיין די ערך. אם ערכינו נוקשים, איננו יכולים למעשה ללמוד עובדות חדשות. אנו חייבים לטהר עצמנו. אם אנו לוקים בנוקשות ערכים ואגו, עלולים אנו שלא לראות את התשובה האמיתית, אפילו בהציצה ישר בפרצופנו, - וזאת משום שאיננו יכולים להבחין בחשיבותה של התשובה החדשה.

מוקש נוסף שממנו כדאי לנו להיזהר, הוא מוקש אמת, שעניינו הלוגיקה של כן–או-לא. שחור-או-לבן. אמת-או-שקר. זה או זה. מאחר שאנו שבויים בחשיבה כזו, איננו רואים בדרך כלל כי יש מונח הגיוני אפשרי שלישי. בעל תוקף דומה לכן-או-לא. המסוגל להרחיב את הבנתנו בכיוון לא מוכר. התשובות שאינן כן-או-לא, הן התשובות שמאפשרות לנו לצמוח ללידה רוחנית חדשה. בכדי לצמוח נכון, אל הלא נודע שבו הגאולה, עלינו לחיות נכון. הדרך שבה אנו חיים היא המכשירה אותנו להימנע מהמוקשים ולראות את העובדות הנכונות. אם אתה בורח מאלוהים בששת ימי השבוע, שבהם אינך מתקן את עצמך, אילו תכסיסי פינוי מוקשים יוכלו מלהפוך אותך לפתע למי שחשיבתו חדה ביום השביעי? הכל קשור זה בזה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל