התפתחות אלמנטים הומניסטים ביום הכיפורים

התפתחות אלמנטים הומניסטייים ביום הכיפורים קשה לדבר על אלמנטים הומניסטיים במועד זה, שכן במרכזו עומדת דמות של אל מיסתורי, בעל עוצמה אדירה, השופט את האדם על חטאיו, ועונשיו יכולים להגיע אפילו עד גזר-דין מוות.

התפתחות אלמנטים הומניסטייים ביום הכיפורים

קשה לדבר על אלמנטים הומניסטיים במועד זה, שכן במרכזו עומדת דמות של אל מיסתורי, בעל עוצמה אדירה, השופט את האדם על חטאיו, ועונשיו יכולים להגיע אפילו עד גזר-דין מוות.
כשאני אומר הומניזם פירוש הדבר העמדת האדם במרכז. ברשימה זו אני רוצה לעמוד על התפתחות כזו ביום הכיפורים ביהדות.
בשלב הראשון של התפתחות החג, המתואר בספר במדבר (כ"ט, ז-יא), לא ברור האם העם משתתף בכלל בטקס. כל עיקרם של טקסי החג הוא בהקרבת קורבנות ע"י הכהנים. אלו הם קרבנות "חטאת" אשר הקרבתם נועדה לכפר על חטאי העם.
לעומת זאת, בספר ויקרא אנו מוצאים את שיתוף העם כולו ביום הכיפורים, כאשר בנוסף לקורבנות של הכוהנים, העם מצטווה על הצום ושביתת המלאכה: " בחודש השביעי בעשור לחודש תענו את נפשותיכם, וכל מלאכה לא תעשו" (שם, ט"ז,כט).
בתקופת חז"ל ישנה התפתחות הומניסטית גדולה בחג. רעיון התשובה מופיע לראשונה במרכז יום הכיפורים, וגם הרעיון שעבירות בין אדם לחברו: במסכת "יומא" המוקדשת ליום הכיפורים אנו קוראים:
"האומר אחטא ואשוב, אחטא ואשוב--אין מספיקין בידו לעשות תשובה; אחטא, ויום הכיפורים מכפר--אין יום הכיפורים מכפר.
עבירות שבין אדם למקום, יום הכיפורים מכפר; שבינו לבין חברו--אין יום הכיפורים מכפר, עד שירצה את חברו. את זו דרש רבי אלעזר בן עזריה, "מכול, חטאותיכם, לפני ה', תטהרו" (ויקרא טז,ל)--עבירות שבין אדם למקום, יום הכיפורים מכפר; שבינו לבין חברו--אין יום הכיפורים מכפר, עד שירצה את חברו" (משנה, יומא, ח,ט).
אפשר לראות שיום הכיפורים הופך ממועד שכולו מרוכז בעבודת אלוהים קולקטיבית, למועד כמעט הומניסטי, כאשר הפרט עומד במרכז. דבר זה בא לידי ביטוי בכך שחז"ל מגיעים לאמונה שלא רק אומות שלימות נידונות ביום הכיפורים, אלא גם כל פרט ופרט. יתר-על –כן מתחזקת האמונה בכוח התשובה האישית של הפרט לקבוע את גורלו, יותר מהבאת קורבן, (שלאחר חורבן המקדש הפך לאפשרות לא רלוונטית). מתחילים לעסוק בשאלה מהי תשובה אמיתית. שמים דגש על תשובה במישור היחסים האישיים.
בתקופה יותר מאוחרת, אישים כמו הרמב"ם ואחרים יטפלו יותר לעומק במושג התשובה ויהפכו אותו ליותר משמעותי. גם התפילה לאל תתפוס מקום יותר משמעותי, כחלק מהעברת המשקל אל הפרט ביום הכיפורים.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל