ערד – ציה, מדבר, ישימון, ארץ בלי חוק... יחסי חילונים-חרדים

את סוף השבוע האחרון העברתי בעיר הקסומה ערד,נהוג לומר "אורח לרגע-רואה כל פגע" ואכן.אביא לכם תאור של מה ששמעתי וראיתי בעיר הדרומית הרחוקה מעין כל ומהכותרות.הכאוס הולך ומשתלט על המקום הציורי .לדעתי לא ירחק היום והעיר תהא בכותרות!!!


את המילים הבאות אני כותב בדם לבי ובחרדה לאשר קורה ויקרה בערד העיר האהובה. עשיתי לי מנהג ואחת למספר שבועות אני יורד לשהות בעיר השלווה הזו, שאווירה עושה לי אך טוב, כמו גם תורם ליכולת הכתיבה והביטוי שלי. במהלך שהותי שמעתי, ויותר מאדם אחד, על כך שבמהלך החודשים האחרונים התנהלו כמה תקריות מילוליות בין חרדים לחילונים שאך כפסע היה לפני שהפכו לתקריות דמים. כמובן שניתן להבין את חששם של החילונים בערד מפני הקצנה חרדית של העיר, על כל המשתמע מזה (ראה התחרדותה של העיר בית שמש). אך לא הכול מותר ב"מלחמה" נגד התחרדותה של ערד.


אפריקאים,בדואים ואין תעסוקה...

יש לציין כי בערד יש מתח מתמיד עם מסתננים אפריקאים. אדמת הלס המדברית מסתירה מרבץ אדיר של גחלים רושפות מתחת לשטח, הנוגע ליחסים בין יהודים לבדואים מהסביבה, אך לא את כל החוליים של העיר ערד באתי לבכות, באתי לספר מעט לישראלים על הקורה בין יהודים ליהודים!


כתובות גרפיטי ותגרות ידיים בין חילונים לחרדים

ולענייננו, הבוקר,כך נמסר לי, נמצאו מספר כתובות גרפיטי על בתי חרדים, נאצות וקללות ואיחולי גירושם לבני ברק ,בית שמש ולמאה שערים, דבר המזכיר תקופה אפלה בדברי ימי עמנו. ברשותכם אעשה אנלוגיה לתחילת עלייתו של המשטר הנאצי, מנקודת מבט של הכומר הגרמני נימאייר אשר במוצאו הגיע מפולין שבמזרח אירופה... "כשהם באו לקחת את הקומוניסטים, לא התנגדתי כי לא הייתי קומוניסט. כשבאו לקחת את היהודים, לא התנגדתי כי לא הייתי יהודי. כשבאו לקחת את מנהיגי האיגודים, לא התנגדתי כי לא הייתי ביניהם. וכשבאו לקחת אותי – כבר לא היה מי שיתנגד."


לסיום הייתי רוצה לבקש מציבור החרדים שנשלחו על ידי הרב שלהם לערד (שיטה של החרדים להשתלט על ערים חילוניות) להבין שערד הוקמה כעיר חילונית מרבית תושביה חילונים ולא ניתן יהא לשנות אופייה של העיר ולציבור החילוניים השפויים (שהוא הרוב השקט של תושבי ערד) – בואו נעצור את הלמות תופי המלחמה כל עוד הדבר בידינו.
אריה רוזנברג החושש לערד שהכרתי!אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל