סקסטינג למבוגרים בלבד

מה מסתתר מאחורי הסקסט ?

סקסט למבוגרים בלבד

השעה שתיים בצהריים, מקום העבודה עמוס בקולגות, והטלפון החכם שלך מתריע על הגעת מסרון חדש. הצצה קלה בצג ובשם השולח מספיקים כדי להגביר את מפלס הסקרנות שלך, סביר להניח שלמסרון יש הרבה יותר מגוון אפור אחד. אתה: דוחה את סקרנותך לעיין במסרון למועד מאוחר יותר? מיד פונה למיקום פרטי ומעיין בתוכן ההודעה? חושב שזה לא מוסרי לקבל או לשלוח מסרוני סקסט? מגיב ומשתף פעולה?

שאלות כדוגמת אלו, ורבות נוספות, העוסקות בסוגיית הסקסט, מעסיקות חוקרים רבים ברחבי העולם, והממצאים מעניינים. אולם קודם שנעסוק בממצאי המחקרים והשלכתן עלינו כחברה, נחדד מעט את הלשון.

סקסט, הינו מינוח שהורכב משתי המילים ׳סקס׳ ו׳טקסט׳, אשר חוברו יחדיו, למילה אחת. המינוח שאומץ מיד עם הגייתו, הפך כה נפוץ, עד כי חברת ׳מרים וובסטר׳ נאלצה להפנים את קיומו, ולכלולו כערך במילון המפורסם שלה. ראשיתו כמילת סלנג בטרמינולוגית המדיות התקשורתיות, ומשמעותו הוא, שליחת או קבלת מסרון בעל תוכן או רמיזה מיני. סוגיות רבות, שערוריות פולטיות, וכותרות לוהטות של סלבריטאים ואפילו אתלטים בעלי שם עולמי, מתפרסמות מעת לעת בכותרות החדשות ברחבי העולם, ומעוררות שאלות מוסריות רבות לגבי הנושא. לצורך בירור מעמיק יותר של אופי ההתנהגות שלנו כחברה, ויחסינו לנושא, נערכו מחקרים רבים, ועל המשתתפים היה לענות במירב הכנות על שאלות אינטימיות העוסקות בהרגלי משלוח וקבלת מסרונים בעלי אופי מיני. בחלק מהסקרים, התבקשו הנשאלים להרחיב בפרטים גם על אופי התכנים שנשלחו, והשפעתם על מקבל או שולח הסקסט.

ובכן, מה למדו החוקרים? והאם חידשו לנו משהו? על כך במספר עובדות סקסט מעניינות:

מדוע את/ה נוטל חלק פעיל במשלוח או קבלת סקסט?
כ- 40% מהנשאלים ענו, כי הם שולחים ואו מקבלים סקסטים באופן קבוע ויומיומי, ותכנם בעיקר בדיחות, למטרות שעשוע בלבד. כ-34% עושים זאת כדי להרגיש מיניים או מושכים יותר בעיני עצמם או בעיני מקבל המסרון, נשות אנשי עסקים, שמרבים בנסיעות עיסקיות, סיפרו כי הן נוהגות לשלוח לבני-זוגן, תמונות שלהן בעירום חלקי, או מלא, במטרה לעורר את תאבונם המיני, ולחזק את רצונם לשוב הבייתה במהירה, היישר לזרועותיה המצפות של בת-הזוג. גברים מעל גיל 55 דיווחו, כי השתתפותם בקבלת או שליחת סקסטים, מעוררת ומגבירה את החשק המיני שלהם, ומשפיעה לטובה על הביולוגיה המינית שלהם, זאת ועוד, עיסוקם בסקסטינג מעניק להם תחושת חיות, שובבות, ואפילו נעורים.
כ- 12% ענו כי הם אינם שולחים מסרונים מיניים, אלא מגיבים בלבד, וגם זאת הם נאלצים לבצע בחוסר ברירה, רק בשל הלחץ חברתי שהם חשים כי הם נתונים בו.

האם את/ה משתפים אחרים במסרוני הסקסט שלכם?
כ-70% ענו כי הם משתפים אחרים, כולל את בני-זוגם. כ-55% ענו כי הם משתפים יותר מאדם אחד בלבד.

האם אי-פעם קיבלת/ה או שלחת/ה תמונה שלך בעירום חלקי או מלא?
כ-65% שלחו או קיבלו תמונות עירום וסלפי, מתוכם כ40% נשלחו גם כסירטוני פורנוגרפיה, וכ 14% מהסרטונים הללו הינם צילומים עצמיים שצולמו על ידי השולח.

האם שלחת או קיבלת הודעת סקסט לצורך משחק מקדים? ואם כן מדוע?
כ-49% השיבו בחיוב על שאלה זו. הסיבה המרכזית לכך היא, כי קל יותר להיחשף בפתיחות בפני הצד השני ,כשהדברים נעשים ״מאחורי הקלעים״, ולא באופן ישיר, משמע לא פנים-אל-פנים.

האם את/ה מחשיב סקסטינג עם שותף שאינו בן זוגך, לאקט של בגידה?
כ-89% אחוז מהנשים הנשאלות ענו בחיוב על שאלה זו, ואילו רק כ-33% אחוזים מהגברים סברו כמותם, היתר התייחסו לנושא כשעשוע או חיזור אפלטוני בלבד.

תן/י דוגמה למילות חיזור או רמיזות:
״מה את/ה לובש/ת״, ״צמוד״, ״מגפי עור״, ״חזיה״, ״חוטיני״, ״גדול״, ״עבה״, ״לק אדום״, ״חם מאד״, ״לחות גבוה״, ״יש לי הפתעה בשבילך״, ״נכנס/ת להתקלח״, ״ער/ה?״, ״מסג׳״, ״מיטה״, ״מה מתחשק לך?״ ״רעב/ה״, ״גקוזי״, .

מה בעניין קוד סודי לנעילת הטלפון ?
כ-27% אינם משתמשים כלל בקוד סודי לנעול את מכשיר הנייד שלהם, ומתוכם,
כ3% אינם חוששים מדליפת תמונות או תכנים פורנוגרפיים במקרה של גניבת מכשיר הטלפון שלהם.

למי מלבדך יש גישה למידע פרטי שלך?
כ-38% שיתפו יותר מאדם אחד בסיסמה הסודית לטלפון שלהם.
כ-40% שיתפו יותר מאדם אחד בסיסמת הדואר האלקטרוני שלהם, ואתרי המדיה הנוספים שהם חברים בהם.
היתר העניקו גישה למסרונים הפרטיים שלהם על-ידי העברת המסרונים שלהם הלאה, אחרים שיתפו עיניים נוספות במפגשים חברתיים.

מסקנות החוקרים:
באופן כללי, איסוף נתוני המחקרים הצביע על כך כי סקסטינג יכול להזיק ובאותה המידה גם להועיל למערכות היחסים בין המינים. למטבע שני צדדים, ועיקר המשקל תלוי באופן ההתנהלות של מקבלי ושולחי התכנים הללו. בצידו החיובי של המטבע, הצביעו החוקרים על כך, שנטילת חלק פעיל, כגון משלוח, קבלה או תגובה למסרון סקסט, משפיע וממריץ את החשק המיני של המשתתפים, מעורר סקרנות ורצון לפגישה, מאפשר פתיחות שלעתים נדרש לה זמן ארוך יותר במפגשים אינטימיים, מעודד יצירתיות, ומאפשר גוון. מנגד, הסיקו החוקרים כי לסקסט ישנו גם צד אפל, בעיקר בשל העובדה כי נגישותו של הטלפון החכם יוצר לעיתים בקרב המשתמש תחושת אינטימיות, אמון וקרבה, כאשר בחלק מהמקרים, רגשות אלו הן בגדר אשליה בלבד. ההיבט השלילי נגע במוסריות ובשאלת הגבולות, ובסכנת ההפצה של תמונות עירום וסירטוני פורנוגרפיה אישיים ברחבי הרשת.
עוד הראו הממצאים, כי מסרוני סקסט אינם יותר נחלתם הבלעדית של בני-הנוער, אלא של כל שכבות האוכלוסיה העולמית, ללא הבדלי מין או גיל.

ומה עצתם לשולחי הסקסט והפורנוגרפיה העצמית ?
בעידן טכנולוגית הסילון בו אנו חיים, מאד מאתגר לשמור על פרטיות. פתרון אפשרי אחד, שאמנם אינו מציע אבטחת מידע מוחלטת, אולם מעניק רשת הגנה, הינו שליחת המסרון כהודעת סנאפצ׳אט (snapchat), שכן שליחת מסרונים בשיטת דיוור זו, מאפשרת לשולח שליטה על משך הזמן שתמונתו תהיה גלויה לעין המקבל (מוגבל למקסימום תצוגה של עד-10 שניות) בטרם התמונה תשמיד את עצמה.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל