החלום האמריקאי (של ההורים)

דנה ואלי (שמות בדויים) היגרו לארה"ב לפני כחמש עשרה שנה מתוקף עבודתו של אלי, ובאופן חוקי לחלוטין. אלי מחזיק בויזת עבודה, אבל דנה וילדיהם לא קיבלו מספר ביטוח לאומי בשנים הראשונות, עד שתהליך קבלת הגרין כארד הושלם עבור כל בני המשפחה. מה זה אומר?

"במישור התעסוקתי," אומר אלי, "הילדים שלנו היו קטנים בזמן שהשלמנו את תהליך הגרין כארד, אך ילדים בוגרים אשר מגיעים עם הוריהם ורוצים לעבוד, לא יוכלו לעבוד בלי סוציאל סקיוריטי, אלא בעבודות מזדמנות שלא דורשות מספר ביטוח לאומי, כמו למשל מכירה בעגלות של הישראלים, חקלאות, או בנייה. ללא מס' ביטוח לאומי אמריקאי, כל מהגר מוגבל מאוד במציאת עבודה. הבת הגדולה שלנו למשל, לא יכלה להגיש בקשה לקבלת רישיון נהיגה עד שהסטטוס שלה השתנה, ולרוב גם אין אפשרות לבקש סיוע כספי להשכלה גבוהה. "למעשה, סטטוס לא חוקי מגביל את האפשרויות של הילדים דווקא בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. "זה להיות מנודה, מכל מה שארה"ב יכולה להציע לך."

לאלי ודנה זה היה רק עניין של זמן עד הסדרת המסמכים, אבל עבור ישראלים רבים השוהים בארה"ב באופן בלתי חוקי, הסיפור הזה עלול לקחת שנים רבות ולהיות הרבה יותר מורכב. ולא תמיד זה נגמר בהסדרת מסמכים.
 

למה לעבור את הסרט הזה בכלל?

זה לא סוד שאלפי ישראלים מהגרים לארה"ב בכל שנה, לבד או עם משפחותיהם, כדי להתחיל מחדש בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. על פניו, המעבר הוא התגשמות החלום האמריקאי עבור ישראלים רבים. יש ששוקלים את החסרונות והיתרונות בכובד ראש, ויש שנוחתים על אדמת ארה"ב באופן שרירותי ומקווים להסתדר.
בפועל, הגירה לארה"ב, הוא סיפור לא כל כך פשוט.
מהגר בלתי חוקי נחשב לאדם אשר נכנס לגבולות ארה"ב ללא ויזה (לרוב דרך חציית הגבול ממקסיקו או קנדה, גבולות שהם פרוצים ברובם וניתן לעבור בהם ללא היתקלות בביקורת דרכונים), או אדם אשר נכנס באופן לגיטימי עם ויזה (תייר, סטודנט, וכו') אבל נשאר לאחר שמועד השהייה שלו פג.
 

הגירה בלתי חוקית לארה"ב, טרנד חולף?

טרנד הההגירה הבלתי חוקי לארה"ב ממשיך לעקוף במספרים את ההגירה החוקית, ובוושינגטון מתייחסים לסוגייה רחבת הממדים הזו בכובד ראש. על פי 'המרכז לחקר הגירה', שיעור האוכלוסיה הבלתי חוקי בארה"ב נאמד בכ- 12 מיליון מהגרים, בעוד שסקרים אחרים מעידים על שיעור שוהים בלתי חוקיים של עד כ-20 מיליון מהגרים.

ישראלים בלתי חוקיים הם בוודאי אחוז קטן מהשיעור הכולל (אשר ברובו מיוחס למהגרים בלתי חוקיים ממקסיקו), אך הוא נופל על אותה קטגוריה בדיוק. הנושא הרגיש הפך מזמן למאבק בין מפלגות ובין אזרחים מן המניין בארה"ב, והוא עומד על סדר היום החברתי במדיה האמריקאית כולה. סקר של איי.בי.סי הראה ש67% מהמשתתפים מאמין שממשלת ארה"ב לא עושה מספיק על מנת לעצור או להפחית את ההגירה הבלתי חוקית. סקר אחר של 'לוס אנג'לס טיימס', הראה ש66% מהציבור האמריקאי שוקל בבחירתו לנשיאות את דעת המועמד ופתרונותיו לבעיית ההגירה הבלתי חוקית. באריזונה למשל, רוצים בימים אלה להקשות על הגירה בלתי חוקית על ידי העברת הצעת חוק שקוראת לכל בתי הספר לתעד ולדווח לרשויות על 'ילדים ללא אסמכתא', וכן להכריח את בתי החולים לדווח על כל מהגר לא חוקי שמקבל שירותי רפואה שונים.
 

בפועל, להיות מהגר בלתי חוקי בארה"ב, אומר שאין לכם אישורים, בדיוק כמו הסודנים בישראל.

אישורים כמו גרין כארד (אשרת שהייה חוקית ל 10 שנים), ומספר ביטוח לאומי (סוציאל סקיוריטי) מקנה לכם את האפשרות לעבוד באופן חוקי במדינה, לשלם מיסים, ולכן לזכות בזכויות בסיסיות של תושב ארעי או קבוע. כשאין מסמכים חוקיים, זה אומר שבהרשמה לבתי הספר, הילדים שלכם יקבלו כותרת של ' ילדים ללא אסמכתא'. מין מצב של חוסר סטטוס.
לרוב, אין בעיה ברישום ילדים תחת סטטוס שהייה בלתי חוקי, לבתי הספר - מנהלי בתי הספר יעלימו עין, אבל השעון מתקתק. בסופו של דבר, אם לא תוסדר שהייה חוקית, הילדים יגדלו וישאפו להגשים את החלום האמריקאי שלהם. הם ירצו להיות כמו כל שאר הילדים האחרים – אבל הם ימצאו את עצמם בסיטואציה אחרת לגמרי משאר הילדים בני גילם.
 

החלום האמריקאי של ההורים – על חשבון מי?

בני מהגרים לא חוקיים זוכים בכותרת 'סטודנט ללא אסמכתא' או ילדי מהגרים לא חוקיים, שלא באשמתם. החלטת ההורים להחליף גבולות בתקווה לחיים טובים יותר היא ברובה החלטה בלעדית של ההורה. לכאורה, כאשר הילדים קטנים - אין בעיה, הם עדיין לא מודעים לסטטוס הבלתי חוקי שלהם, הם לא מבינים את ההשלכות העתידיות, זה גם לא משפיע עליהם באופן מיידי, ולהורים יש לכאורה מספיק זמן לנסות להסדיר מסמכי שהייה חוקיים.

ילדים בוגרים, זה כבר סיפור אחר. חלקם מודעים לסטטוס שלהם אך מאמין בזכות שלהם לגור בארה"ב, גם אם באופן בלתי חוקי. אחרים, לא מספרים לחברים בבית הספר על המעמד הלא חוקי. ומה בעתיד? למעשה, חיפוש ההורה אחר הזדמנויות חדשות דרך הגירה בלתי חוקית לארה"ב, יכול להגביל את האפשרויות העתידיות של הילדים בכמה מישורים.

מחקר של אוניברסיטת הרווארד קבע שילדים לא חוקיים בארה"ב בסיכון גבוה יותר לעמוד במקום ולהיתקע מבחינה כלכלית בחייהם הבוגרים, והם עלולים להיות פחות פרודקטיביים עבור עצמם וגם לחברה ככלל. אבל חשוב מזה, אם תרצו, הוא המטען הרגשי של הילדים. מדובר בקשיי הסתגלות, תחושת אי וודאות, ופחדים כגון ,נשארים או לא נשארים? יתפסו את אמא ואבא, או לא? תחושות קשות בהרבה מהסטטוס הלא חוקי עצמו. באותו מחקר של אוניברסיטת הארוורד נמצא גם שילדים שנמצאים בסטטוס הגירה בלתי חוקי, גדלים בתחושת שייכות שנויה במחלוקת, ובעצם רואים את עצמם כאאוטסיידרים גם במדינה בה הם גדלים וגם בארץ מוצאם.
 

החלטתם להגר בכל זאת, אז מה עושים?

אין ספק שכל ישראלי בלתי חוקי, אשר מתכוון להישאר בארה"ב לטווח ארוך, לבנות בית, ולגדל את ילדיו, חייב לטפל בנושא השהייה הבלתי חוקית מייד עם הגעתו לארה"ב. אם לא עבור עצמו (דאגה לפנסיה, פטירה של אחד מבני הזוג, איבוד כושר עבודה, וכו',) אז וודאי למען הבטחת עתידם של ילדיו. אז תחשבו על זה!


מקורות:

Risks Seen for Children of Illegal Immigrants


 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל