"יש אלוהים-אין אלוהים"

והוספתי, בעקרון אני חי בשלום עם תורת דרווין ותורת ישראל בזה שאימצתי לי את האימרה "במופלא ממך אל תדרוש" כמופיע בספר בן סירא: מופלא - דבר סתום ובלתי מובן, סתרי עולם. רש"י מפרש: דבר המובדל ומופרש ממך, שלא רצה הקב"ה לגלות לך. במאמץ ניכר אני מסיים במילים אלה... וגם אם נגיע בחשיבה עד היכן שדעתנו משגת כי מעבר לה לא נבין, נסתפק ונאמר "נפלאות דרכי הבורא."


היהדות מייחדת ימים אלה לתשובה,תפילה וסליחות...

הימים הם בין כסה לעשור ,עשרת ימי תשובה שבין ראש השנה ליום הכיפורים,היהדות מייחדת ימים אלה לתשובה,תפילה וסליחות.בין האדם ל-קונו (אחד מכינויי השם),בין איש לרעהו וחידוש שלי:בין האדם לסביבה (כי מי מאיתנו לא חטא כנגד איכות הסביבה.) אני מוצא ימים אלה כמתאימים להביא שיחה שהתנהלה לפני שנים סביב שולחן השבת במשפחתנו.


ואני,אני מאמין!

ערב שבת, ארוחת ערב חגיגית בבית סבא וסבתא בנס ציונה רעש המולה, מגיעים הילדים מלווים בנכדים, מגיעה גם המשפחה המורחבת נותנים ומקבלים מתנות, שולחן השבת ערוך ומוכן כדבעי, "לא חסר דבר-כן חסר, שחר!" בצד דולקים להם נרות השבת, על השידה מרצדת להבת אש עליזה בנר לזכרו של שחר. יושב עם שני נכדיי הבוגרים ושומע את שיחם, אז מה אתה אומר יותם שואלת גאיה, "יש אלוהים ? "מביט בה יותם ולא מבין מהיכן צצה לה השאלה. חושב ארוכות ועונה קצרות "אין אלוהים" כאן מצאתי עצמי מתערב ושאלתי אותו למה אתה חושב כך, עונה לי נכדי בפשטות, אם היה אלוהים שחר לא היה נהרג ועוד הרבה חיילים! וחוץ מזה הוא מוסיף, אני מאוד מאמין בתורת האבולוציה של דרווין שהאדם מוצאו מהקוף. הסבתי מבטי לכיוונה של גאיה ושאלתי, ומה את אומרת "יש אלוהים?" מידית ענתה לי נכדתי וודאי שיש אלוהים, כי הרי אלוהים רואה ושומע הכל מכוון אותנו ודואג לנו! בתום דבריה השתררה דממה, לאחר שתיקה שדמתה לנצח מצאתי עצמי נשאל על ידם, ואתה סבא מה דעתך, "יש אלוהים?" חככתי בדעתי מה לענות, כי מאז ילדותי לא נשאלתי אם יש אלוהים אם לאו! פתחתי ואמרתי לנכדיי, ראשית אני רוצה שתבינו כי נקודת המוצא שלי, היותי מאמין!


כתיבה וחתימה טובה עם ישראל

אני באמת מאמין שיש כוח עליון, יש שיכנו אותו אלוהים, שכינה, או בורא עולם... אני לתפישתי יש עליון אשר על פיו מתכווננים דברים ועוד הוספתי, נכון שקשה לי אם בכלל לבטא במילים את שמרגיש אני בתוכי פנימה, מדוע זה נהרג דודם שלא הכירו ועוד חיילים רבים, הזכרתי את השואה בה נטבחו כ-6 מיליון מבני עמינו ובעקבות זאת רבים מהיהודים ששרדו את השואה הנוראית עזבו את הדת באמירה שאם היה אלוהים מדוע זה לא שמר על בני עמו. ולכן אירוע מכונן זה גרם להם איבוד אמונה עד כדי אמירה "אין אלוהים" והוספתי, בעקרון אני חי בשלום עם תורת דרווין ותורת ישראל בזה שאימצתי לי את האמירה "במופלא ממך אל תדרוש" כמופיע בספר בן סירא: מופלא - דבר סתום ובלתי מובן, סתרי עולם. רש"י מפרש: דבר המובדל ומופרש ממך, שלא רצה הקב"ה לגלות לך. במאמץ ניכר אני מסיים במילים אלה... וגם אם נגיע בחשיבה עד היכן שדעתנו משגת כי מעבר לה לא נבין, נסתפק ונאמר "נפלאות דרכי הבורא."

כתיבה וחתימה טובה עם ישראל


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל