תרבות הנהיגה – רבות על התאונות משפיעה!

צפצוף הכבישים: בעידן המודרני הקללות אינן כבר שפת הנהגים על הכביש. על הכביש התפתחה שפה חדשה: שפת הצופרים – כל אחד צופר בדרך ייחודית לו והתקשורת מתנהלת על הכביש באמצעות צפירות רמות! והנה שלט שהייתי משתוקק שכולם ידביקו על החלון האחורי של רכבם: הצפצופים שלך לא מפריעים לנהג שלפניך, אבל מפריעים לכל האנשים מסביב!

אני לא יודע איך משפיעים עליכם השלטים שהנהגים החדשים נוהגים לשים על החלון האחורי של הרכב שלהם, אבל אלו שלטים שהפכו לתופעה נפוצה מאז יצא החוק על חובת שימת שלט "נהג חדש". זה כאילו הנהגים רוצים להתפאר שהם לא נהגים חדשים, אלא נהגים חדשניים ולהפתיע אותנו בהצהרות מפוצצות. ואולי יש פה גם העניין שהנהג הישראלי מזלזל בשלטי התעבורה בדרכים ומעדיף שישימו לב לשלטים שלו. אפשר לומר שגם פה כמו ברפואה הקונבנציונלית, משתלט הענף האלטרנטיבי...
יש נהגים שעוברים תקופת ביניים ואחרי השלט "נהג חדש" שמים את השלט "אל תידבק יא קרצייה". אלו הצעירים שרוצים לתפוס ראש, לנסוע להודו, מספיק ודי להם עם ההגבלות שמטילים עליהם פה בארץ. כשהם חוזרים מהודו, והכל סביבם מרחף, הם שמים את השלט "אל תיסע אחרי, הלכתי לאיבוד"...
שלט תחליפי לזה הוא: "אם תידבק אז תצטרך להיבדק" (כי אני אדפוק אותך...).
השלט הטבעי הבא אחרי "נהג חדש", הוא כנראה השלט "תינוק באוטו" לרמוז שאחרי שנהגנו בשל הוא החליט להתיישב ולקים משפחה. (אגב השם תינוק באוטו מקורו עוד בתקופת הגנגסטרים של "ימי שיקגו העליזים" אז התכוונו ש"בייבי פייס" הגנגסטר הידוע – פני תינוק – נוהג באוטו ויש להיזהר...)


הבעיה שלפעמים, לפי התנהגות הנהג, נראה בעיניי השלט הזה כאילו שהוא אומר "תינוק נוהג באוטו" ואני כבר לא יודע מה מפחיד יותר: להיזהר שמא תפגע במכונית שיש בה תינוק, או להיזהר מנהג שהוא תינוקי...
יש גם כאלה ששמים את השלט "נהג סקסי". אולי הטרנד הזה התחיל בעקבות הסרט "נהג טקסי" איני יודע, אבל חברה של אשתי ספרה לנו שפעם רדפה אחרי אחד כזה וגילתה במכונית אשמדאי זקן, אחד מאלו שהצביע פעם אחרונה בעד בן גוריון לפי הסיסמא "אמרו כן לזקן". לשאלתה מה פשר השלט ענה הלה: "התכוונתי נהג משנות השישים – סקסטי (sixty).
גם שלטים עם שמות קבוצות כדורגל די מוזרים בעיני. הרי בכביש יש לנהוג בזהירות ובהתחשבות, אז מה פתאום שהנהגים יתחילו להתחלק לפי קבוצות ולהיכנס אלו באלו כמו על המגרש?!
עוד לא ראיתי שלט פייסני בנוסח: "יהודי או ישראלי גאה", אלא שלטים מבדלים כמו: "שלום עכשיו" "לא נרד מרמת הגולן", אין צורך להרבות במילים אפשר להבין ששני מכוניות כאלו על הכביש זה לא רומן אהבה...
השלט הבא בסאגה זו של השלטים, הוא השלט "למכירה". לבן אדם יש משפחה והוא כבר צריך משהו יותר גדול ומרווח. תמיד כשאני קונה מכונית מאדם כזה, אני בודק היטב גם בתא המטען, שמא שכח איזה ילד באוטו.
הצעירים יותר שמוכרים מכונית תמיד ינסו להתפאר בתוספות שהם נותנים עם המכונית. יצא לי כבר להיתקל בתוספת שלא הוזכרה על ידם, קופסת קונדומים בתא הכפפות. במקרה אחר, בחור כזה שהוסיף גם את המילים "עם כל התוספות", ענה על שאלתי מה זה כ-ל התוספות, שמאז שקנה את המכונית לא טיפל בה כלל וכל התוספות שנוספו לה מאז הם חלודה, קרעים ועוד ועוד...
פעם קניתי מכונית עם כל התוספת האלו מאדם שפרסם מודעה "בעל חוש הומור מוכר אוטו במצב מעולה". אחרי זה הסתבר לי שחוש ההומור שהזכיר התבטא במילים "במצב מעולה".
לפעמים המסר האמתי מאחורי השלט הוא לא למכירה אלא במחירע... מי שיש לו מה להסתיר בקשר לאוטו מוסיף למילה "למכירה" גם "למהירי החלטה". מי שגלוי לב יותר מדי יכתוב: "להמומי מוח" ואילו מי שממש כורדי ירשום "לחלולי מוח".


אז בואו נקבע כמה כללים:
מי שמצפצף אחריך ברמזור יש לו זין קטן.
אישה נותנת לך זכות קדימה לא מפני שיש לך זין גדול יותר, אלא מפני שלה יש לב גדול יותר.
מי שרושם "במצב מצוין", יש לו מה להסתיר. ככל ששלט המכירה גודל יותר, יש לבעל המכונית יותר מה להסתיר.
אולי אוטו גדול זין קטן נכון, אבל לנשים חשוב יותר גודל חשבון הבנק של בעל האוטו...

צפצוף הכבישים:
בעידן המודרני הקללות אינן כבר שפת הנהגים על הכביש. על הכביש התפתחה שפה חדשה: שפת הצופרים – כל אחד צופר בדרך ייחודית לו והתקשורת מתנהלת על הכביש באמצעות צפירות רמות!
והנה שלט שהייתי משתוקק שכולם ידביקו על החלון האחורי של רכבם:
הצפצופים שלך לא מפריעים לנהג שלפניך, אבל מפריעים לכל האנשים מסביב!


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל