כל מה שרצית לדעת

חלונות 10 - כאב ראש או ברכה?

מרשימה בעוצמתה הביצועית

בית היוצר של מייקרוסופט, השיק לאחרונה את היצירה המדוברת ביותר שלו, חלונות 10. תוכנת ההפעלה החדשה, מהווה חידוש מרענן ומעניין למערכת חלונות 7, ו-8 הקיימות. 10, מככבת בשל היותה מרשימה בעוצמתה הביצועית. לתוכנה, עיצוב מאיר עיניים מתוחכם, והיא כוללת גם טכנולוגית גרפיקה מהפכנית. גולת הכותרת של חלונות 10, היא יכולת התאמתה האישית לצרכי המשתמש ולהעדפותיו. ייחודה בכך שהיא, מציגה מספר מגוון של אפשרויות ניהול אישי של חלונות, והפעלתן באמצעות דיבור, מגע או הקלדה. התוכנה החדשה, מותאמת לעבוד עם התוכנה והחומרה הקיימים כבר במחשב האישי של הצרכן. ובכל זאת, למרות שהשדרוג מוצע ללא עלות, הזמנות עידכון רבות עדיין לא נענו. מסתמן, כי מקור העיכוב נובע מהשאלה המרכזית, שבעלי המחשבים האישיים שואלים את עצמם: חלונות 10, כאב ראש או ברכה?. היכרות קלה עם תכונותיה הבולטות של התוכנה תסייע למתלבטים שבינכם להחליט האם לשדרג או לדחות את ההזמנה.

תוכנת חלונות 10 היכרות ראשונית:
שלב ההיכרות הראשוני עם תוכנת ההפעלה, מוצע על ידי היצרנית, כסיור מודרך, שיעודו הוא לסייע למשתמש ללמוד ולמקסם את מגוון החידושים המוצעים. מסך התחל, מציע קיצורי דרך, כדוגמת ארגון התפריט והמצע כאריחים, אשר ניתן לשלוט ולשנות את מיקומם וגודלם על המסך. לאריחי מידע אלו מוזרם מידע רלוונטי ועידכונים כגון: סחר מניות, נתוני מזג אויר, כותרות חדשות, לוח שנה, ולוח זמנים. לקבלת מידע עדכני ושוטף נדרש סינכרון כללי עם תוכנת הפעלה של חלונות 10.

התקן בלוטוט׳:
בבניית תוכנת ההפעלה, מייקרוסופט הרחיקה, והפתיעה, עם אופציית השימוש בהתקן בלוטוט׳ (Bluetooth), המעניקה למשתמש תקשורת אלחוטית במרחב האישי. התקנת הבלוטוט׳ מאפשרת את תיפעול המחשב האישי, גם מבלי להימצא לפניו.

מי את קורטנה:
תואמת למהפך, היא אפליקציית קורטנה (Cortana, מקור השם בסדרת משחקים Halo של מייקרוסופט, והיא מדובבת על ידי ג׳ן טיילר). קורטנה, ממלא את פונקציית הסייען הדיגיטלי האישי, וניתן להפעילה באמצעות דיבור בלבד. תפקידה הוא להעניק מענה על דרישות אישיות, כגון: מתן תזכורות, בירורים, כתיבת אי-מיילים, ביצוע שיחת סקייפ, וכדומה, ההוראות שניתנות לקורטנה, מבוצעות בדיוק מוחלט, וניתנות לעבודה בשילוב גם עם האייפון והאנדרויד.

דפדפן ה-אדג׳:
פיתוח מעניין נוסף, הוא דפדפן האדג׳ (Microsoft Edge), שתפקידו לאפשר למשתמש להפוך את הגלישה הפאסיבית, לאקטיבית. פירוש הדבר הוא, כי ניתן להתנהג עם הדף המופיע על המסך, כדף כתיבה לכל דבר, כגון: לציין בו עובדות, לסמן או להדגיש עליו פרטים, להוסיף הערות, ואפילו לחתום על מסמכים. בתום הגלישה, ניתן לשמור את הדף להמשך עבודה לזמן מאוחר יותר. או לשולחו הלאה. בנוסף לכל אלה, דפדפן האדג׳ (Edge) מאפשר חווית קריאת מאמרים ברשת בנגישות מהירה וללא הסחות דעת.

שולחן העבודה:
ניהול שולחן העבודה, הפך נגיש ונוח יותר מתמיד, וזאת בשל יכולתה של תוכנת ההפעלה החדשה, לאגד ולעבד מספר פרוייקטים בו זמנית. לדוגמה: תיקיית המשרד מאגדת בתוכה את כל תיקיות עבודה, תקיית המוזיקה מרכזת את כל מקורות אכסון השירים לתקיה אחת, ואותו כנ״ל לגבי משחקים, וכדומה. סך הכל, ניתן לנהל ולבצע משימות על ארבעה שולחנות וירטואליים בו זמנית. 10, מגיעה עם יישומים מובנים (built-in apps) כדוגמת מפות, תמונות, דואר, מוזיקה, סרטים, טלוויזיה, כותרות חדשות, לוח שנה ועוד. אפליקציות אלו נתמכות כולן בכונן אחד (one drive) לגיבוי מידע, ולסינכרון שוטף עם כל המכשירים שלך, עליהם הותקן העידכון. מאפשרת גישה ישירה מכל התקן שברשותך, לדוגמה, ניתן לפתוח את תיקיית התמונות השמורה במחשב האישי שלך, ממכשיר כטאבלט והנייד שלך. לכל התיקיות. זו ועוד ניתנת לך האפשרות לשתף את התיקיות בין המכשירים שברשותך

שופינג בחנות חלונות 10 (window store):
ייחודו של החידוש, באיגוד וריכוז כל הקניות, מכל מקורות הקניה, במרכז קניות אחד,
קניות: כל היישומים (apps), המשחקים, המוזיקה, הסרטים, וסדרות הטלויזיה,
מקורות הקניה: כל המכשירים כדוגמת הטאבלט, הטלפון הנייד, והמחשב האישי, מאוגדים.
מרכז קניות אחד לכולם: חנות חלונות 10.

מסך מגע:
עידכון תוכנת הפעלת חלונות 10, במחשבים בעלי מסך מגע, מעניקה למשתמש חווית שימוש זהה לטאבלט.
.
משחקים:
חלונות 10, מעניקה בונוס מיוחד לחובבי משחק ה-Xbox. אלו מוזמנים להתחרות נגד שחקנים ברחבי הרשת, ולהזרים משחקים מ-Xbox one לכל מחשב בייתי אשר חלונות 10 עודכן בו.

חיבור המחשב הפרטי עם ן הטלפון החכם:
חלונות 10 מציגה מהפך גם בעולם הסליולרי, בכך שהיא מאפשרת לטלפון החכם (בעל עדכון לתוכנת ההפעלה), להתנהג כמחשב ביתי לכל דבר. כדי להשתעשע מהחוויה, כל שעליך לעשות,, הוא לחבר את הטלפון החכם לצג המחשב (monitor), לעכבר ולמקלדת של המחשב הביתי שלך.

אבטחה:
מאובטחת הרבה יותר מקודמותיה, 10, מזהה את בעליה באמצעות אימות ביומטרי של הפנים, הקול או תביעת אצבע. לצורך הפקת המירב מהתוכנה, נדרש לספק מידע אישי, אולם, יחד עם זאת, בתפריט הגדרת החשבון, קיימת האפשרות לבחור את רמת הפרטיות.

לסיכום:
בבנית התוכנה, לקחה מייקרוסופט בחשבון, את הצעות הייעול שנאספו מנתוני משוב בו השתתפה קהילת אוהדי חלונות הגלובלית. התוכנה החדשה, מעניקה מענה מעשי לדרישות המשתמשים, עובדה ההופכת אותה לאטרקטיבית במיוחד. חלונות 10, מחזיקה בתואר התוכנה המוצלחת ביותר שמייקרוסופט אי-פעם שיחררה.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל